Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
322.778
-0.70%
27ºC
İstanbul
Güneşli 27 C
  Galatasaray Spor Kulübü üyelerinden İstanbul Sözleşmesi ilanı

  Galatasaray Spor Kulübü üyelerinden İstanbul Sözleşmesi ilanı

  Galatasaray Spor Kulübü üyeleri, Türkiye'nin geçtiğimiz günlerde İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararı almasının ardından, bir gazeteye ilan vererek duruma tepki gösterdi.
  • Haber Merkezi
  • 29.03.2021 - 11:26
  • Güncelleme : 29.03.2021 - 11:51

  'Üç büyükler' olarak adlandırılan takımlardan Fenerbahçe yönetimi yaptığı açıklamayla İstanbul Sözleşmesi'nden yana tavır alırken, Galatasaray ve Beşiktaş yönetimi bu konuda sessiz kalmayı tercih etti.

  HEM YÖNETİME HEM SÖZLEŞMEDEN ÇEKİLMEYE TEPKİ

  Galatasaray Spor Kulübü üyeleri ise yönetimin sessiz kalmasına tepki göstererek, bir gazeteye ilan vererek İstanbul Sözleşmesi'nin yanında yer aldı.

  İlanda şu ifadelere yer verildi:

  "Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 12 Mart 2012 günü kabul edilmiş olan ve Türkiye'nin ardından 33 ülkenin imzacı olduğu, adını kulübümüzün kurulduğu, dünyanın göz bebeği İstanbul şehrinden alan Uluslararası İstanbul Sözleşmesi'nin 9 yıl 8 gün sonra ani bir karar sonucu iptal edildiğini öğrenmiş bulunmaktayız.

  Bu bağlamda, 'Kızlarını okutmayan millet oğullarını manevi öksüzlüğe mahkum etmiş demektir; hüsranına ağlasın' diyerek, özgür, gelişmiş ve dogmalara hapsedilmemiş kız çocuklarının ve kadının toplumdaki açısından önemini belirten Tevfik Fikret'in kürsüsünü emanet almış bizler, 21. yüzyılda, kadına karşı şiddet, aile içi şiddet ve toplumsal cinsiyet eşitsizliği gibi kavramlarla mücadele eden her türlü fikrin yanında durmayı, gönül verdiğimiz renklere bir borç olarak bilmekte ve görmekteyiz.

  Toplumu oluşturan her bir bireyin özgürce yaşama hakkı kutsaldır. Bilim ve teknolojinin, dünyanın sınırlarını aştığı bu dönemde, sadece belirli bir zümrenin veya kadınların değil, toplumsal cinsiyete dayalı yüzyıllardır süregelen rollerin çağa ayak uydurması ve toplum olarak her bir bireyin kucaklanması ve korunması ile, aile içi şiddet, kadına şiddet veya kadına toplum içerisinde cinsel ayrımcılık gibi çağ dışı uygulamaların ise sona ermesi gerekmektedir. Bu siyasi değil toplumsal bir meseledir ve bu şekilde ele alınması gerekmektedir.

  Sporun her alanında kadın sporcularının başarıları ile göğsü kabaran Galatasaray Spor Kulübü'nün aşağıda imzası bulunan üyeleri olarak bizler, kulübümüzün seçilmiş yöneticilerinin sessiz kalmayı tercih ettiği şu durumda, gelecek yüzyıllarda çeşitli spor dallarında gerek kulübümüzün, gerek ise ülkemizin bayrağını dalgalandıracak kadınlarımızın, çocukken şiddet görmediği, aile içi şiddet nedir bilmediği, toplumda yerleşik dogmalar nedeniyle hayallerine ulaşmasının engellenmediği bir toplumsal bilince ulaşmak adına, ülkemizin uluslararası nitelikte bağlayıcılığı olan sözleşmelere taraf olması gerektiğine inandığımızı belirtiriz.

  Saygılarımızla."

  Galatasaray Spor Kulübü üyelerinden İstanbul Sözleşmesi ilanı #1

  Fenerbahçe'den 'İstanbul Sözleşmesi' tepkisi - HABERİ

  Galatasaray Spor Kulübü üyelerinden İstanbul Sözleşmesi ilanı #2


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir