Euro
11.0688
0.02%
Dolar
9.535
-0.01%
Altın
550.39
-1.18%
Borsa
1.509
1.09%
Bitcoin
592.776
-1.78%
12ºC
İstanbul
Açık 12 C

  Karabük'te ayaklarıyla bilgisayar kullanan genç, uzayda yaşamak istiyor

  1 yaşındayken geçirdiği hastalık sonucu hareket kabiliyetini kaybeden 16 yaşındaki genç, gördüğü tedavi sonrası hayata tutundu. Gencin hayali, uzay mühendisi olup NASA'da çalışmak.
  • DHA
  • 06.10.2021 - 13:01
  • Güncelleme : 06.10.2021 - 16:18
  Karabük'te ayaklarıyla bilgisayar kullanan genç, uzayda yaşamak istiyor

  Karabük'ün Safranbolu ilçesinde 1 yaşında geçirdiği organ sistemi hastalığı 'mitokondriyal miyopati' sonucu hareket ve konuşma kabiliyetini kaybeden Ays Kara (16), tedavi sürecinin ardından eğitim hayatına başladı.

  Arkadaşlarıyla birlikte okuluna devam eden 8’inci sınıf öğrencisi Kara, ayakları ile bilgisayar kullanıyor, İngilizce biliyor ve hayatını anlattığı bir kitap yazıyor.

  Kök hücre tedavisi gören ve vücut gelişimi için yüzmeyi öğrenen Ays Kara, milli sporcu olma yolunda da çaba sarf ediyor.

  Karabük'te ayaklarıyla bilgisayar kullanan genç, uzayda yaşamak istiyor VİDEO

  DOKTORLAR, 6 YAŞINA KADAR YAŞAYABİLİR DEDİ

  Oğlu Ays’ın 1 yaşındayken idrar zehirlenmesi rahatsızlığı yaşadığını ve doktorların 6 yaşına kadar yaşayabileceğini söylediğini belirten Aynur Kara, “Fiziksel gelişimi için çalıştık. Kök hücre tedavisinden sonra tam bağımsız olmasa da yürümeye başladı. Daha sonra tedavisi için yüzmeye başladı. Hocası ile konuşmuş ‘Milli olabilir miyim?’ diye. Hocası da Ays'a güvendiğini ve milli yapabileceğini söylüyor. Ays'ın hedefi de o yönde.” dedi.

  Karabük te ayaklarıyla bilgisayar kullanan genç, uzayda yaşamak istiyor #1

  HAYATINI KİTABA DÖNÜŞTÜRÜYOR

  Aynur Kara, Ays’ın, İngilizceyi kendi kendisine öğrendiğini belirterek, “Ays sürekli yabancı müzik dinleyip, film seyredip, İngilizcesini geliştirdi. Çünkü hedefi uzay. NASA'da çalışabilmek için İngilizce bilmesinin gerektiğini düşünüyor. Okula başladıktan sonra yeni bir hayata başladığını düşünüp, kitap yazmaya başladı. Pandemi döneminde tedavisine yoğunlaştığımız için kitabı tamamlayamadı, fakat 2-3 aya kadar basıma gireceğini söylüyor.” diye konuştu.

  Karabük te ayaklarıyla bilgisayar kullanan genç, uzayda yaşamak istiyor #2

  AYS’IN HAYALİ UZAY

  Ays’ın uzay mühendisi olmayı hedeflediğini ifade eden Aynur Kara, “Ays küçüklüğünden bu yana Mars'ı araştırıyor. Çünkü orada bir dünya kurulacağını düşünüyor, yer çekimi olmadığı için orada yürümesine gerek kalmayacağını düşünüyor. Özel çocukların orada daha rahat yaşayabileceğini düşünüyor. Ays'ın hayalleri çok büyük.” ifadelerini kullandı.

  Karabük te ayaklarıyla bilgisayar kullanan genç, uzayda yaşamak istiyor #3

  Karabük te ayaklarıyla bilgisayar kullanan genç, uzayda yaşamak istiyor #4

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir