Euro
10.0268
0.22%
Dolar
8.234
-0.43%
Altın
484.93
0.49%
Borsa
1.441
0.95%
Bitcoin
489.176
2.47%
13ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 13 C
  Avrupa Süper Ligi'nde ne kadar kazanılacak

  Avrupa Süper Ligi'nde ne kadar kazanılacak

  12 dev takım tarafından kurulan Avrupa Süper Ligi'nde dağıtılacak para, dünya futbolu açısından da sıkıntı yaratıyor. Diğer kulüpler, bu ligle birlikte ekonomik uçurumun büyüyeceğini düşünüyor.
  • Haber Merkezi
  • 19.04.2021 - 10:28
  • Güncelleme : 19.04.2021 - 10:51

  Avrupa futbol tarihinde şimdiye dek görülmemiş günler yaşanıyor. İngiltere, İspanya ve İtalya'dan 12 büyük kulüp, futbol ekonomisindeki istikrarsızlık nedeniyle Avrupa Süper Ligi isminde yeni bir turnuva kurdu.

  Başta UEFA ve FIFA olmak üzere yerel liglerin de tepkisini çeken bu yeni turnuva, futbol kamuoyunun gündemine oturdu.

  Avrupa Süper Ligi nde ne kadar kazanılacak #1

  AVRUPA FUTBOL EKONOMİSİNİN İSTİKRARSIZLIĞI SÜRECİ HIZLANDIRDI

  Kurucu kulüplerin, yeni lig ve bir bütün olarak futbol adına en iyi sonucu elde etmek için UEFA ve FIFA yetkilileriyle görüşmeyi “dört gözle” beklediği kaydedilen açıklamada, Avrupa Süper Ligi'nin kuruluşunun, koronavirüs (Kovid-19) salgınının Avrupa futbol ekonomisindeki istikrarsızlığı hızlandırdığı bir zamana denk geldiğine dikkat çekildi.

  Açıklamada, kurucu kulüplerin, birkaç yıldır Avrupa'daki müsabakaların kalitesini ve yoğunluğunu iyileştirme, en iyi kulüplere ve oyuncularına düzenli olarak rekabet etmelerini sağlayacak bir format oluşturma hedefinde olduğu aktarıldı. Ayrıca kurucu kulüplere toplam 3.5 milyar euro ödeneceği ifade edildi.

  Avrupa Süper Ligi nde ne kadar kazanılacak #2

  NE KADAR YAYIN GELİRİ HEDEFLENİYOR?

  Avrupa Süper Ligi'ne her sezon katılım gösterecek olan 15 kurucu takım, tahminlere göre bu sezonlarda katılım payı olarak 3.5 milyar euroyu bölüşecek.

  İlk 6 sırada bulunan kurucu takımların gelirinin 350 milyon euro seviyesinde olması bekleniyor. Her sezon değişmeli katılacak 5 takımın ise 100 milyon euro gelir elde etmesi öngörülüyor.

  DİĞER KULÜPLER RAHATSIZ

  Öte yandan planlanan bu lig, diğer takımları da fazlasıyla rahatsız ediyor. Ekonomik açıdan 20 takımın tekeline gireceği düşünülen futbol piyasası, bu takımlar dışında kalan kulüplerin rekabete girmesine engel olacak.

  UEFA ve FIFA da Avrupa Süper Ligi'ne net bir şekilde karşı çıkarken, katılan takımlara yaptırımlar uygulayacak.

  Avrupa Süper Ligi resmen kuruldu! Tüm detaylar...

  Avrupa Süper Ligi nde ne kadar kazanılacak #3

  Kulüpler Birliği'nde Avrupa Süper Ligi'ne tepki - HABERİ

  Avrupa Süper Ligi nde ne kadar kazanılacak #4

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir