Euro
9.9789
0.06%
Dolar
8.466
0.46%
Altın
483.29
-0.57%
Borsa
1.426
0.14%
Bitcoin
403.500
0.55%
25ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 25 C
  Adana'da sanat eserine dönüştürülen kuru yapraklar

  Adana'da sanat eserine dönüştürülen kuru yapraklar

  Adana'da geleneksel Türk el sanatlarıyla ilgilenen, kağıt, ahşap ve metal oymacılığı yapan İsmail Erdem, kuru yaprakların üzerine hat yazıları, hayvan figürleri ve çeşitli motifler işliyor.
  • AA
  • 26.01.2019 - 12:03
  • Güncelleme : 26.01.2019 - 17:05

  Bir kamu kurumunda çalışan kimya mühendisi İsmail Erdem, küçük yaştan itibaren resimle ilgilenmeye başladı.

  KURSLARA KATILDI

  Üniversite yıllarına kadar pastel ve kara kalem resimler yapan Erdem, yüksek öğretim sırasında tezhip, seramik, hat ve geleneksel Türk el sanatları kurslarına katılarak bir süre kağıt, ahşap ve metal oymacılığı yaptı.

  Adana da sanat eserine dönüştürülen kuru yapraklar #1

  YAPRAK OYMACILIĞINA YÖNELDİ

  Öğrenci yurdunda kalırken merdivenlere dökülen yapraklardan esinlenerek bu yapraklara desen çizip, oyma fikri aklına gelen Erdem, mezuniyetinin ardından yaprak oymacılığı üzerine yoğunlaştı.

  Adana da sanat eserine dönüştürülen kuru yapraklar #2

  UZUN MESAİ HARCIYOR

  Özellikle kauçuk, taflan, difenbahya gibi bitkilerin yapraklarını özel muamelelerle kurutup, üzerine yine farklı yöntemlerle aktardığı desenleri kretuar bıçağı yardımıyla işleyen Erdem, bıçakla oyma sırasında yaprağın nem kaybedip şeklinin bozulmaması için kimi zaman saatlerce eserin başından kalkmadan çalışıyor.

  Adana da sanat eserine dönüştürülen kuru yapraklar #3

  TÜRK SANATLARINA AİT MOTİFLERİ KULLANIYOR

  Erdem, "Daha çok Arap harflerini ve bizim Türklere ait olan, öz benliklerinden gelen geleneksel Türk sanatlarına ait olan motifleri kullanıyorum. Bu motiflerden ayrıca esinlenerek ortaya koyduğum desenleri de oymaktayım. Geleneksel veya modern tarzda da insanların çektiği güzel fotoğrafları oyuyorum." dedi.

  Adana da sanat eserine dönüştürülen kuru yapraklar #4

  "ZOR VE MEŞAKATLİ BİR İŞ"

  Erdem, "Tabii bu iş, çok zor ve meşakkatli. Yaprağı oyduğun zaman desen bitene kadar yerinden kalkmamak lazım. Çünkü kestiğiniz taraf ısı çektiği için nem kaybı oluyor, o kısımda yaprak büzülüp şekil kaybedebiliyor. Yaprak oymada 'bir gün yarısı, ertesi gün kalanını çalışayım' diye bir şey yok. Oturduğunuz zaman o desen oyulana kadar yaprağın başından kalkmamanız lazım. Hiç kalkmadan 20 saat oturduğum çalışmalar mevcut." diye konuştu.

  Adana da sanat eserine dönüştürülen kuru yapraklar #5

  Günün önemli gelişmeleri VİDEO


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir