Euro
11.0852
0.16%
Dolar
9.5297
-0.06%
Altın
549.34
-0.11%
Borsa
1.509
1.09%
Bitcoin
589.000
-2.32%
12ºC
İstanbul
Açık 12 C

  Kışın artan cilt sorunlarına karşı şimdiden önleminizi alın

  Dermatoloji Uzmanı Dr. Ümit Bostancı, havaların soğuması bazı deri hastalıklarında belirgin artışa sebep olabileceğini söyleyerek önemli bilgiler paylaştı.
  • İHA
  • 04.10.2021 - 13:00
  • Güncelleme : 04.10.2021 - 14:13
  Kışın artan cilt sorunlarına karşı şimdiden önleminizi alın

  Yaz aylarına göre kışın cildimizle ilgili daha çok sıkıntı yaşıyor ve tedavi için daha çok ürüne başvuruyoruz. Havada nem oranının düşmesi ve daha fazla rüzgara maruz kalmak cildin dış yüzeyinin daha hassas olmasını sağlayarak hastalık oluşumuna zemin hazırlıyor.

  Kış aylarında soğuk hava ve rüzgarın derinin kuruluğunu artırması, güneş ışınlarının azalması sonucu artan melankolik ruh hali ve buna bağlı stresi ortaya çıkarabileceğini belirten Özel Dermatoloji Uzmanı Dr. Ümit Bostancı, bu etkileri azaltacak tavsiyelerde bulundu.

  Kışın artan cilt sorunlarına karşı şimdiden önleminizi alın #1

  SOĞUK HAVADA CİLT DAHA HASSASLAŞIYOR

  Dermatoloji Uzmanı Dr. Ümit Bostancı, “Kışın genellikle, deri kuruluğu ve ciltte yaygın kaşıntı, yağlı egzama, sedef hastalığı, tahriş egzaması, kurdeşen ve pernio sorunlarıyla karşılaşılabilir. Sonbahar aylarında havaların soğumasıyla beraber daha çok orta yaş ve üzeri kişilerde kollarda, bacaklarda, karın çevresi ve sırt bölgesinde deri kuruluğunda artış ve geceleri artan şiddetli kaşıntı başlar. Deri kuruluğu giderilmediği sürece verilen kaşıntı kesici ilaçlar pek işe yaramaz. Deri kuruluğunu gidermenin tek yolu kuruyan bölgeleri kremlerle düzenli olarak nemlendirmektir. Sıcak suyla banyo yapılmamalı, cilt fazla keselenmemeli ve banyodan sonra bütün vücut mutlaka kremlerle nemlendirilmelidir. Saçlı deri, yüz, dış kulak yolu, kulak arkası gibi bölgeleri tutan, ilgili bölgelerde kızarıklık, kabuklanma, kaşıntı yapabilen bir egzama türüdür. Kış aylarında soğuk hava etkisi, güneş ışınlarının azalması ve artan stres ile beraber belirgin alevlenmeler görülebilir. Soğuk rüzgardan korunmalı, dermatologlar tarafından önerilen fazla yağlı olmayan nemlendiriciler ve tedavi kremleri düzenli kullanılmalıdır.” dedi.

  Kışın artan cilt sorunlarına karşı şimdiden önleminizi alın #2

  CİLDİNİZİ NEMLENDİRMEYİ İHMAL ETMEYİN

  Sedef hastalığı ömür boyu devam eden süreğen bir deri hastalığı olduğunu belirten Bostancı, “Vücudumuzun herhangi bir bölgesinde veya çok yaygın şekilde kuraklık ve üzerinde kabuklanmalarla seyreder. Yaz aylarında yoğun güneş ışınlarının etkisiyle iyileşme eğiliminde olan hastalık kış aylarında azalan güneş ışınları, artan stres seviyesi, yine artan üst solunum yolu enfeksiyonları sebebiyle alevlenmeler ve artışlar gösterebilir. Kış aylarında güneşli havalarda güneş ışınlarından mümkün olduğunca faydalanmak gerekir. Stres seviyesini azaltmak için açık güneşli havada yürüyüş, spor yapmak faydalı olacaktır. Hastalık belirtilerinin arttığı durumlarda bir dermatolog tarafından muayene edilmekte fayda vardır. Havaların soğumasıyla beraber hem soğuk rüzgârlı hava, hem soğuk sular elde tahriş egzamasını tetikleyebilir. Ellerde kuruluk, kaşıntı, kızarıklık, çatlama gibi belirtiler ortaya çıkar. Eller soğuk hava ve sudan korunmalı, soğuk suyla eller yıkanmamalı, bulaşık yıkarken pamuk astarlı eldiven takılarak deterjan ve soğuk sudan korunmalıdır. Su temasından sonra mutlaka ellere nemlendirici kremler uygulanmalıdır. Elleri yıkarken gliserinli sabunlar veya sabun içermeyen yıkama jelleri veya köpükler kullanılabilir.” diye konuştu.

  Soğuğa bağlı kurdeşen özellikle soğuk su, soğuk hava, buz gibi maddelerle temas sonucu deride ortaya çıkan kaşıntılı kızarıklar ve kabarıklıklar ile seyrettiğini ifade eden Bostancı, “Tedavide soğuktan korunma ve bazı alerji ilaçları kullanılır. Kış aylarında soğuğa maruz kalma sonucu el, ayak, burun, kulak kepçesi gibi uç bölgelerde kaşıntılı, ağrılı kızarıklık kabarıklıklar görülür. Bilhassa kış boyunca devam eder. Kış aylarında soğuk havalarda eller, ayaklar, burun ve kulaklar soğuktan çok iyi korunmalıdır. Tedavi için mutlaka bir dermatologla temasa geçilmelidir.” dedi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir