Euro
10.1751
0.34%
Dolar
8.6646
0.21%
Altın
492.03
0.82%
Borsa
1.392
-1.94%
Bitcoin
382.336
-6.85%
22ºC
İstanbul
Açık 22 C

  'Mavi Balina' oyunu sonu oldu

  Adana’da geçen hafta babasının av tüfeğiyle intihar eden 13 yaşındaki Emine Karadağ’ın, "Mavi Balina" oyununun kurbanı olduğu ortaya çıktı. Polis Emine'nin defterinde balina figürlerine rastladı.
  • İHA
  • 28.01.2019 - 12:50
  'Mavi Balina' oyunu sonu oldu

  DSİ Ortaokulu 8. sınıf öğrencisi Emine Karadağ’ı hayattan koparan olay, 21 Ocak Pazartesi günü meydana geldi. Yarıyıl karnesinde teşekkür belgesi alan Emine Karadağ, babasının evde bulunan ruhsatlı av tüfeğiyle intihar etti. İkisi kız 4 çocuk sahibi olan Karadağ ailesi, kızlarının ölümüyle yıkıldı.

   Mavi Balina oyunu sonu oldu #1

  AİLE VE POLİS DEFTERİ İNCELEDİ

  Emine’nin hayatını kaybetmesinin ardından defterlerini inceleyen aile ve polis, küçük kız tarafından çizilen balinalar ile igili figürlere rastladı. “Ölmeden önce 1 yıllık yapılacak” başlığı altında 25 maddelik bir de liste bulundu. “Mavi Balina” oyunundan gelen talimatların Emine tarafından yazıldığı tespit edildi. Listede "İntihar kaçıştır. Herkesle zıtlaşacaksın, herkesle ters gideceksin. Hep yalnız takılacaksın. Gerektikçe konuşmamaya yemin edeceksin. Anneni babanı huzurevlerine atacaksın. Yılda bir kez ziyaret edeceksin o da sevap olsun diye. Artık sana herkes hayalet diyecek." yazıları dikkat çekti.

   Mavi Balina oyunu sonu oldu #2

  "MAVİ BALİNA OYUNU YASAKLANSIN"

  Amca Mahmut Karadağ, yeğeninin ölümüne hala inanamadıklarını belirterek, “Babasının yatağına uzanmış, av tüfeğine 1 mermi yerleştirmiş ve intihar etmiş. Bu çocuğun bunu yapması, milyonda bir ihtimal bile olamaz. Okulunda da başarılı bir öğrenciydi. Defterlerini araştırdık, çeşitli notlar ve resimler bulduk. Notlarda, 'bugün şunu yapacağız, yarın şu çocukları döveceğiz, annemizi babamızı huzurevine bırakacağız, aynı gün hep birlikte intihar edip cennete gideceğiz, sonra dirilip geleceğiz' diye notlar bırakılmış. Yani tamamen oyundan etkilenmiş.” dedi.

   Mavi Balina oyunu sonu oldu #3

  AİLELERE SESLENDİ

  Ailelere de seslenen Karadağ, “Anne ve babalar, çocuklarını akıllı telefonlardaki ve bilgisayar üzerinden oynanan oyunlardan uzak tutsunlar. Devlet bu tür oyunlara erişim yasaklasın, nice çocuklar hayatını kaybediyor. Kendilerine göre bir liste yapmışlar. Nasıl talimat alıyorlar onu bilmiyorum ama mutlaka bu oyunlardan sonra yapmışlar. Yazık oldu yeğenime.” diye konuştu.

   Mavi Balina oyunu sonu oldu #4

  OYUN NASIL OYNANIYOR?

  Dünya çapında çok sayıda kişinin intiharına neden olmuş olabileceği belirtilen ve bu nedenle birçok ülkede erişimi yasaklanan oyuna katılan kişilerden, çoğu şiddet içeren 50 talimatı yerine getirmesi isteniyor. Bu komutlar arasında derin olmayacak şekliyle kol ve bacakların kesilmesi, belirli bir süre boyunca kimse ile görüşülmemesi, yüksek sesli olarak müzik dinlenilmesi gibi aşamalar yer alıyor. Oyun, oyuncuların oyun içi görevlere uymaları durumunda ilerliyor. Oyunu oynamak isteyen oyuncular, bu görevlere uymadıklarında bir sonraki aşamaya geçemiyorlar. 50. günün sonunda ise kişiye son aşama olan intihar etme komutu veriliyor. Oyunun tasarımcısı 21 yaşındaki Rus vatandaşı Philipp Budeikin, 2016 yılında gençleri intihara teşvik etme suçundan tutuklanmıştı.

   Mavi Balina oyunu sonu oldu #5

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir