Petrol
76.35
-1.06%
Euro
19.6794
0.47%
Dolar
18.6373
0.02%
Altın
1.071
0.06%
Borsa
4856
0.60%
Bitcoin
325.286
2.31%
15ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 15 C

  Odaklanma sorunu yaşayan çocuklar için 8 öneri

  Dikkat eksikliğinin çocuklarda odaklanma yeteneğini etkilediğini belirten Uzman Klinik Psikolog Merve Öz, çocukların dikkat sürelerini artırmaya yönelik önerilerde bulundu.
  • DHA
  • 26.05.2021 - 11:25
  • Güncelleme : 26.05.2021 - 11:44
  Odaklanma sorunu yaşayan çocuklar için 8 öneri

  Koronavirüs salgını çocukların ekran başında daha fazla zaman geçirmesine sebep olurken, belirli konularda dikkat eksikliklerini de beraberinde getirdi. Özellikle gelişme dönemlerindeki çocukları daha fazla gözlemlemek ve bu konuda bazı önlemler almak, gelecekleri açısından önem arz ediyor. Özellikle online ders sırasında, ortamın sessiz, iyi aydınlatılmış ve normal oda sıcaklığında olmasının çocuğun odaklanmasına katkı sağlayacağını söyleyen Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi’nden Uzm. Klinik Psikolog ve Uzm. Dyt. Merve Öz, ailelere uygulayabilecekleri yöntemleri anlattı.

  Odaklanma sorunu yaşayan çocuklar için 8 öneri #1

  1. DİKKAT DAĞITACAK UNSURLARINI ORTADAN KALDIRIN

  Uzm. Klinik Psikolog ve Uzm. Dyt. Merve Öz, “Mümkünse çocuğunuzun ayrı bir odası olması, küçük kardeşi varsa ders saatlerinde bu odaya girmemesi odaklanma açısından önemlidir. Masasının ve çalışma ortamının düzenli olması, dikkati dağıtacak farklı ders materyallerinin masanın üzerinde bulundurulmaması önemlidir. Bunun yanında çocuğun çalışma alanından tablet, telefon gibi elektronik cihazlar çıkarılmalı ya da kapatılmalı. Aksi halde, her türlü dikkat dağıtıcı unsurdan etkilenen bu çocuklara yarardan çok zarar verilmiş olur.” diye konuştu.

  Odaklanma sorunu yaşayan çocuklar için 8 öneri #2

  2. ÇALIŞMA MASASINDA YEMEK YEMESİNE İZİN VERMEYİN

  Masada atıştırmalık bir şeyler olduğunda çocuğun odaklanamadığı için verimli ders dinleyemediğini vurgulayan Uzm. Klinik Psikolog ve Uzm. Dyt. Öz, “Önündeki yiyecekler ders verimini düşürüyor, odaklanmayı zorlaştırıyor” diyerek özellikle online dersler sırasında çalışma odasında yiyecek olmaması gerektiğini söyledi.

  Öz, “Bunun yanında su tüketimi odaklanmayı artırarak beynin hızlı çalışmasını sağladığı için çocukları su tüketmeye teşvik etmek gerekiyor. Ancak çocuklarda su içme alışkanlığı çok zor oluşmakta ve çocuklar genelde günlük içmeleri gereken su miktarını içemiyor. Bu nedenle; masada ya da çocuğun çalışma ortamının yakınında mutlaka su bulundurulması alışkanlık kazandırmada yardımcı oluyor.” dedi.

  Odaklanma sorunu yaşayan çocuklar için 8 öneri #3

  3. EVDE İP ATLATIN, TRAMBOLİNDE ZIPLATIN

  Çocuklar, 10 dakika teneffüslerinde telefonları ile vakit geçirdikten ya da televizyon izledikten sonra derse odaklanmalarının mümkün olamayacağını anlatan Uzm. Klinik Psikolog ve Uzm. Dyt. Öz, “Derse girince doğal olarak akılları oyunda ya da dizide kalacaktır. Bunun yerine ip atlamaları, trambolinde zıplamaları, evin içinde yürümeleri, küçük egzersizler yapmaları hem enerjilerini atmaya yardımcı olacak hem de derse odaklanmalarını kolaylaştıracaktır.” diye konuştu.

