taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.8048
6.4421
1464.04
108011.45
273.313
42067.09

İsrail ile BAE'den istihbaratta dev iş birliği

İsrail'in, Birleşik Arap Emirliklerine aralarında casus uçakların da bulunduğu modern istihbarat araçlarıyla donatımı konusunda destek vereceği öne sürüldü.

AA | 21.08.2019 - 06:34..
Whatsapp ile paylaş
İsrail ile BAE'den istihbaratta dev iş birliği

İsrail'in Haaretz gazetesinin haberine göre, casus uçaklar başta olmak üzere modern istihbarat araçları sunmak üzere İsrail ile BAE arasında dev bir iş birliği anlaşması imzalandı.

İSRAİLLİ İŞ ADAMI ARACI OLDU

Söz konusu anlaşmanın İsrailli iş adamı Matanya (Mati) Kochavi aracılığıyla yapıldığı kaydedilen haberde, Tel Aviv yönetiminin konuya ilişkin herhangi bir açıklaması olmadığı aktarıldı.

İsrail ile BAE'den istihbaratta dev iş birliği

İsrailli iş adamı Mati Kochavi

İsrail ve BAE yönetimleri arasında aleni diplomatik ilişkiler bulunmamasına rağmen "güvenlik alanında bir iş birliği olduğuna" ilişkin ABD medyasında çıkan haberlere işaret eden gazete, İran'ın ortak düşman olduğu, dolayısıyla iki ülkenin de ortak menfaatlerin göz önüne alındığı, ticari ve askeri anlaşmalar yapabilirliğini vurguladı.

3 MİLYAR DOLARLIK ANLAŞMA

Yapılan anlaşmanın bir kısmı için ödemenin peşin olarak yapıldığı ve maliyetin yaklaşık 3 milyar dolara ulaştığı dile getirilen haberde, anlaşmanın yakın zaman içinde gerçekleştirildiği ileri sürüldü.

Haberde ayrıca anlaşma çerçevesinde BAE'nin yaklaşık bir yıl önce İsrail'den bir casus uçak teslim aldığı ve BAE ordusuna teslim edilmek üzere sortilere başladığı, bir diğer casus uçağın ise şu anda İngiltere'de geliştirildiği ve Londra'nın doğu taraflarında test uçuşları yaptığı ifade edilerek, bu uçakların BAE ordusunun askeri kabiliyetini artıracağı belirtildi.

İsrail ile BAE'den istihbaratta dev iş birliği

"FİLİSTİN, ARTIK KÖRFEZ'İN ÖNCELİĞİ DEĞİL"

Filistin davasının eskiden İsrail ile Körfez Arap ülkeleri arasındaki iş birliğinin geliştirilmesinde büyük bir engel oluşturduğu hatırlatılan haberde, Filistin'in artık, Körfez ülkelerinin öncelikleri arasında yer almadığı dile getirildi.

Haberde son olarak, anlaşmanın aktörü olduğu belirtilen Mati Kochavi'nin söz konusu durumla ilgili yorum yapmaktan kaçındığı aktarıldı.

Wall Street Journal gazetesi de İsrail ve BAE'nin, tehdit olarak gördükleri İran konusunda ABD aracılığıyla gizli toplantılar yaptığını öne sürmüştü.

İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, Birleşmiş Milletler'in (BM) düzenlediği bir konferansa katılmak için 1 Temmuz'da ülkesiyle diplomatik ilişkileri bulunmayan Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) gitmişti.

Daha önce de bazı İsrailli bakanlar, BAE'yi ziyaret etmişti.

İsrail ile BAE'den istihbaratta dev iş birliği

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir