FIFA'dan 'kural değişikliği' açıklaması
AA

FIFA'nın futbolu kökten değiştirebilecek 5 yeni kural değişikliği yapacağı yönünde haberler çıkmıştı.

FIFA son günlerde bazı medya kuruluşlarının yayınladığı 'kural değişikliği' haberlerinin doğru olmadığına ilişkin açıklama yaptı.

''KURAL DEĞİŞİKLİĞİ GÜNDEMİMİZDE YOK''

FIFA'dan yapılan açıklamada, söz konusu haberlerde dile getirilen kural değişikliklerinin gündemlerinde yer almadığı vurgulanarak, "FIFA'nın, oyun kurallarındaki deneysel değişiklikleri Hollanda'daki bir gençlik turnuvasında test edeceği yönünde son günlerde medyada dolaşan haberler, gerçeği yansıtmamaktadır. FIFA'nın, haberlerde belirtilen değişikliklerin hiçbirini denemek konusunda şu anda bir niyeti olmadığına açıklık getirmek istiyoruz. Bu değişiklikleri, kendi içimizde veya Uluslararası Futbol Birliği Kurulundaki (IFAB) meslektaşlarımızla gündeme almadığımızı teyit ederiz." ifadeleri kullanıldı.

KURAL DEĞİŞİKLİĞİ YAPILACAK İDDİALARI

Ulusal ve uluslararası medyada çıkan söz konusu haberlerde, maçlarda devrelerin 30'ar dakikaya indirileceği, takımlara sınırsız oyuncu değişikliği izni verileceği, taç atışlarının korner gibi ayakla kullanılabileceği, sarı kart gören oyuncuların ceza olarak 5 dakika boyunca oyundan çıkmak zorunda kalacağı gibi iddialar yer alıyordu.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)