Petrol
85.21
1.14%
Euro
19.3352
0.46%
Dolar
18.6399
0.01%
Altın
1.055
0.70%
Borsa
4969
0.13%
Bitcoin
319.146
1.84%
13ºC
İstanbul
Bulutlu 13 C
  Umay Kaboğlu'nun küfürlü ezan paylaşımına hapis istemi

  Umay Kaboğlu'nun küfürlü ezan paylaşımına hapis istemi

  Darbe girişimi sırasında ezana yönelik Twitter'dan küfürlü paylaşımda bulunan sözde oyuncu "ben yazmadım" dedi fakat gerçek ortaya çıktı.
  • AA
  • 28.11.2016 - 15:35

  Umay Kaboğlu nun küfürlü ezan paylaşımına hapis istemi #1

  15 Temmuz'da terörist darbe girişiminin püskürtüldüğü sırada Umay Anadolu Kaboğlu isimli sözde oyuncunun minarelerden okunan ezana ağır küfürler ettiği görülmüştü.

  Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca Umay Anadolu Kaboğlu hakkında soruşturma başlatıldı.

  Umay Kaboğlu nun küfürlü ezan paylaşımına hapis istemi #2

  "TWEET'İ BEN ATMADIM" DEDİ

  Hazırlanan iddianamede Kaboğlu'nun söz konusu twiti kendisinin atmadığını, en son 15 Temmuz gecesi 23.00 sıralarında darbe girişimini eleştiren twitler attığını, gece saatlerinde hesabının çalınmış olabileceğini söylediği belirtildi.

  "ŞİFREMİ BİLEN YA DA KIRAN BİRİ YAZMIŞ OLABİLİR"

  Şüpheli Kaboğlu'nun savcılık ifadesinde de yine söz konusu twiti kendisinin atmadığını, 17 Temmuz tarihinde Twitter adresine gelen mesajlar dolayısıyla konuyu merak ettiğini, hesabında böyle bir paylaşım görmediğini, 19 Temmuz'da hesabının kendi isteği dışında bloke edildiğini, hesabının şifresini bilen ya da şifresini kıran birisi tarafından bu mesajın yazılıp silindiğini düşündüğünü, aynı tarihten sonra da Twitter hesabının bloke görünmesine rağmen kendisinin müdahalesi dışında aynı konuda yazılar yazıldığını tespit ettiğini, suçlamayı kabul etmediğini beyan ettiği kaydedildi.

  HESABI KENDİSİNİN KULLANDIĞI TESPİT EDİLDİ

  İddianamede, şüphelinin savunmalarında bahse konu paylaşımı kendisinin yapmadığını belirtse de suç tarihinde ve sonrasında suça konu paylaşımın yapıldığı Twitter hesabının şüphelinin kullanımında olduğunun anlaşıldığı belirtildi.

  "BAŞKASININ YAZMASI HAYATIN DOĞAL AKIŞINA AYKIRI"

  Şüphelinin kullanımında olan hesabına başka bir kişi tarafından girilip tek mesajın yazılması ve sonrasında da kısa bir süre içerisinde mesajın silinip, hesabın tekrar şüphelinin kullanımına bırakılmasının hayatın olağan akışına aykırı olduğu vurgulanan iddianamede, iddia edildiği şekilde Twitter hesabının isteği dışında bloke edilmesinin suça konu twitin şüpheli tarafından atıldığı gerçeğini ortadan kaldırmayacağı kaydedildi.

  6 AYDAN 1 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYOR

  İddianamede, bu nedenle şüphelinin savunmalarının suçtan kurtulmaya yönelik beyanlardan ibaret olduğu ve bu nedenle savunmalarına itibar edilemeyeceği kanaatine varıldığı belirtilerek, "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçundan 6 aydan 1 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi. İddianamenin gönderildiği Asliye Ceza Mahkemesince kabul edilmesi halinde, şüpheli Kaboğlu'nun yargılanmasına başlanacak.

  Umay Kaboğlu nun küfürlü ezan paylaşımına hapis istemi #3


  Görüş Bildir