taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.7922
6.4721
1490.58
98415.34
277.611
46449.17

İspanya'dan ABD'ye: İran Körfezi'ne gemimizi sokmayız

İspanya Savunma Bakan vekili Margarita Robles, İspanya’nın gönülsüz bir şekilde İran ile ilgili herhangi bir çatışmanın için çekilmek istemediğini söyledi.

İHA | 15.05.2019 - 02:42..
Whatsapp ile paylaş
İspanya'dan ABD'ye: İran Körfezi'ne gemimizi sokmayız

Abraham Lincoln uçak gemisi eşliğinde İran Körfezi’ne gönderilen ABD donanmasıyla ortak hareket eden Méndez Nunez fırkateynini geri çeken İspanya Savunma Bakan vekili Margarita Robles, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, İspanya hükümetinin “ciddi ve güvenilir bir partner” olduğunu ancak, bunun yalnızca Avrupa Birliği ve NATO ile yapılan anlaşmalara bağlı olduğunu söyledi.

İspanya'dan ABD'ye: İran Körfezi'ne gemimizi sokmayız

İSPANYOL GEMİSİNE "GERİ DÖNÜN" EMRİ VERİLDİ

İspanya’nın Savunma Bakan Vekili Margarita Robles, Washington ile İran arasındaki anlaşmazlık sebebiyle Körfez'e gönderilen ABD donanmasının içinde geçici olarak yer alan İspanyol fırkateyni Méndez Núñez’in, 125 mürettebatıyla birlikte bu gruptan ayrılması emrini verdi. ABD donanması halen Kızıl Deniz ile Hint Okyanusunu birleştiren Mendez Boğazı'ndan geçti ve İran Körfezi'ne girmek için Hürmüz Boğazı'na doğru yol almakta.

İspanya'dan ABD'ye: İran Körfezi'ne gemimizi sokmayız

"İSPANYA, YALNIZCA AB VE NATO KRİTERLERİNE UYAR"

Bakan Robles, İspanya’nın yalnızca AB ve Uluslararası Teşkilatlara olan taahhütlerine bağlı olduğunu belirterek “Biz ortak pozisyonumuzu buradan alırız.” dedi.

İSPANYOL GEMİSİ GEÇİCİ GÖREVDEYDİ

İspanya’nın Fırkateyn Mendez Nunez’in Nisan'ın 30’undan 31 Ekime kadar sürecek ortak eğitim ve çalışabilirliğini geliştirmek maksadıyla bir yıl önce planlanan bir tatbikat için ABD’nin Lincoln uçak gemisinin liderliği altındaki filoda geçici olarak yer aldığı, İspanya’nın, ABD donanmasında başka bir gemisinin bulunmadığı kaydedildi. İspanyol gemisinin; Akdeniz, Kızıl Deniz, Hint Okyanusu, Güney Çin Denizi ve Pasifik Okyanusu'nu geçtikten sonra Kaliforniya’nın San Diego Limanı'na gitmesi planlanmıştı.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir