taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7751
Euro
7.3701
Altın
1647.28
Borsa
93225.22
Gram Altın
358.398
Bitcoin
49618.42

Kağıthane'ye deniz geliyor

Bir zamanların unutulmaz vaadi olan “denizi getireceğiz” sözü İstanbul’da gerçek oluyor.


Whatsapp ile paylaş

Kağıthane'ye deniz geliyor

İstanbul Boğazı'nın suyu İSKİ'nin hayata geçirmekte olduğu proje ile yer altından geçerek Haliç'e akıtılacak ve bölgeye adeta deniz gelecek.

Kağıthane'ye deniz geliyor

VAADLER İSTANBUL'DA GERÇEKLEŞİYOR

Bir zamanların unutulmaz vaadi olan "denizi getireceğiz" sözü İstanbul'da gerçek oluyor. Ayazağa, Maslak, Kağıthane, Seyrantepe ve Talatpaşa bölgelerine deniz geliyor..

BOĞAZIN SUYU ŞEHRİN ALTINDAN AYAZAĞA'YA ULAŞACAK

İSKİ'nin hayata geçirdiği proje ile İstanbul Boğazı'nın temiz ve bol oksijenli suyu Sarıyer Çayırbaşı Mevki'nden alınacak ve yer altına inşa edilen 2.2 m çapında ve 4990 m'lik uzunluğundaki dev tünelle şehrin altından geçerek Ayazağa'ya ulaştırılacak. Ayazağa'da yer yüzüne çıkacak olan İstanbul Boğazı'nın suyu burada 23 m terfi ettirilerek Kağıthane Deresi'ne verilecek ve İstanbul Boğazı'nın suyu Kağıthane'de, Kağıthane Deresi'nde akmaya başlayacak.

Kağıthane Deresi ile yaklaşık 10 km yolculuk yapacak olan İstanbul Boğazı'nın suyu Sütlüce Mevki'inde Haliç ile buluşacak.

Kağıthane'ye deniz geliyor

2011 YILININ SONUNDA TAMAMLANACAK

Projenin hayata geçmesiyle Kağıthane Deresi'nde ve Haliç'te sürekli su sirkülasyonu sağlanacak ve temiz Boğaz Suyu'nun Haliç'e ulaşmasıyla bir zamanlar kötü koksusu ve görüntüsüyle yanına dahi yaklaşılamayan ama bugün bir çok balık türünün yaşadığı, kültürel ve spor etkinliklerini yapıldığı Haliç daha temiz ve daha hareketli su sirkülasyonuna kavuşacak.

Projenin 2011 yılı sonunda tamamlanması hedefleniyor.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir