Euro
11.1924
1.02%
Dolar
9.6026
1.08%
Altın
553.67
1.55%
Borsa
1.48
1.68%
Bitcoin
589.999
-2.48%
18ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 18 C
  Ahmet Ağaoğlu: MHK yapısından memnun değiliz

  Ahmet Ağaoğlu: MHK yapısından memnun değiliz

  Kulüpler Birliği Başkanı Ahmet Ağaoğlu toplantının ardından, "MHK yapısıyla ilgili olarak uzun süredir 6-7 ayı aşkındır yaptığı bir çalışma var. Nihat Özdemir'e sunacağız" dedi.
  • Haber Merkezi
  • 06.10.2021 - 16:54
  • Güncelleme : 06.10.2021 - 17:04

  Kulüler Birliği ve Trabzsonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Kulüpler Birliği yönetim kurulundaki başkanlarla toplantı yaptı.

  Ağaoğlu, toplantının ardından açıklamalarda bulundu.

  Ahmet Ağaoğlu açıklamalarında, "Olağanüstü bir toplantıydı. Kulüpler Birliği'nin, MHK yapısıyla ilgili olarak uzun süredir 6-7 ayı aşkındır yaptığı bir çalışma var. Son zamanlarda da kamuoyunun malumu olduğu üzere hakem kararlarıyla alakalı olarak çok ciddi sıkıntılar var. Yol haritasını belirledik.

  “NİHAT ÖZDEMİR’LE GÖRÜŞECEĞİZ”

  Alınacak önlemler, tedbirler, yapısal değişiklikleri tartıştık değerli başkanlarla. Hazırladığımız yol haritasını TFF Başkanı Nihat Özdemir'le görüşeceğiz.

  “YAPILAR DİĞER LİGLERLE UYUMLU OLMALI”

  Uygulamaları şu. Şunu iddia ediyorsunuz, 6 büyük ligden biriyiz diyorsanız, tüm yapılar bunlarla uyumlu olmalı. Kurulların yapısı genel kurulda değişti. Kulüpler Birliği'ni de bu konuda çalıştı. MHK'nın yapısı da diğer liglerle uyumlu olmalı. Tüm kulüp başkanları şunu soruyor; atamalar, değerlendirmeler neye göre yapılıyor? Bunlar şeffaf olmalı.

  Ahmet Ağaoğlu: MHK yapısından memnun değiliz #1

  “ŞEFFAFLIKTAN UZAK BİR YAPI VAR”

  Türk futbolunun yapıtaşı kulüplerdir. Ekonomisi de kulüpler üstünden sağlanıyor. TFF'nin tüm gelirleri, sponsorları hariç kulüplerin naklen yayından elde ettiği gelirden karşılanıyor. Bu yapı içerisinde kulüpler eğitim, lojistik, maaş anlamında karşılamak yükümlülüğünde. Birtakım şeyler bunun dışında gerçekleşiyorsa can sıkıyor. Şeffaf olunması gerekiyordu. Şeffaflıktan uzak bir yapı tartışılır.

  20 yıldır MHK gidiyor, MHK geliyor. 14-15 MHK gitti geldi. 6-7 kez federasyon değişti. 150'nin üzerinde Süper Lig kulüp başkanı değişti ama bazı isimler hep orada, hiç değişmiyor.

  Ahmet Ağaoğlu: MHK yapısından memnun değiliz #2

  “GÖRÜŞMENİN DETAYINI VEREMEM”

  İçerideki görüşmenin detayını şu an itibarıyla vermem mümkün değil. TFF Başkanı'yla görüşülecek. Kararlıyız. Bu sistemin değişmesi ve malum olan, bilinen sorunların ve sıkıntıların ortadan kaldırılması. Ana hatlarıyla bu. TFF Başkanı'yla yapacağımız görüşmeden sonra, başkan da uygun görürse kamuoyuyla paylaşırız.

  Türk futbolunun yapıtaşı kulüplerdir. Endüstrinin en önemli aktörü de kulüplerdir. Kulüplerin ortak aldığı bir karar endüstrinin yararınadır. Yönetim kurulu toplantısı yaptık. Bu toplantındaki kulüp başkanlarımızın hepsi aynı görüşte. Geçen hafta içerisinde yapmış olduğumuz geniş kapsamlı toplantıda da gündeme gelmişti. Oy birliğiyle görüş beyan edilen, aynı düşüncenin paylaşıldığı bir ortam vardı. Birlik halinde hareket etmeden bunları söylemeniz mümkün değil.

  “MHK DEĞİŞİNCE SORUNLAR ORTADAN KALKMAYACAK”

  Bir kulübün aleyhine hata olduğu zaman, canı yanan kulüp başkanı, yöneticisi görüşüyor. Sonra sportmenliğe aykırı hareket, 30 gün hak mahrumiyeti, 100 bin 200 bin lira para cezası. Belki de sistem bundan besleniyordu. O hafta konuşuyordunuz, ertesi hafta unutuluyordu. Anadolu kulüplerinin canı, büyük kulüplerden daha fazla yanıyordu. 1., 2. ve 3. Liglerin kulüpleriyle de istişare ediyoruz. Görüş alıyoruz. Onları da TFF'ye taşıyoruz. Alt liglere gidince medya gücü olan kulübün serzenişi basına yansıyor ama iki Anadolu kulübü arasında oynanan ve çok ciddi hatalar yapılan maçlar gündeme yansımıyor. 1 gol, 2 golle kaderleri değişiyor. Uzun yıllardır futbolun içerisindeyim ama kulüplerin ilk kez bu kadar güçlü ve birlikte kronik sorunların çözümü için hareket ettiğini mutlulukla görüyorum.

  'Sadece MHK'nin yapısı değişecek, MHK değişince problemler ortadan kalkacak' demedim. 20 yıl içerisinde 15-20 MHK değişti de ne değişti? 7-8 TFF Başkanı değişti de ne değişti? Bunların olduğu yerde aynı hataları yapan ve hala sürekliliği olan birtakım sıkıntılar varsa önce sıkıntıların üzerine gidilecek. O sıkıntıların nereden kaynaklandığını çok iyi biliyoruz. Federasyon da çok iyi biliyoruz. Federasyon ve kulüp başkanları değişirken sabit olan isimlere bakalım. Oluyor, bitiyor, siz gideceksiniz, biz buradayız diyor.” ifadelerini kullandı.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir