Euro
9.0353
-0.01%
Dolar
7.4505
-0.3%
Altın
440.13
-0.4%
Borsa
1.566
0.58%
Bitcoin
276.942
1.42%
1ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 1 C

  Kapıkule'de, Bulgar turistler uzun araç kuyruğu oluşturdu

  Bulgaristan'dan günübirlik alışveriş için Edirne'ye gelen turist sayısında yeniden artış yaşanıyor.
  • DHA
  • 07.01.2021 - 09:18
  • Güncelleme : 07.01.2021 - 09:54
  Kapıkule'de, Bulgar turistler uzun araç kuyruğu oluşturdu

  Bulgar turistlerin ülkeye girişlerine pandemi tedbirleri kapsamında izin verilen sınır kapısında, negatif sonuçlu PCR test ibrazı isteniyor.

  Testi negatif olan Bulgarlar, Edirne'ye girmek için Kapıkule Sınır Kapısı'nda uzun araç kuyrukları oluşturuyor.

  "YOĞUNLUK SEVİNDİRİCİ"

  Edirne Ticaret Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt, kente alışveriş için gelen Bulgar turistlerin sınır kapısında oluşturduğu yoğunluğun sevindirici olduğunu belirterek, "Edirneli esnafımızın pandemi nedeniyle geçirdiği zor günlerde, Edirne'ye adeta akın eden Bulgar turistler, yüzleri güldürdü. Sınır kapılarında oluşan hareketlilik bizleri sevindirdi. Yaptığımız araştırmalarda iğneden ipliğe her şeyi satın alan Bulgar turistler, kişi başı 150 euro harcayarak, Edirne ve ülke ekonomisine  ciddi katkı sağlıyor." dedi.

  Kapıkule de, Bulgar turistler uzun araç kuyruğu oluşturdu #1

  KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ SINIRDA ÖZENLE UYGULANIYOR

  Sağlık Bakanlığı tarafından alınan karar ile 30 Aralık tarihinde başlayan 'PCR testi negatif' ibraz etme zorunluluğu, Bulgar ve Türk vatandaşları tarafından olumlu karşılanıyor. PCR testini peronlardaki görevli memurlara negatif olarak ibraz edenler, ülkeye giriş yaparken test yaptırmadan gelenler, gidecekleri adresleri beyan edip, 7 gün karantina şartıyla ülkeye giriş yapıyor. Konaklayacakları adresleri beyan edemeyenler ise Edirne İl Sağlık Müdürlüğü'nün belirlediği yurtlarda 7 gün karantina şartıyla ülkeye giriş yapabiliyor.

  Kapıkule de, Bulgar turistler uzun araç kuyruğu oluşturdu #2

  "ALIŞVERİŞ İÇİN GELİYORUZ"

  Bulgaristan'dan Edirne'ye alışverişe gelen Adalas Krilava, "Bulgaristan'ın Harmanlı kentinden Edirne'ye alışveriş yapmak için geliyorum. Edirne'ye alışveriş için geliyoruz. PCR testimizi yaptırdık, aracımız dezenfekteden geçirmemizin ardından Türkiye'ye giriş yapacağız. Bizim gibi çok sayıda alışveriş için günü birlik Türkiye'ye gelen var ve o yüzden biraz yoğunluk yaşanıyor. Giriş yapmak için bekliyoruz." dedi.

  Kapıkule de, Bulgar turistler uzun araç kuyruğu oluşturdu #3

  Edirne'ye sürekli alışveriş için geldiğini söyleyen Bulgar turist İstislava İvanova da "Bulgaristan'ın Svelengrad kentinden alışveriş için Edirne'ye gidiyorum. Biraz yoğunluk var. Uygulamalardan çok memnunuz. Edirne'ye sürekli alışveriş için geliyoruz. Gıda ve tekstil ürünleri satın alacağım. Türkiye'de hem satılan ürünler hem ucuz hem de kaliteli. Bu yüzden geliyoruz." ifadelerini kullandı.

  Kapıkule de, Bulgar turistler uzun araç kuyruğu oluşturdu #4

  Kapıkule de, Bulgar turistler uzun araç kuyruğu oluşturdu #5

  Kapıkule de, Bulgar turistler uzun araç kuyruğu oluşturdu #6

  Kapıkule de, Bulgar turistler uzun araç kuyruğu oluşturdu #7

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir