taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.7866
6.4017
1460.81
108869.14
271.801
43034.66

Kanada'da üniversitede esrar uzmanı yetiştirilecek

Montreal kentinde bir üniversitede, esrar üreticiliği uzmanlık programının açılacağı bildirildi.

AA | 05.12.2019 - 09:20..
Whatsapp ile paylaş

Kanada'da McGill Üniversitesi bünyesinde gelecek yıl 'Ticari Esrar Diploma Programı' açılacak. Programda, kenevir ve esrar yetiştiriciliği uzmanlığı, soy ve tür tasarımı, yetiştirilen ürünlerin yabancı ot ve gen değişimine karşı korunması ile Kanada'nın esrar endüstrisinin yasal çerçevelerle korunması gibi alanlarda eğitim verilecek.

2018'DEN BERİ SERBEST

Öte yandan Kanada'da esrar kullanımı ve yetiştiriciliği, federal hükümetin belirlediği kanun hükümleri kapsamında 17 Ekim 2018'de serbest bırakılmıştı.

Kanada'da üniversitede esrar uzmanı yetiştirilecek

YILLIK HARCI 24 BİN KANADA DOLARI

Yıllık harcı 24 bin Kanada doları olan programla, ülke genelindeki esrar üretimine üniversitelerin de katkı sağlaması amaçlanıyor. McGill Ünivesitesi Tarım ve Çevre Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Anja Geitmann, yaptığı açıklamada, sektör yetkililerinin geçen yıl nitelikli personel alımı için kendilerine başvurduğunu söyledi.

"ESRAR KONUSUNDA ÖZEL BİR UZMANLIK EĞİTİMİ VERECEĞİZ"

Geitmann, "Sektörün ileri gelenleri bizi aradığında umutsuzlardı. 'Bitki biliminde kimse var mı?' diye sordular. Şimdi, öğrencilere endüstrinin yasal çerçevesini anlama ve esrar konusunda özel bir uzmanlık eğitimi vereceğiz." dedi. McGill Üniversitesi, Kanada'daki üniversiteler içinde söz konusu alanda diploma programı açacak ilk üniversite olurken, Toronto yakınlarındaki Guelph Üniversitesi de kurs seviyesinde başlattığı bir uygulama ile esrar ekimi ve yetiştiriciliği eğitimi veriyor.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir