Euro
10.3678
-0.29%
Dolar
8.7373
0.21%
Altın
495.67
-0.3%
Borsa
1.391
-1.63%
Bitcoin
315.294
-0.92%
22ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 22 C

  Ailenin sağlığı bozulursa toplumun da sağlığı bozulur

  Sağlıksız ailelerin varlığının sağlıksız toplumu oluşturduğunu söyleyen Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Nurten Elkin, ailelere önerilerde bulundu.
  • İHA
  • 01.06.2021 - 17:00
  • Güncelleme : 01.06.2021 - 17:03
  Ailenin sağlığı bozulursa toplumun da sağlığı bozulur

  Aile, toplum ile birey arasındaki bağı sağlama görevini üstlenen ve toplumun devamını sağlayan sosyal bir kurumdur. Ailenin işlevleri, biçimi veya özellikleri zaman içinde değişime uğrasa da; aile, tüm toplumlarda tarih boyunca var olmuştur. Toplumun ilk ve doğal çekirdeği olan aile hem bireyin bedensel, entelektüel ve ahlaki gelişiminin doğal koşullarını sağlar hem de toplumun temel yapı taşlarını oluşturur. Çocuğun yetiştirilmesi, eğitilmesi ve toplumun sağlıklı bir üyesi haline getirilebilmesi için en uygun ortam ailedir. İstanbul Gelişim Üniversitesi (İGÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Nurten Elkin, sağlıklı ailelerin sağlıklı toplumun temelini oluşturduğunu ifade etti.

  Ailenin sağlığı bozulursa toplumun da sağlığı bozulur #1

  “AİLE, ÇOCUĞU GELECEĞE HAZIRLAMADA EN ETKİLİ KURUM”

  Toplumların temel değerlerini aile aracılığı ile yeni kuşaklara aktardığını söyleyen, Dr. Nurten Elkin, “Anne ve baba, çocuğa beslenme, barınma, korunma ve öğrenim imkânı sunmakta; çocuğa yeterince ilgi, sevgi ve şefkat göstererek, ihtiyaçlarını yerinde ve zamanında karşılayarak çocukta güven duygusunun temelini atmakta ve yeteneklerinin gelişmesine yardımcı olmaktadırlar. Bu noktadan hareketle, ailenin çocuğu geleceğe hazırlamada en etkili kurum olduğu söylenilebilir.” dedi.

  Aile sağlığının tanımını yapmanın mümkünken, sağlıklı ailenin tanımını yapmanınsa oldukça güç olduğuna değinen Dr. Elkin, “Literatürde sağlıklı aile başarılı aile olarak tanımlanmaktadır. Ancak temel olarak sağlıklı ailenin bir takım özelliklerinden bahsetmek mümkündür.” diyerek sağlıklı ailenin özelliklerini sıraladı.

  Ailenin sağlığı bozulursa toplumun da sağlığı bozulur #2

  “AİLE GÜÇ BİRLİĞİDİR”

  Sağlıklı ailenin üyeleri arasında iyi bir iletişim olduğunu belirten Dr. Elkin, “Aile üyeleri birbirini destekler ve onaylar. Aile üyeleri rol, görev ve sorumluluklarının farkındadır. Aile üyeleri birbirine güvenirler. Ailede neşe vardır boş zamanlar birlikte paylaşılır. Toplumsal yaşamdaki doğru ve yanlışlar öğretilir. Ailenin sahip olduğu gelenek ve görenekleri vardır. Aile üyeleri birbirinin mahremiyetine saygı duyarlar. Aile içi sorunlar, krizler birlikte çözülür.” dedi.

  Ailenin aslında bir güç birliği olduğuna vurgu yapan Dr. Elkin, “Ailelerin sağlığının bozulması tüm toplumun sağlığının bozulması demektir. Ailenin yaşam döngüsü içinde karşılaşabilecekleri sorunlarda güçlü oldukları baş etme mekanizmalarını kullanmaları fakat bunların yetersiz kaldığı durumlarda her türlü profesyonel danışmanlık almaları tüm aile bireylerinin ve özellikle de çocukların bedensel ve ruhsal sağlıkları açısından önemli ve hatta gereklidir.” dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir