Euro
10.3679
0.57%
Dolar
8.8396
0.89%
Altın
496.69
1.18%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
374.250
-4.28%
17ºC
İstanbul
Açık 17 C

  Sonbaharda cilt bakımında nelere dikkat edilmeli?

  Dermatoloji Uzmanı Dr. Aykut Aldemir, sonbaharda ani hava değişiklikleri ile birlikte ciltte görülen reaksiyonlara karşı yapılması gerekenleri anlattı.
  • İHA
  • 13.09.2021 - 13:33
  • Güncelleme : 13.09.2021 - 13:36
  Sonbaharda cilt bakımında nelere dikkat edilmeli?

  Yaz döneminde yoğun güneş maruziyeti ile yıpranan cildimiz, sonbaharın gelmesiyle birlikte ani ısı ve nem değişiklikleri sonucunda savunmasız kalabilir. Ani hava değişimlerine bağlı olarak ciltte yoğun bir kuruma meydana gelir. Yoğun kuruluğa bağlı olarak kaşıntı, kepeklenme ve hatta yaralar ile giden egzama lezyonları oluşabilir.

  Düzenli olarak nemlendirici kullanımının ve nem aşılarının bu durumları ortadan kaldırılabileceğini söyleyen Dermatoloji Uzmanı Dr. Aykut Aldemir, sonbahar döneminde cilt İçin yapılması gereken maddeleri sıraladı.

  Sonbaharda cilt bakımında nelere dikkat edilmeli? #1

  SONBAHARDA GÖZLE GÖRÜLÜR HALE GELİYOR

  Dr. Aykut Aldemir, yaz döneminde maruz kalınan güneşin etkilerinin sonbahar ayında gözle görülür hale geldiğini belirterek, “Cilt yaşlanması, kırışıklıklar ve lekelerin en önemli nedeni güneştir. Yaz dönemi boyunca güneş maruziyetine bağlı olarak artarak giden bu durumlar, sonbahar başlangıcında gözle görülür vaziyette problem teşkil eder. Retinoik asit içeren medikal kremler, peeling, mezoterapi, lazer ve altın iğne radyofrekans uygulamaları ile yüz güldüren sonuçlar elde edilebilmektedir. Ani iklim değişikliklerine bağlı olarak sivilce problemlerinde artış olmaktadır. Ancak ülkemizde okulların bu dönemde açılması ve buna bağlı stres faktörünün yönetimi için aileler elinden gelen özveriyi göstermelidir.” şeklinde konuştu.

  Sonbaharda cilt bakımında nelere dikkat edilmeli? #2

  ALERJİK REAKSİYONLAR ORTAYA ÇIKIYOR

  Dermatoloji Uzmanı Dr. Aldemir, sonbahara geçişte ani hava değişikliği nedeniyle ciltte alerjik reaksiyonlar meydana geldiğini söyleyerek, “Yaz mevsiminden sonbahara geçiş dönemlerinde ani hava değişimlerine bağlı olarak artan viral ve bakteriyel enfeksiyonlara ve bu enfeksiyonlarda kullanılan ilaçlara bağlı olarak döküntü ve alerjik reaksiyonlar meydana gelebilmektedir. Kaşıntı, kızarıklık ve kabarıklıklarla giden bu durumlarda mutlaka dermatoloji uzmanına başvurulmalıdır. Stresle tetiklenen kronik bir cilt hastalığı olan sedef hastalığı güneşle azalırken, sonbahar mevsiminde havaların soğumasıyla birlikte şiddetini artırmaktadır. Ayrıca bu mevsimde oluşan gribal enfeksiyonlar hastalığı tetikleyebilmektedir. Genellikle diz, dirsek ve saçlı deride kızarıklık ve sedef renginde kabuklanmalar hastalığın tipik görüntüsünü oluşturmaktadır. Sedef hastalığı için düzenli olarak dermatoloji uzmanı tarafından takip altında bulunulmalıdır.” ifadelerini kullandı.

  Dr. Aykut Aldemir, “Yaz mevsiminde güneşin etkisiyle oluşan fotoyaşlanmanın bir sonucu da kılcal damarlarda belirginleşmelerdir. Yazın güneş hasarı ile oluşan elastin ve kollajen kaybı ile sonbaharda oluşan ani hava değişiklikleri sonucunda ortaya çıkan damarlanmalar lazer tedavisi ile giderilebilir. Yaz mevsiminde güneş, deniz ve havuz suyundan etkilenen saçlarda kuruluk, cansızlık ve kırılmalar görülür. Saçlarda yıpranma ve saç dökülmesi de sonbaharla birlikte artan problemler arasındadır. Bu durumda saç dökülmesini durdurmak ve yıpranan saçların kalitesini artırmak için mezoterapi ve prp uygulamaları yapılabilir.” dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir