Maradona ölümünden önce alkol ve uyuşturucu kullanmadı
AA

Futbol tarihinin en iyi oyuncuları arasında yer alan Diego Armando Maradona, 25 Kasım'da Arjantin'in Buenos Aires eyaletine bağlı Tigre kentinde "kronik kalp yetmezliğine bağlı akut akciğer ödemi" nedeniyle hayatını kaybetmişti.

Maradona'nın hayatını kaybetmesinin ardından "tıbbi ihmal" ve "kasten adam öldürme" suçlarından soruşturma açılmıştı.

Polisler, Maradona'nın doktoru Leopoldo Luque'nin kliniğine baskın düzenleyerek her yeri didik didik aramıştı.

'YALAN RAPOR' İTİRAFI

Maradona'nın evinde kalan hemşire Dahiana Gisela Madrid ise ifadesinde, 'sabah 06.30'da onu kontrol ettiğini ve yatağında normal bir şekilde uyuduğu'na dair yazdığı raporun yalan olduğunu itiraf etmişti.

Dahiana'nın itirafı sonrası Maradona'ya, son 12 saat tıbbi bir kontrol yapılmadığı da ortaya çıkmıştı.

Ardından Maradona'ya bakan hemşirenin avukatından, doktorları suçlayan açıklamalar gelmiş, doktorların Maradona'ya yanlış ilaçlar verdiği iddia edilmişti.

Diego Maradona'nın 34 yaşındaki oğlu Diego Armando Maradona Sinagra da İtalyan basınına yaptığı açıklamalarda, dikkat çekici ifadeler kullanmıştı

Maradona ölümünden önce alkol ve uyuşturucu kullanmadı

"BABAMIN ÖLÜMÜNDE İHMAL VARSA BEDELİNİ AĞIR ÖDEYECEKLER"

Sinagra, "Hastaneye kaldırıldığım için, son birkaç gün olanları çok az takip edebildim. Nefes alabilmek için beni bir tüpe bağladılar. Devam eden bir soruşturma var. Kardeşlerimle duruşmalara gideceğiz. Bu işin yargı boyutu var. Eğer babamın ölümünde bir ihmal varsa bunun sorumluları bedelini çok ağır ödeyecek." demişti.

Arjantin resmi haber ajansı TELAM'ın haberine göre, Maradona'nın otopsisinin tamamlayıcı testleri olarak yapılan kan, idrar ve nazal sürüntü testlerinde alkol ve uyuşturucu maddeye rastlanmazken, bağımlılık ve depresyon tedavisinde kullanılan bazı psikotrop ilaçları kullandığı belirlendi.

Maradona ölümünden önce alkol ve uyuşturucu kullanmadı

DEPRESYON VE BAĞIMLILIK TEDAVİLERİNDE KULLANILAN İLAÇLAR

Testlerde, Maradona'nın ölümünden önce, depresyon ve bağımlılık tedavilerinde kullanılan Venlafaksin, Ketiapin, Levetirasetam ile Naltrekson ilaçlarını kullandığı belirlendi.

Aralarında yan etkisinin kalp atış ritminin bozulmasına neden olanların olması nedeniyle bu ilaçların, kronik kalp rahatsızlığı olan bir kişi için uygun olup olmadığının araştırılacağı belirtildi.

Maradona'nın ölümü üzerine başlatılan soruşturmayla bağlantılı tıbbi kaynaklar, Venlafaksin'in anksiyete bozukluğu, Ketiapin'in depresyon ile bağımlılık ve Naltrekson'un bağımlılık tedavilerinde kullanıldığını ifade etti.

Maradona ölümünden önce alkol ve uyuşturucu kullanmadı

“TIP KURULU OLUŞTURULSUN”

Soruşturmanın savcılarının, efsane futbolcunun ölümünün önlenebilir olup olmadığını, kötü uygulamaya maruz kalıp kalmadığını ve Maradona'nın doktorlarının, onun ölümünden sorumlu olup olmadığının araştırılması için "Tıp Kurulu" oluşturulmasında hemfikir olduğu bildirildi.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)