Dolar
7.8094
-0.0422%
Euro
9.2648
0.0075%
Altın
1918.7
-0.3075%
Borsa
1211.33
-0.0148%
G. Altın
481.512
-0.4084%
Bitcoin
100248.56
0.359%
20ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 20 C
  Christoph Daum: Hiç kokain satmadım, hep bana ikram edildi

  Christoph Daum: Hiç kokain satmadım, hep bana ikram edildi

  Ülkemizde Beşiktaş, Fenerbahçe ve Bursaspor gibi takımları çalıştıran Christoph Daum, Türkiye'de yaşadığı ilginç olayları biyografi kitabına taşıdı.
  • Haber Merkezi
  • 08.10.2020 - 15:49

  Türkiye'de uzun yıllar çalışan Christoph Daum, ‘Her zaman sınırda: Yükselişim, düşüşüm, tüm hikayem‘ adlı bir biyografi kitabı çıkardı.

  Daum, Türkiye'de görev yapmasındaki en önemli nedenlerden birisinin 5 Türk'ün kundaklanarak katledildiği Solingen faciası olduğunu belirtti.

  "IRKÇI KUNDAKLAMA OLAYI, TÜRKİYE'YE GİTMEMİ SAĞLADI"

  Daum, geçmişte yaklaşık 25 sene önce Türkiye'ye teknik direktör olarak gittiğine işaret ederek, "Türkiye'ye gitmemde Solingen'deki ırkçı kundaklama saldırısı önemli bir rol oynadı. Üçü çocuk toplam beş Türk kundaklanarak katledildi. Tüm Almanya gibi bu aşırı sağcı olay beni de şok etti. Korkak saldırıdan ötürü utandım ve aslında biz Almanların öyle düşündükleri gibi olmadığımızı Türklere göstermek istedim." ifadelerini kullandı.

  Christoph Daum: Hiç kokain satmadım, hep bana ikram edildi #1

  "KOKAİN SATIN ALMADIM, İKRAM EDİLDİ"

  Kokain kullandığını itiraf etmekle birlikte, bu işin ticaretini hiçbir zaman yapmadığını belirten Alman futbol adamı, “Üç ila beş gram kokain satın aldığım iddia edilmişti. Ben hiçbir zaman bir şey satın almadım. Her zaman bana ücretsiz bir şekilde ikram edilmişti.” dedi.

  Christoph Daum: Hiç kokain satmadım, hep bana ikram edildi #2

  "HAYATIMDA HİÇ BU KADAR İLGİ GÖRMEMİŞTİM"

  Beşiktaş'a transfer görüşmesine gittiğinde hayatında hiç bu kadar ilgi görmediğini anlatan Daum, havalimanında ilgiden neredeyse yürüyemediğine işaret ederek, "O kadar çok taraftar vardı ki kimisi yanağımdan ve alnımdan öpüyordu. Tespihler ve nazar boncukları ve diğer hediyeler verenler... Adeta bir hediyelik eşya dükkanı açabilirdim." değerlendirmesinde bulundu.

  Christoph Daum: Hiç kokain satmadım, hep bana ikram edildi #3

  "FENERBAHÇE DERBİSİNDEKİ ELEKTRİK KESİNTİSİ TESADÜF MÜYDÜ?"

  Beşiktaş ile ilk çıktığı karşılaşmanın Fenerbahçe ile Türkiye Kupası maçı olduğunu hatırlatan Daum, şunları kaydetti:"Sahaya çıktığımda taraftar o kadar sesli tezahürat ediyordu ki 141 desibel ile bu bir dünya rekoruydu. Çok etkilenmiştim. Hemen bir engelli taraftar bulunması istedim. Engelli taraftar arkadaşla tanışıp ona soyunma odasına girip takımın motivasyonuna yardımcı olmasını söyledim. Çok heyecanlanmıştı. Soyunma odasına girdiğimizde futbolcular da çok şaşkındı. Sonra karşılaşmaya hızlı başladık ve 2-0 öne geçtik. Fenerbahçe durumu 2-1'e getirdikten sonra çok baskı yapmaya başlamıştı. Baskıların çok fazla olduğu anda birden elektrikler kesildi. Ben ne olduğunu anlayamadım bir anda. Yaklaşık on dakika karanlık kaldı stat. 10 dakikalık kesinti takım için yeterliydi. Bazen elektrik kesintisinin zamanlamasının tesadüf olup olmadığını kendi kendime soruyorum. Gerçi elektrik kesintisi o dönemler de olağandışı değildi."

