Omar Elabdellaoui için kök hücre tedavisi gündemde

Yılbaşı gecesi talihsiz bir kaza geçiren Galatasaraylı futbolcu Omar Elabdellaoui, geçtiğimiz günlerde hastaneden taburcu oldu.

Gözünden yaralanan Elabdellaoui'nin tedavisi devam ediyor. Operasyonlardan beklenen cevabın alınamaması halinde Elabdellaoui'ye kök hücre tedavisinin yapılması da gündemde.

Yrd. Doç. Dr. Nihat Tamer, Habertürk'e verdiği röportajda Omar konusunda merak edilen soruları yanıtladı..

Yrd. Doç. Dr. Nihat Tamer, "Tıbbi olarak gözün yıkanması, halk arasında serum diye bilinen serum fizyolojik solüsyonuyla gözün yüzeyinin dışarıdan yıkanması işlemidir. Bunun içine bazı ilaçlı damlalar da ilave edilebilir. Omar'ın maruz kaldığı durum termal travmadır. Termal travma (ısı kaynaklı travma) ve kimyasal travmaya uğrayan tüm durumlarda göz yıkamasını yapıyoruz" açıklamasında bulundu.

Omar Elabdellaoui için kök hücre tedavisi gündemde

KÖK HÜCRE NAKLİ AĞIR KORNEA HASARLARINDA KULLANILAN BİR YÖNTEM

Tamer, "Omar, havai fişek patlaması sonucu yaralandı. Bu tür yaralanmalarda sadece gözün ön kısmı değil; hatta tüm göz etkilenebilir. Birçok yayın organında Omar'a kök hücre tedavisinin uygulanabileceği de belirtiliyor. Kök hücre tedavisi daha çok orta seviyenin üstündeki kornea hasarlarında görülür. Kornea, gözün önünde bulunan şeffaf bölgedir ve kendini yenileyebilen bir organdır. Fakat bu yenilenme sınırlıdır; kornea hasarıyla ilgili sınıflandırmalar G1,G2,G3 ve G4 şeklinde olur. G3 ve G4 sınıflandırmasına giren kişide ağır kornea hasarı meydana gelmiş olabiliyor. Omar'a da kök hücre tedavisinin uygulanacağının gündeme gelmesi, 3'üncü veya 4'üncü evrede olduğunu gösterir" dedi.

"İYİ SONUÇLAR ALIYORUZ"

Kök hücre tedavisiyle kaybedilen görme yetisi yeniden kazanılabilir mi sorusuna Tamer, "Tamamen hasarlı dokunun miktarına göre değişir. Ancak son yapılan çalışmalarda iyi sonuçlar alıyoruz. Yüzde 60-70 seviyelerini görebiliyoruz hatta bazen çok daha iyi sonuçlar alınabiliyor. Kornea nakillerinde ret olma ihtimali vardır. Fakat kök hücre tedavisinde kişinin kendi hücreleri kullanıldığı için ret olayı olmuyor." yanıtını verdi.

Omar Elabdellaoui için kök hücre tedavisi gündemde

"OMAR KÖK HÜCRE SONRASI 3-6 AY ARASI DÖNER"

Kök hücre uygulandıktan sonra bunun takibinin çok önemli olduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Tamer, "Omar futbol oynuyor, bu açıdan darbeye karşı riskli bir ortamda çalıştığı göz önünde bulundurulursa kök hücre sonrası profesyonel hayata dönüş, her şey yolunda giderse en iyi ihtimalle 3 aydır, bu 6 ayı da bulabilir." dedi.

Omar Elabdellaoui için kök hücre tedavisi gündemde

Omar Elabdellaoui için kök hücre tedavisi gündemde