Euro
15.2136
-0.11%
Dolar
13.6202
-0.22%
Altın
787.5610
-0.07%
Borsa
1998
2.38%
Bitcoin
508.439
2.64%
1ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 1 C

  Okul Servis Yönetmeliği'ne ilişkin açıklama

  Yaşanan olaylar sonrasında sıkı denetime tabi tutulan okul servislerinde emniyet kemeri ve araç takip sistemi zorunlu hale getirildi.
  • 24.10.2017 - 10:36
  Okul Servis Yönetmeliği'ne ilişkin açıklama

  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Okul Servis Yönetmeliği'ne ilişkin basın açıklaması yaptı.

  ŞOFÖRE HER YIL RAPOR ŞARTI

  Bakan Arslan açıklamasında, araçlarda emniyet kemeri ve araç takip sisteminin zorunlu hale getirilip servis şoförlerine hekimden her yıl rapor şartı konulduğunu duyurdu.

  Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz açıklamasında, "Sadece okulda verilen eğitimin kaliteli olması yetmez. İyi şartlarda taşınması kaliteli eğitimin olmazsa olmazlarındandır. Sağlıklı, güvenli ve kaliteli hizmet seviyesinin sağlanması için tüm görevlilerin uyum içinde olması ve servis denetiminin de aksatılmadan yürütülmesi esastır.

  ŞİKAYETLER BAKANLIĞIN AÇTIĞI ALO 147 HATTINA BİLDİRİLEBİLECEK

  Araçlarda bulundurulacak personelin eğitimi, Milli Eğitim Bakanlığı'nca yerine getirilecek. Bu sistemde de eksiklikler olabilir. Daha iyi olurdu diye velilerimiz de olabilir. Bu konuda bir şikayet varsa bizim bakanlığımızın 147 iletişim merkezi var. Buraya bildirirlerse biz de evlatlarımıza daha iyi bir hizmet veririz." dedi.

  Okul Servis Yönetmeliği ne ilişkin açıklama #1

  DENETİM GÖREVİNİN BÜYÜK BÖLÜMÜ İÇİŞLERİ BAKANLIĞINA BIRAKILDI

  Bakan Soylu düzenlenen toplantı sırasında yaptığı açıklamada, "Önemli olan uygulamaktır. Buna geçişte çok zorlayıcı değil, dikkatli ve güvenli bir takım kurallar oluşturulmuş. Velilerimiz, vatandaşlarımız rahat olsunlar. Tüm güvenlik önlemlerini almak bizim temel sorumluluğumuzdur. Denetim görevinin büyük bir bölümü İçişleri Bakanlığımız olarak bize bırakılmaktadır. Burada müsamaha gösteremeyiz. Kimse bize darılmasın, gücenmesin. Bedelini toplum olarak ağır ödüyoruz. Tüm personelimize çok teşekkür ediyoruz.

  Dün 32 bin 438 okulun çevresinde bizim kolluk kuvvetlerimiz uygulama yaptılar. Bunu peyderpey devam ettireceğiz. Ailelerin rahat edebilmesi için bilmenizi isteriz ki üzerimize düşen bütün sorumluluğu yerine getirmeye devam edeceğiz. " şeklinde konuştu.

  "EVLATLARIMIZIN GÜVENLİĞİ İÇİN BURADAYIZ"

  Bakan Kaya  ise açıklamasında "Evlatlarımızın güvenliği için 4 bakanınız olarak buradayız. Uzunca bir süredir yapılan çalışmanın neticesini sizlerle paylaştık. Velilerimizin huzur içinde olmaları ve evlatlarının okul dönüşünü beklerken kaygı değil güven duygusu içinde beklemeleri bizim bu çalışmamızın temelini oluşturuyor. Bu yönetmeliğin en önemli farkı taşıma faaliyetinin güvenli hale getirilmesi.

  0-3 yaş arası çocukların da güvenliği güvenceye alınıyor. Kreşlerin bakımları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na ait." ifadelerini kullandı.

  YÖNETMELİKTE YER ALAN ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİKLER

  - Araç takip sistemi zorunlu hale getirildi.

  - Şoföre hekimden her yıl rapor şartı getirildi.

  - Denetim için komisyonlar kuruldu.

  - Komisyonda öğretmen ve veliler olacak.

  - Denetim görevi İçişleri Bakanlığı'nda olacak.

  - Kovuşturma ve soruşturmalar şoförlüğe engel sayılacak.

  - Araçlarda bulundurulacak personelin eğitimi, Milli Eğitim Bakanlığı'nca yerine getirilecek.

  - Üç noktalı emniyet kemeri ve sensörlü koltuk zorunlu hale getirildi.


  Görüş Bildir