  Christoph Daum: Hiç kokain satmadım, hep bana ikram edildi #4

  "TÜRKİYE'DE BİR FUTBOLCUYU DİĞERLERİNİN YANINDA ELEŞTİRMEMEYİ ÖĞRENDİM"

  Alman teknik adam, Türkiye'de öğrenmek zorunda kaldığı durumlardan birisinin bir futbolcuyu diğerlerinin yanında hatasından dolayı eleştirmemek olduğunu dile getirerek, "Takımdaki eski oyuncuları genç oyuncuların yanında eleştirmek af edilmeyen bir küçümseme olarak algılanıyordu. Savunmadan Recep Çetin'in maçtaki bir hatasını takımla beraber ele aldık. O kadar alındı ki sonra birden hastalandı. Bundesliga'da böyle bir şey olsa kulüpten uyarı alırdı ama Türkiye'de işler farklı gidiyordu, buna alışmalıydım. Ben de birebir görüşmelere ağırlık verdim ve bu görüşmelerde yüzde 80 olumlu yüzde yirmi ise eleştirisel davrandım." ifadelerini kullandı.

  Christoph Daum: Hiç kokain satmadım, hep bana ikram edildi #5

  "FENERBAHÇE'YE İMZA ATMADAN ÖNCE FATURANIN ÖDENMESİNİ İSTEDİM"

  Christoph Daum, kitabında Fenerbahçe ile sözleşme imzalamadan önce kulübün kaldığı otele faturayı ödemesini şart koştuğunu anlattı. Daum, "Fenerbahçe daha önce Werner Lorant ile Avusturya'da Stanglwirt otelinde kamp yapmışlar. Ancak Fenerbahçe kulübü aracı ajansa 3 haneli rakamı ödemesine rağmen ajans otele ödeme yapmamış. İflas etmiş. Otel sahibini tanıdığım için benden bu konuda yardım istemişti. Aziz Yıldırım ile Avusturya'da sözleşme imzalamadan önce faturanın halledilmesini istedim. Onlarda şaşırdılar ancak 4 saat uzaklığa bir kişiyi göndererek bu sorunu çözdüler. Ben de sözleşmeyi imzaladım." ifadelerini kullandı.

  Christoph Daum: Hiç kokain satmadım, hep bana ikram edildi #6

  "AZİZ YILDIRIM KULÜBÜ İŞİNDEN ÇOK ÖNEMSİYORDU"

  Fenerbahçe'ye transfer olduğunda başkan Aziz Yıldırım hakkında sadece müteahhit olduğunu ve milyarlık bir imparatorluğa sahip olduğunu duyduğunu belirten Daum, "Aziz Yıldırım kulübü işinden çok önemsiyordu. Kalbini Fenerbahçe'ye vermişti. Kulübün anahtarını bana teslim etti ve ben çalışmaya başladım. Sadece kızgın olduğunda bana gözüne gözükme ve şaka yapma uyarısında bulunmuşlardı." değerlendirmesinde bulundu.O dönemde Hollandalı futbolcu Pierre van Hooijdonk'u takıma kazandırmak istediğini ve bu amaçla görüştüğü aktaran Daum, futbolcuyu Galatasaray'ın da almak istediğini duyunca Aziz Yıldırım ile Hollanda'ya gittiklerini anlattı.Daum, buradaki görüşmede futbolcunun danışmanının yüksek bir rakam istediğini vurgulayarak, "Burada Aziz Yıldırım fiyatı duyunca hafif bir gülümsedi. Oyuncuyu o da istiyordu. Fiyat Aziz Yıldırım için adeta çerez parasıydı. Yıldırım'ın bu tavrı beni çok etkiledi. Transfer dört saatte bitti. Burada Yıldırım'ın bana desteğinin farkına vardım. Bu desteği bana bir güven olarak gördüm." şeklinde görüş belirtti.Christoph Daum ayrıca medya ve taraftar baskısını nedeniyle Türkiye'de bir yıl teknik direktörlük yapmanın 7 yaşam yılına bedel olduğunu vurguladı.

  Christoph Daum: Hiç kokain satmadım, hep bana ikram edildi #7

  "ENKE BANA DEPRESYON HASTASIYIM DEDİ"

  Daum, Fenerbahçe'nin 2003 yılında transfer ettiği ve 2009 yılından intihar eden Alman kaleci Robert Enke'nin depresyonda olduğunu sonradan öğrendiğinin altını çizdi.İstanbulspor'a mağlup oldukları maçta kaleci Enke'nin hatalarının futbolda çok nadir görüldüğünü anlatan 66 yaşındaki teknik adam, "Robert ile görüşmek için bir gün sonra otel odasına gittim. Hava açık olmasına rağmen odaya girdiğimde perdelerin kapalı odanın karanlık bir halde olması garibime gitmişti. Robert burada bana ilk kez depresyon hastası olduğunu açıklamıştı. Barcelona'daki başarısızlığının sebebinin sportif olmadığını şiddetli depresyondan kaynaklandığını anlattı. Kendisini kandırdığını geçtiğini düşündüğünü ancak hastalığın tekrar geri geldiğini ve korktuğunu ifade etti. Hiç beklemiyordum, böyle bir şeye şaşırmıştım. Ertesi gün menajeri geldi ve sözleşmesi feshedilerek İstanbul'dan ayrıldı.Yıllar sonra intihar ettiğinde çok üzülmüştüm acaba o dönemler bir şeyler yapabilir miydim diye kendime sormadan edemedim." ifadelerini kullandı.

  Görüş Bildir