EURO 2024'te C Grubu'nda son maçlar oynandı: 4 takımdan 3'ü üst tura çıktı
AA

Almanya’nın ev sahipliğinde düzenlenen EURO 2024 C Grubu’nun 3. ve son maçında İngiltere ile Slovenya, Köln kentinde bulunan Cologne Stadyumu’nda karşılaştı.

İngiltere C Grubu'nu lider bitirdi

Mücadelede Fransız hakem Clement Turpin düdük çaldı. İlk yarıda iki takım da pozisyonlar bulmasına rağmen gol sesi çıkmadı ve 45 dakikalık bölüm 0-0’lık skorla tamamlandı.

Müsabakanın ikinci yarısında da tarafların golü bulamamasıyla karşılaşma berabere sonuçlandı.

İkinci maçlar sonunda son 16 turuna çıkmayı garantileyen İngiltere, puanını 5’e yükselterek C Grubu’nu liderlikle tamamladı.

Slovenya 3 beraberlikle üst tura çıktı

Slovenler, 3 maçta aldığı 3 beraberlikle grup maçlarında 3 puan topladı.

En iyi 3.ler arasında yer alan Slovenya son 16 turuna yükseldi.

EURO 2024’te de galibiyet alamayan Slovenya’nın Avrupa şampiyonaları tarihinde galibiyeti bulunmuyor.

Maçın adamı Cerin

Müsabakanın en iyi oyuncusu Slovenya'dan Adam Cerin seçildi.

24 yaşındaki orta saha oyuncusu, gösterdiği mücadeleyle takdir topladı.

Danimarka tur atladı, Sırbistan elendi

C Grubu'nun 3. ve son maçında ise ile Sırbistan karşı karşıya geldi.

Münih'te bulunan Allianz Arena'da oynanan mücadelede, Fransız hakem François Letexier düdük çaldı.

Karşılıklı gelişen atakların sonucunda gol çıkmayınca ilk yarı 0-0'lık skorla sona erdi.

İkinci yarıda da tarafların gol bulamamasıyla mücadele başladığı gibi bitti.

Danimarka aldığı beraberlikle puanını 3'e yükseltti ve 3 maçta aldığı 3 beraberlik sonrasında grubu 2. sırada bitirdi.

Son 16 turuna yükselen Danimarka'nın aksine Sırbistan ise aldığı 2 puanla grup sonuncusu oldu ve turnuvaya veda etti.

Danimarka, 5. kez gruptan çıktı

Danimarka Milli Futbol Takımı, 10. kez katıldığı Avrupa Şampiyonası'nda 5. kez gruptan çıkma başarısı gösterdi.

1980'de gruplu oynanmaya başlayan turnuvada daha önce 4 kez gruptan çıkan Danimarka, 1 kez şampiyon olurken 2 kez yarı, bir kez de çeyrek final oynama başarısı gösterdi.

Danimarka, turnuvada beşinci kez grup aşamasını geçti.

Danimarka, Almanya ile eşleşti

Son Avrupa Şampiyonası'nda yarı final oynama başarısı gösteren Danimarka, son 16 turunda ev sahibi Almanya'nın rakibi oldu.

A Grubu'nu lider tamamlayan ile Danimarka, 29 Haziran Cumartesi günü çeyrek finale yükselebilmek için mücadele edecek.

Sırbistan'ın ilk Avrupa Şampiyonası macerası kısa sürdü

Sırbistan, Yugoslavya'nın dağılması ve Karadağ ile ayrılmalarından sonra katıldığı ilk Avrupa Futbol Şampiyonası'na grup aşamasında veda etti.

Fenerbahçeli futbolcu Dusan Tadic'in kaptanlığını yaptığı Sırbistan, EURO 2024 ile ilk kez bir Avrupa Şampiyonası'nda mücadele etti.

Djokovic'ten Sırbistan Milli Takımı'na moral

Dünyaca ünlü Sırp tenisçi Novak Djokovic, müsabakayı tribünden izledi.

Maç öncesi Münih Futbol Arena'ya gelen dünya 2 numarası Djokovic, saha kenarında ısındıktan sonra soyunma odasına giren Sırp futbolcularla tek tek tokalaştı.

Djokovic, müsabakayı protokol tribününde üzerinde Sırbistan Milli Takımı formasıyla izledi.

Tadic yedek oturdu

Sırbistan Milli Takımı'nın kaptanlığını yapan Fenerbahçeli Dusan Tadic, maça yedeklerde başladı.

Gruptaki ilk 2 maçta toplamda 111 dakika sahada kalan 35 yaşındaki yıldız futbolcu, Danimarka müsabakasına 46. dakikada Lazar Samardzic'in yerine dahil oldu.

Danimarka'da Hjulmand cezalı duruma düştü

Danimarka, orta saha oyuncusu Morten Hjulmand'dan son 16 turunda yararlanamayacak.

Sırbistan müsabakasına kart sınırında çıkan 25 yaşındaki Hjulmand, 30. dakikada gördüğü kartla cezalı duruma düştü. Yıldız futbolcu, son 16 turundaki Almanya müsabakasında forma giyemeyecek.

Sırp taraftarlar taşkınlık yaptı

Mücadelede Sırbistan taraftarları, sahaya yabancı madde attı.

Karşılaşmanın ikinci yarısında Danimarka kalecisi Kasper Schmeichel'ın koruduğu kalenin arkasındaki Sırp taraftarlar, sahaya yabancı maddeler atarak oyunun duraklamasına neden oldu.

İkinci yarıda sahaya giren bir taraftar, futbolcularla selfie yapmak isterken güvenlik görevlileri tarafından engellendi.

EURO 2024’te bugünün programı ise şöyle:

E Grubu

19:00 Slovakya - Romanya

19:00 Ukrayna - Belçika

F Grubu

22:00 Çekya - Türkiye

22:00 Gürcistan - Portekiz

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)