Vincenzo Montella: Hayatımın en güzel doğum günü hediyesi bu galibiyet oldu
ensonhaber.com

Euro 2024 F Grubu ilk maçında A Milli Takımımız ile karşı karşıya geldi. Bizim Çocuklar, karşılaşmayı 3-1'lik skorla kazandı.

Millilerimize galibiyeti getiren golleri Mert Müldür, Arda Güler ve Kerem Aktürkoğlu kaydetti. Gürcistan'ın tek golünü ise Mikautadze attı.

A Milli Takım Teknik Direktörü Vincenzo Montella, maç sonrasında değerlendirmelerde bulundu.

"Çok fazla tesadüfün birleştiği bir gündü"

Montella, sözlerine şöyle başladı:

Çok mutluyuz. Çok fazla tesadüfün birleştiği bir gündü. Bayram, doğum günüm... Yaptığımız fedakarlıkların karşılığı bir galibiyet oldu. Şu anda keyifliyiz ama yarından itibaren diğer maça konsantre olmalıyız.

"Bu galibiyeti Türk milletine armağan etmek istiyorum"

Montella, galibiyet hakkında şunları dedi:

Öncelikle bu galibiyeti Türk milletine armağan etmek istiyorum. Sonrasında Enes ve Ozan'a armağan olsun, ciddi sakatlıklarla evde kalmak zorunda kaldılar. Taraftarların desteği bizi daha güçlü kılıyor, lütfen böyle devam etsinler.

"Hayatımın en güzel doğum günü hediyesi bu galibiyet oldu"

Vincenzo Montella ayrıca şunları dedi:

İlk 30 dakika hızlı oynadık. Gol de bulduk. Gole bakınca Ferdi ortalıyor, Mert bitiriyor. İki bekimizle gol attık. Sonrasında Arda'nın Kerem'in golleri de muhteşem... Çok mutluyuz. Hayatımın en güzel doğum günü hediyesi bu galibiyet oldu.

"Stadyumda inanılmaz bir Türk taraftar topluluğu vardı"

Mücadelenin ardından düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Vincenzo Montella, "Stadyumda inanılmaz bir Türk taraftar topluluğu vardı. Onların mutlulukları, 50 yıllık yaşamımım içerisinde çok fazla özel anlara eşlik ettim. Bugün gerçekten hayatımda verebilecekleri en iyi hediyenin bu galibiyet olduğunu söyleyebilirim" diye konuştu.

"Bu bizim için çok önemli bir başlangıç"

Turnuvaya çok önemli bir başlangıç yaptıklarını ifade eden İtalyan çalıştırıcı, "İlk defa Avrupa Şampiyonası gruplarına galibiyetle başlıyoruz. Gerçekten güzel ve sevindirici. İlk hedefimiz turu geçmek. Sonra adım adım ilerlemek. Bizim takımımız son dönemlerde birçok ilklere imza attı. Hırvatistan’daki galibiyetimiz, Almanya’daki 72 yıl sonraki galibiyetimizi hatırlayalım. Bunlar böyle adım adım ilerlediğimizde başarabileceğimiz şeyler. Ama ilk hedefimiz turu geçmek" şeklinde konuştu.

"En büyük dileğim resmi maçta Portekiz’e karşı galibiyet almak"

Portekiz maçı hakkında da konuşan Montella, "Portekiz’e karşı resmi maçta galibiyetimiz yok. En büyük dileğim resmi maçta Portekiz’e karşı galibiyet almak. Bugünü kutladık, yarından itibaren maça konsantre olacağız. Fiziksel ve zihinsel enerjimizi toplayıp, maça hazırlanacağız" açıklamasında bulundu.

"Hakan Çalhanoğlu inanılmaz bir futbolcu"

Hakan Çalhanoğlu’nun muazzam bir futbolcu olduğunu hatırlatan Vincenzo Montella şunları söyledi:

"Bu sezon bunu birçok kez bunu gösterdi. İnanılmaz bir futbolcuya sahibiz. Bizim takımımız forvetsiz oynuyor diye söyleniyor. Ama çok ofansif bir takıma sahip olduğumuzu da kimse unutmasın. Kanatlarımız, beklerimiz çok ofansif oyuncular. Bunların içinde kaptanımız Hakan Çalhanoğlu’nun iki stoper varken bu kadar iyi defansif performans göstermesi beklediğimiz bir şeydi ama bu kadar da iyi olacağını, açıkçası zorlanacağını düşünüyorduk. Inter’de arkasında 3 stoper oynuyor. Burada ne kadar büyük oyuncu olduğunu tekrar tekrar bize gösterdi"