Euro
14.009
4.02%
Dolar
12.369
3.08%
Altın
712.88
3.27%
Borsa
1.776
-2.35%
Bitcoin
701.769
1.12%
18ºC
İstanbul
Çok bulutlu 18 C
  Alexander Sörloth Leipzig'de

  Alexander Sörloth Leipzig'de

  Trabzonspor, Alexander Sörloth'un 20 milyon euro + 2 milyon euro bonus karşılığında Leipzig'e satıldığını açıkladı. Bu paranın yarısı, bordo-mavililerin kasasına girecek.
  • Haber Merkezi
  • 22.09.2020 - 10:45
  • Güncelleme : 22.09.2020 - 16:04

  Trabzonspor'un Crystal Palace'tan 2 yıllığına kiraladığı Alexander Sörloth, geçtiğimiz sezon attığı 24 golle sezonu gol kralı olarak tamamlamıştı.

  Bordo-mavililerle 1 sene daha sözleşmesi olmasına rağmen takımda kalmak istemeyen Norveçli golcü, Alman ekibi Leipzig ile anlaşmaya varmıştı.

  Aradan geçen 1 haftalık sürecin ardından, yıldız futbolcunun transferi resmen tamamlanmış oldu.

  YARISINI TRABZONSPOR ALACAK

  Karadeniz ekibi, KAP'a yaptığı açıklama ile Sörloth'un 20+2 milyon euro karşılığında Leipzig'e satıldığını duyurdu.

  Anlaşma gereği bu paranın yarısını Crystal Palace, yarısını ise Trabzonspor alacak.

  Alexander Sörloth Leipzig de #1

  AHMET AĞAOĞLU: TÜRKİYE'DE BAŞKA ÖRNEĞİ VAR MI?

  Sörloth'un transferi hakkında TRT Spor'a konuşan Başkan Ağaoğlu, "Neden bu oyuncunun bonservisini alamıyorsunuz diyorlardı. Şartlara bağlıydı, sözleşme bu şekildeydi. Oyuncunun 9 milyon euro buy-out maddesi vardı. Oyuncu, 9 milyon euro getirdiği takdirde herhangi bir kulübe kendi inisiyatifi doğrultusunda gidecekti. Bizde göstermiş olduğu performans hemen hemen bütün Avrupa kulüplerinin dikkatini çekti. Ciddi şekilde Tottenham, Lyon ve Leipzig ilgilendi. Oyuncu baştan beri Bundesliga'da oynamak istediğini, Leipzig'in kendisi için doğru bir platform olacağı konusunda ısrarcıydı." dedi.

  Ağaoğlu, "Crystal Palace'tan çok baskı gördük. 16-17 milyon euroluk bir teklif geldiği zaman 'Verelim, verelim' dediler. Önümüzdeki sezona kaldığı zaman bu iş her iki kulüp de hem Trabzonspor hem Palace zararlı çıkacak şeklindeydi. 17 milyon euro realist bir rakam değildi. Ciddi şekilde direnç gösterdik. Crystal Palace ve Leipzig'in başkanları bana 'Sen ne kadar zor bir adammışsın, seninle alışveriş yapılmazmış' dediler. Gelmiş olduğumuz noktada 20+2 milyon euro her üç kulübün ortaklaşa imzaladıkları bir sözleşmeyle bugün itibariıyla hayata geçti. Bu satış sonrasında da 22 milyon euronun üstündeki rakamın yüzde 20'si Trabzonspor ve Palace'a ödenecek." ifadelerini kullandı.

  Başkan, "Dönüp baktığımız zaman Leipzig de kendi forvetini Chelsea'ye sattı, sattığı forvetin yerine Trabzonspor'dan Sörloth'u aldı. Bizim şu anda sözleşme noktasına geldiğimiz 2-3 futbolcu var. Biz bunlarla meşgulüz. Alexander Sörloth transferi değerlendirilecekse, ismi olmayan bir futbolcunun yeteneklerini keşfeden, o oyuncuyu kadrosuna katan, o oyuncuya kendini geliştirecek bir platform hazırlayan ve oyuncuyu da zirveye çıkaran, kârlı bir şekilde satan. Kovid olmasa yüzde 30-35'lik gerileme olmasa, bu rakam 30'ların altına düşmezdi. Böyle şanssız bir döneme denk geldik. Sportif olarak yararlandıktan sonra ekonomik olarak kulübe katkıda bulunan bir proje olarak değerlendirilirse sağlıklı olur. Türkiye'de bunun başka bir örneği var mı, bilmiyorum. Kiralık alıyorsunuz, bonservisi sizde değil, aldığınız bedelin 35 katı rakama satacaksınız. Hatırlamıyorum, bilmiyorum." şeklinde konuştu.

  VEDA VİDEOSU YAYINLANDI

  Öte yandan bir video çekerek Trabzonsporlu taraftarlara veda eden 24 yaşındaki futbolcu, başta Başkan Ahmet Ağaoğlu olmak üzere herkese teşekkür etti.

  Sörloth'un Trabzonspor'a vedası - İZLE

  KAP'a yapılan açıklama şu şekilde:

  Bonservisi Crystal Palace kulübünde olan, kulübümüzle kiralık sözleşmesi bulunan futbolcumuz Alexander Sörloth'un, RB Leipzig kulübüne transfer olabilmesi için yapılan görüşmeler neticesinde Crystal Palace ve RB Leipzig kulüpleri ile anlaşma sağlanmıştır.

  Anlaşmaya göre; RB Leipzig Kulübü, Kulübümüze, Alexander Sörloth ile olan 31.05.2021 bitiş tarihli sözleşmemizin erken feshi karşılığında aşağıdaki ödemeleri yapacaktır.

  1-Sözleşme fesih bedeli olarak 20.000.000.-EUR ödenecektir.
  2-Futbolcunun maç oynama sayısına göre toplamda 2.000.000.-EUR bonus ödenecektir.
  3-Futbolcunun başka bir kulübe transferi halinde, bu transfer dolayısıyla katlanılan maliyetler sonrası kalan transfer kârının yüzde 20 si kulübümüze ödenecektir.
  4-Futbolcunun ileriki dönemlerde Türkiye'ye transferi söz konusu olması durumunda kulübümüz öncelikle alma hakkına sahip olacaktır.

  Bu transfer dolayısı ile elde edilecek gelirler, Alexander Sörloth'un bonservisini elinde bulunduran Crystal Palace kulübü ile yarı yarıya paylaşılacaktır. Kamuoyuna duyurulur. Saygılarımızla.

  Alexander Sörloth Leipzig de #2

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir