Yemekten önce çocuğunuzun tatlı isteğini reddetmeyin

Çocukların tatlı yiyecek ve içeceklere yönelik artan tercihi, tüm dünyada küçük çocuklar arasında evrensel bir sorundur. Ebeveynlerin çoğu, birçok çocuğun ana yemekten sonra sık sık yedikleri lezzetli ikramlara odaklandığını bilirler ve hatta yemek yemelerinin bir ödülü olarak tatlı sunarlar. Aslında bu durum, sağlıklı yemeklerin kötü bir şey olduğunu kuvvetlendiren bir psikolojiye bürünmelerine destek olur.

Yemekten önce çocuğunuzun tatlı isteğini reddetmeyin

ULAŞILMAZ BİR YİYECEK OLMAKTAN ÇIKAR

Tatlılar, sağlıklı beslenmenin önemli bir parçası olabilir ve çocuklara çok fazla neşe getirir. Ebeveyn olarak, çocuklara tatlı servis etmek onun önemini ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve sonunda nadiren yedikleri muhteşem bir şey yerine yemeğin başka bir parçası haline gelir. Aslında tatlıyı ulaşılmaz olmaktan çıkararak beslenme araçlarından biri haline getirirsiniz.

KİLO VERMELERİNE YARDIMCI OLABİLİR

Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre, tatlıyı ana yemekten sonra yemek yerine önce yemenin aslında kilo kaybına neden olabileceği bulundu. Katılımcıların yemeğin başında doldurma yediklerinde, sonrasında daha az yemek yedikleri gözlemlendi. Özellikle kilo problemi olan çocuklar için zorlanmadan uygulanabilecek bir yöntem olabilir.

DAHA SAĞLIKLI SEÇİMLER YAPABİLİRLER

Yapılan bir araştırma, ana yemekten önce tatlı yemenin genel olarak daha sağlıklı beslenmeye yol açabileceğini buldu. Bunun arkasındaki mantık, önce sağlıklı bir yemek yerken, o lezzetli tatlıyı dört gözle bekliyorsunuz. Ancak daha önce tatlıyla nefsinizi köreltirseniz, daha sağlıklı ve hafif bir şey yemeye yönelirsiniz.

RUH SAĞLIKLARINI OLUMLU ETKİLER

İnsanların tatlıları istemesi şaşırtıcı değil; tatlı yemek ruh halimizi olumlu yönde etkiler. Çocuklar sağlıklı yiyecekler tüketirken sabırsızlanabilirler. Bu nedenle, yemekten önce yerlerse iyi bir ruh haline bürünerek, öğle ve akşam yemeğini tüm aile için çok daha az stresli hale getirilebilir. Yapılan bazı araştımalar da tatlı yemenin daha dost canlısı ve şefkatli olduğunu göstermiştir.