ensonhaber.com

EURO 2024'te A Milli Takım, zorlu maçta ile karşılaştı. Portekiz maçı 3-0 kazandı.

Maçta goller; 22. dakikada Bernardo Silva, 29.dakikada Samet Akaydin (kk) ve 56. dakikada Bruno Fernandes'ten geldi.

Portekiz bu sonuçla birlikte gruptan çıkmayı garantiledi. A Milli Takım ise Çekya karşısında alacağı sonuca göre tur atlayacak.

A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Vincenzo Montella, 3-0 kaybettiğimiz Portekiz maçı sonrası açıklamalar yaptı.

Montella; Arda Güler, Altay Bayındır ve İsmail Yüksek tercihlerine değindi.

"Genel olarak fena bir maç oynadığımızı düşünmüyorum"

Montella, sözlerine şöyle başladı:

Genel olarak fena bir maç oynadığımızı düşünmüyorum. İlk 20 dakika biz daha iyiydik. Böyle maçlarda ilk dakikalarda golü bulmazsanız sonra daha zor oluyor. İlk golden sonra tam toparladık derken böyle oldu. Daha sonra toparlamaya çalıştık.

"3 kalecimiz de çok iyi"

Altay Bayındır hakkında konuşan Montella, şunları dedi:

3 kalecimiz de çok iyi. Altay; İtalya, Galler ve Almanya maçlarında çok iyiydi. Biz bu sabah sakatlıkla uyandık, bu yüzden böyle bir karar aldık. Sonuçlar kötü olunca ilk düşman milli takım hocası oluyor.

"İsmail büyük bir sakatlıktan geliyor"

İsmail Yüksek ile ilgili ise Vincenzo Montella, şu sözleri sarf etti:

İsmail büyük bir sakatlıktan geliyor. Hazır değil derken 90 dakika çıkarmaya hazır değil. Bu yüzden zaman verdik.

"3-0'da bir gol bulursak onunla, değiştirebiliriz belki skoru dedik"

Arda Güler'in sonradan oyuna girmesiyle ilgili İtalyan çalıştırıcı, şu ifadeleri kullandı:

Arda yorgundu. Kullanmak istemedik çünkü sakatlık riski vardı. Oyuna alırken bile acaba almasam mı diye düşündüm ama 3-0'da bir gol bulursak onunla, değiştirebiliriz belki skoru dedik. Yolumuz daha uzun. Birbirimize güveniyoruz. Devam!

A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Vincenzo Montella, maçın ardından düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

"Bizden daha etkiliydiler, farkı da o oluşturdu"

Maça ilk 20 dakikada iyi başladıklarını söyleyen Montella şunları söyledi:

"Bir takım fırsatlar yakaladık ama değerlendiremedik. İlk hatamızda ise cezalandırıldık. İlk gole kadar maç dengede gitti, ikinci golde şanssızlık yaşadık. O golden sonra maçın dengesi değişti. Avrupa'nın en iyi ekiplerinden biri karşısında maçın tamamında eşit bir mücadele sergiledik. Bizden daha etkiliydiler, farkı da o oluşturdu"

Portekiz maçına iyi hazırlandıklarını söyleyen İtalyan çalıştırıcı, "Biz bu maça odaklandık. Bazı noktada yeterince cesur davranamadık. Bu maçı belki de biraz kafamıza büyüttük. Sahada bu turnuvada daha fazla tecrübesi olanlarla vardı. Sonucun sebebi bir sonraki maça odaklandığımızdan dolayı değil" şeklinde konuştu.

"Arda 30 dakikadan fazla oynayabilecek durumda değildi"

Arda Güler ve Kenan Yıldız’ın 11 başlamamasının hatırlatılması üzerine Vincenzo Montella şunları dedi:

"Maçı kaybettiğinizde milli takım olarak da kulüp olarak da düşman bellenen teknik direktör olur. Belirttiğiniz nedenlerle bunu yapamadık. Kenan ve Arda çok iyi oyuncular. Arda maça çıkacak durum değildi. 30 dakikadan fazla oynayabilecek durumda değildi. Maçın son 20 dakikası oyuna sokmamayı da düşündük. Sonra değiştirmeye karar verdik. Çünkü iyi oyuncular sahada olmalıdır. Kenan'ı da tercih ettik. Bazen unutuyoruz ama oyuncularımızın çoğu kulüplerinde devamlılıkla oynamaya alışık değiller. Hafta 1 maç belki ama 4 günde 1 maç oynadığı zaman maç fiziksel ve zihinsel olarak hazır olmanız gerekiyor. Kenan bir önceki maçta da çok iyi oynadı. Polonya karşı da çok iyi oynadı. Futbolcular değişik durumla karşı karşıya, 3 günde 1 maça çıkıyorlar. Sebep bu"

"Arda çok iyi ve zeki bir oyuncu"

Bütün futbolcularla arasının iyi olduğunu aktaran Montella, "Arda çok iyi ve zeki bir oyuncu. Ülkesiyle gurur duyan ve tutkuyla sporunu sergileyen bir oyuncu. Sakatlık riskini göze aldığını bilmesine rağmen sahaya çıkmak istedi. İlk yarının sonunda konuştuk. Art niyetli spekülasyonlar istediğimiz bir şey değil. İstişareler yapılarak kararlar alınıyor" dedi.

Maç esnasında sahaya santrfor almayı düşündüğünü söyleyen Vincenzo Montella, "Maça esnasında bunu düşündüm. Ama ilk yarının sonuna doğru sakatlık yaşadık, değişiklik yaptık. Son oyuncu değişikliğinde de bir santrfor sahaya sürdük. Ama Samet sakatlandı. Dolayısıyla oyuncu değiştirme şansımız da o noktada bitmişti" açıklamalarda bulundu.

"Böyle bir rakibe karşı hata yaptığınızda telafisi olmuyor"

Bu maç dışında diğer karşılaşmalarda da zorluklar yaşadıklarını belirten İtalyan teknik direktör şu ifadeleri kullandı:

"Geçtiğimiz maçta da zorluklar yaşadık. Belki de bir önceki maçta daha fazla riskli pozisyon oldu. Yapılan büyük hatalara baktığınızda eşit bir maç oynadık. Böyle bir rakibe karşı ufak hata yaptığınızda cezalandırılıyorsunuz. Sonuca baktığınızda haklı görülebilirsiniz ama kendi oyuncularımıza baktığımızda bir kısmını peş peşe 2 maç oynayamaya alışık değil. 4 günde 1 maç oynamak farklı bir durum. Aynı oyuncularla sahaya çıkmak mümkün değil. Aynı defansif hattı kullanmak mümkün olmadı. Teknik ve taktik açısından 1 değişiklik yaptık. Kenan ile Kerem değişti"

Samet Akaydin’in kendi kalesine attığı golün sorulması üzerine ise Montella, “İletişimsizlik oldu. Bunlar futbolda bazen oluyor. Maalesef bugün bizim başımıza geldi. Benim teknik direktörlüğünü yaptığım ekibin başına geldi. Bazen başka ekiplerin de başına geliyor” diye cevap verdi.