  Odaklanma sorunu yaşayan çocuklar için 8 öneri #4

  4. BİRLİKTE ZEKA OYUNLARI OYNAYIN

  “Düzenli beyin egzersizleri yapmak, bulmaca çözmek ve zekâ oyunları oynamak çok güçlü bir şekilde konsantrasyon artırıcı etkiye sahiptir.” diyen Öz, bu nedenle çocukların ödevlerinden ve online derslerinden arta kalan zamanlarda; satranç oynamak, puzzle yapmak, bulmaca çözmek, su doku oynamak gibi aktivitelere yönlendirilmesi gerektiğini ifade etti. “Arkadaşları ile uzak kalan çocukların aileleri ile güzel vakit geçirmeleri duygusal ve sosyal gelişimlerine fayda sağlıyor.” diyen Uzm. Klinik Psikolog Merve Öz, “Tombala, jenga, scrable gibi kutu oyunları ve satranç hem çocukların dikkat seviyelerini, el becerilerini, iletişim becerilerini geliştirecek hem de ailece güzel vakit geçirmeye yardımcı olacaktır." şeklinde konuştu.

  Odaklanma sorunu yaşayan çocuklar için 8 öneri #5

  5. MUTLAKA KAHVALTI YAPTIRIN

  Özellikle online ders sistemiyle birlikte bazı çocukların kahvaltı yapmak konusunda direnebildiğini de hatırlatan Merve Öz, "Ancak çocukların online derslerine başlamadan önce kahvaltılarını yapmış olmaları derse konsantrasyon sağlamaları açısından önem taşıyor. Dolayısıyla mutlaka kahvaltı yapılmalıdır. Ayrıca, gün içinde de ana öğünlerin yanı sıra 3 ara öğün almaları da hem konsantrasyonun sağlamasında, hem de genel sağlığı açısından çok önem taşımaktadır.” ifadelerini kullandı.

  Odaklanma sorunu yaşayan çocuklar için 8 öneri #6

  6. UYKU DÜZENİNİ HAFTA SONU DAHİL DEĞİŞTİRMEYİN

  “Uyku sadece vücudumuzun değil, beynimizin de dinlenmesi için şarttır.” diyen Öz, sözlerine şöyle devam etti: “Yeterli uyku, fiziksel ve bilişsel gelişim için olmazsa olmaz bir önem taşımaktadır. Çocuklarda uzun süreli uyku bozukluğu durumunun bilişsel işlevsellikte; dikkat, öğrenme ve hafıza gibi sorunlara yol açabilmektedir. Bu nedenle çocukların uyumalarını engelleyecek yüksek sesten kaçınılmalıdır. Çocukların uyuma saatleri hafta içi ve hafta sonu için belirlenip belirlenen saatlerin dışına çıkılmaması gerekmektedir.”

  Odaklanma sorunu yaşayan çocuklar için 8 öneri #7

  7. BİRLİKTE ÇALIŞMA DÜZENİ OLUŞTURUN

  Çocuklarla çalışma düzeni ve planı oluşturulmasını öneren Öz, çocuğun bu bağlamda olumlu davranışlarının takdir edilmesinin, olumlu davranışlar yapma sıklığını artıracağını da sözlerine ekleyerek, çocuklara karşı “çok dikkatsizsin.” “önüne bakmıyor musun?” “kırk kere söyledim aynı hatayı yapıyorsun” gibi cümleler kurmanın dikkatini artırmamakla birlikte çocuklarda yetersizlik ve beceriksizlik duygularını ortaya çıkaracağını işaret etti.

  Odaklanma sorunu yaşayan çocuklar için 8 öneri #8

  8. ARKADAŞLARIYLA ONLİNE DA OLSA BİR ARAYA GELMESİNİ SAĞLAYIN

  Ders dışındaki zamanlarda arkadaşları ile vakit geçiren çocukların, derse daha kolay odaklanabileceklerinin altını çizen Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi’nden Uzm. Klinik Psikolog ve Uzm. Dyt. Merve Öz, “Çocuklarınız, arkadaşları ile yüz yüze görüşemiyorsa bile görüntülü konuşmalarına olanak sağlayın. Ayrıca, arkadaşlarına hasret kalan çocuklar derslerde arkadaşları ile sohbet etmeye çalışırken ya da arkadaşlarına, öğretmenlerinden daha çok odaklandıklarından derslerine yeteri kadar odaklanamayabiliyorlar.” diye konuştu.


  Görüş Bildir