Petrol
111.19
-0.39%
Euro
17.5721
0.53%
Dolar
16.8204
0.39%
Altın
976.7
0.07%
Borsa
247
1.08%
Bitcoin
327.998
1.78%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 24 C

  Yargıtay'dan Kenan Evren'in mirası için talep

  Kenan Evren'in mirasının ön konuşması için Yargıtay harekete geçti.
  • Haber Merkezi
  • 19.02.2020 - 08:59
  Yargıtay'dan Kenan Evren'in mirası için talep

  Yargıtay Başsavcılığı, 12 Eylül askeri darbesinin mimarları Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya’nın yargılandığı davada, "darbecilerin rütbelerinin sökülmesi ve bu rütbelerden dolayı kazandıkları mal varlıklarına el konulması" yönünde görüş bildirdi.

  Yargıtay dan Kenan Evren in mirası için talep #1

  Yargıtay’ın bozma kararından sonra 12 Eylül askeri darbesine ilişkin dava, Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülmüştü.

  Mahkeme, 12 Nisan 2019 tarihli kararında sanıklar Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya hakkında açılan kamu davasının 'ölüm nedeniyle' ortadan kaldırılmasına, sanıkların rütbelerinin sökülmesi ve mal varlıklarına elkonulmasına yer olmadığına karar vermişti.

  TSK'DAN ÇIKARILDILAR

  Mahkemenin kararını; Cumhurbaşkanlığı vekili, TBMM Başkanlığı vekili dahil birçok katılan vekili temyiz etti.

  Temyiz üzerine dosya Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi.
  Başsavcılık, dosyaya ilişkin tebliğnamesini hazırlayarak kararı verecek daire olan Yargıtay 16. Ceza Dairesi’ne iletti. 9 Şubat tarihli tebliğnamede, sanıkların ölümü gerekçesiyle verilen davanın düşmesine ilişkin kararda bir isabetsizlik görülmediğinden, onanması talep edildi.

  Yargıtay dan Kenan Evren in mirası için talep #2

  Tebliğnamede, mahkemenin ilk kararında sanıkları müebbet hapis cezası ile cezalandırdığı, kamu hizmetinden yasaklanmalarına ve haklarında Askeri Ceza Kanunu uyarınca 30 ve 31. maddelerinin (rütbelerinin sökülmesi) uygulanmasına karar verildiği hatırlatıldı.

  MİRASÇILARI DA YARARLANAMAZ

  Başka bir deyişle bu hükme göre sanıklar, rütbe ve memuriyetlere ilişkin hiç hak ve yetkiyi kullanamayacaklardır. Bu durumda ise örneğin maaş, ikramiye, orduevinden istifade, koruma, ev, eşya tahsisi vb. hiçbir haktan istifade etmeleri mümkün olamayacaktır. Bu durum, mirasçıları bakımından da geçerli olacaktır.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir