Petrol
114.29
0.11%
Euro
17.6065
0.27%
Dolar
16.3565
0.05%
Altın
975.06
0.25%
Borsa
2451
-1.34%
Bitcoin
480.266
-1.96%
18ºC
İstanbul
Güneşli 18 C
  Ordudan atılınca intihar eden üsteğmenin komutanları darbeci çıktı

  Ordudan atılınca intihar eden üsteğmenin komutanları darbeci çıktı

  Ordudan atılınca intihar eden Üsteğmen Nazlıgül Daştanoğlu'nun komutanları FETÖ'cü çıktı.
  • Haber Merkezi
  • 28.07.2016 - 14:33

  Kayseri 12'nci Hava Ana Ulaştırma Üs Komutanlığı'nda görevli 29 yaşındaki Üsteğmen Nazlıgül Daştanoğlu 7 Kasım 2012'de Kayseri'de bir parkta beylik tabancası ile kalbine tek el ateş ederek canına kıydı.

  Aşık olduğu astsubay ile evlenip 1 çocuk sahibi olan Nazlıgül, bu evliliğini 10 Aralık 2010'da sonlandırdı. Ayrılıktan sonra 'ahlaksızlık ve disiplinsizlik' gerekçe gösterilerek Türk Hava Kuvvetleri'yle ilişkisi kesildi.

  "NEDEN MAKYAJ YAPIYORSUN?"

  Boşandıktan sonra birlikte görev yaptığı meslektaşı teğmen tarafından kendisine cinsel içerikli mesajlar gönderildiği de ileri sürülen genç kadın, ilişiği kesilmeden önce yaklaşık 10 saat süren sorgusunda, ailesine anlattığına göre "Neden evlendin? Neden boşandın? Çocuğun velayeti neden sende? Arif neden sana mesaj atıyordu? Milli güvenlik derslerinden sonra neden sivil öğretmenlerle görüşüyordun? Neden makyaj yapıyorsun?" sorularına muhatap oldu.

  Ordudan atılınca intihar eden üsteğmenin komutanları darbeci çıktı #1

  Nazlıgül'ün intiharıyla ilgili başlatılan soruşturmada 'takipsizlik' verilmiş o dönem ailenin iddiaları üzerine dönemin Genelkurmay Başkanı Necdet Özel de, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında tutuklanıp ordudan ihraç edilen Genelkurmay Başkanlığı İstihbarat Daire Başkanı Korgeneral Mustafa Özsoy'u görevlendirmişti. İntiharın ardından Nazlıgül'ün annesi Nevin ve babası Talip Daştanoğlu ile görüşüp karargahta inceleme ve araştırma yapan Özsoy'un girişiminin ardından herhangi bir işlem yapılmadı.

  Ayrıca Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Savcılığı da ailenin kızlarını intihara sürüklediği iddia edilen meslektaşlarıyla ilgili suç duyurusu sonucu kadın üsteğmenle ilişkiye girdiği iddia edilen erkek askeri personel hakkında 'kovuşturmaya yer yok' kararı verildi.

  İKİ KOMUTANI DA TUTUKLANDI

  Üsteğmen Nazlıgül dosyasıyla ilgili tarafları dinleyen ancak herhangi bir işlem yapmayan Korgeneral Mustafa Özsoy'un yanı sıra, baskı yaptığı ileri sürülen o tarihte Kayseri 12'nci Hava Ana Ulaştırma Üs Komutanı olan Tümgeneral Mehmet Cahit Bakır da 15 Temmuz darbe girişiminin ardından FETÖ/PDY soruşturması çerçevesinde Tuğgeneral Şener Topuç ile birlikte kaçarken Dubai Havaalanı'nda yakalandı.

  Ordudan atılınca intihar eden üsteğmenin komutanları darbeci çıktı #2

  "ALLAH ONLARI KAHRETSİN"

  Anne Nevin Daştanoğlu, Türkiye'ye iade edilecek olan Mehmet Cahit Bakır'ın kızına mobbing uyguladığını, ahlaksızlıkla suçlanıp ordudan atılmasına ardından da intihar etmesine neden olanlardan biri olduğunu ileri sürdü. Bakır'ın Kayseri'de göreve başlamasından sonra kızına yönelik baskıların ve suçlamaların başladığını belirten Daştanoğlu, "Kızımın yürüyüş yapması, bisiklete binmesi, yüzmesi, makyaj yapması, suç oldu. Erkeklerle konuşması suçun suçu oldu. Kızım kıskanıldı, çok başarılı Atatürkçü, vatansever, milliyetçi, dürüst çalışkan bir askerdi. Kızımı öldürdüklerinde 4.5 yaşında olan torunum bana 'Annem aklıma gelince kalbim ağrıyor. Beni doktora götür nene' diyor. Kızımı öldürenler bir yavruyu da öksüz bıraktılar. Şimdi kimin ahlaksız olduğu ortaya çıktı. Allah onları kahretsin" dedi.

  PİLOT YAPMADILAR

  Nazlıgül'ün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Marmaris'te operasyona giden timin bulunduğu Çiğli 2'nci Ana Jet Üs Komutanlığı'nda pilotluk kursuna gittiğini de hatırlatan anne Daştanoğlu bu konuda da şöyle konuştu: "Kızım, erkekli kızlı 260 pilot adayı arasında en başarılısıydı. Öğretmeni, bizzat bana, 'Ne kadar güzel bir çocuk yetiştirmişsiniz. 260 adayın en iyisi. Sağlık sorunu çıkmaz ise kesin pilot olacak' demişti. Son bir gün öğretmeni değiştirildi ve kızımı çok istemesine rağmen pilot yapmadılar. Pilot yaptıkları subayı da gördük, kendi insanlarını bombaladı."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir