Euro
8.8593
-0.49%
Dolar
7.3284
-0.43%
Altın
408.37
-0.44%
Borsa
1.545
1.06%
Bitcoin
363.752
1.91%
3ºC
İstanbul
Güneşli 3 C

  Anne adayları Gebe Okulu'nda emzirmeyi öğreniyor

  Gebe Okulları'nda verilen eğitimlerde anne sütünün önemi anlatılırken, annelerin bebeklerini iki yaş ve ötesine kadar emzirmeleri gerektiği anlatılıyor.
  • AA
  • 06.10.2018 - 23:26
  • Güncelleme : 07.10.2018 - 00:56
  Anne adayları Gebe Okulu'nda emzirmeyi öğreniyor

  Sağlık Bakanlığınca, Dr. Sami Ulus Kadın Doğum Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde hizmet veren Gebe Okulu'nda, anne adaylarına ve annelere bebeklerini iki yaş ve ötesine kadar emzirmelerinin önemi aktarılıyor.

  Hastanenin Başhekim Yardımcısı Melikşah Keskin, anne sütünün bir annenin bebeğine verebileceği en güzel hediye, bir bebeği beslemenin en sağlıklı ve en doğal yolu olduğunu söyledi.

  Dünya Sağlık Örgütünün de bebeklere ilk 6 ay boyunca yalnızca anne sütü verilmesini, emzirmenin iki yaş ve ötesine kadar devam edilmesini önerdiğini vurgulayan Keskin, "Gebelik okulumuzda 8 haftalık eğitim programında anne sütü önemi konusunda farkındalığı artırmak için çalışmalar yapmaktayız. Daha sağlıklı nesiller için tüm annelerimizi ilk 6 ay yalnızca anne sütü, iki yaş ve ötesine kadar da anne sütünün devam edilmesi konusunda destekliyoruz." dedi.

  Anne adayları Gebe Okulu nda emzirmeyi öğreniyor #1

  Anne adayları Gebe Okulu'nda emzirmeyi öğreniyor VİDEO

  "EMZİRME ORANI YÜKSELİYOR"

  Keskin, Türkiye'de 1 yaşından daha uzun süre emziren annelerin oranının yüzde 28 olduğunu ifade etti.

  Amaçlarının doğum sonrası bebeklerin tıbbi bir gerekçe olmadıkça mümkün olan en yakın zamanda anne sütü almasını sağlamak olduğunu vurgulayan Keskin, bu kapsamda gebelerin takibinin yapıldığı poliklinikler ve gebelik sonrası izlenimlerin yapıldığı alanlarda çalışan tüm sağlık profesyonellerinin, emzirme ve anne sütünün önemi konusunda hastaları bilgilendirdiğini anlattı.

  Yeni anne ve anne adaylarına bu alanlarda görsel ve işitsel materyaller ile anne sütü konusunda bilgi verildiğini aktaran Keskin, şöyle devam etti:

  "Yine doğum sonrası problem yaşayan hastalarımızın anne sütüne devam etmesine imkan tanımak amacıyla Anne Sütü ve Relaktasyon Polikliniğimizde problem yaşayan annelerimize emzirme teknikleri ve yaşanan problemlerin çözümüne yönelik bilgilendirme yapılmaktadır. Anne adaylarımız bu eğitimlerden çok memnun. Bu eğitimler neticesinde emzirme oranının da nispeten yükseldiğini düşünüyoruz. Anne adaylarının ve genç annelerin bulunduğu tüm ortamlarda bu eğitimlerden olumlu dönüşler alıyoruz."

  Anne adayları Gebe Okulu nda emzirmeyi öğreniyor #2

  "BEBEĞİMİZE VERMEMİZ GEREKEN EN GÜZEL HAZİNE"

  Gebe Okulu'nda 8 hafta süren eğitimlere katılan Tuğba Akbaba da eğitimlere normal doğumu teşvikle başladıklarını belirterek, "Gebelik Okulu sayesinde doğumun bir acıdan ziyade mucize olduğuna inandık ve başardık. Normal doğum ile anne sütünü bütünleştirdik, bebeklerimize sağlıklı bir gelecek sağladık. Anne sütü sadece ilk 6 ay değil emzirebildiğimiz kadar bebeğimize vermemiz gereken en güzel hazine." diye konuştu.

  Gebe Okuluna geldiğinde emzirmenin anne ve çocuk için ne kadar faydalı olduğunu öğrendiğini belirten Özlem Çolak da "Bebeğin ilk 6 ay yalnızca anne sütünü alması gerektiği konusunda bilinçlendik. Eğitimlere katılan çoğu anne adayının normal doğum yapmanın yanında çocuklarına uzun süre anne sütü verdiğini gördüm. Ben de bebeğimi ek gıdalara geçtiğimde dahi emzirmeye devam edeceğim." dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir