Petrol
111.49
2.19%
Euro
17.5206
-1.72%
Dolar
16.5386
-2.05%
Altın
969.58
-2.27%
Borsa
2529
-0.97%
Bitcoin
350.000
-2.00%
24ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 24 C
  Ahlat Selçuklu Mezarlığı'na ziyaretçi akını

  Ahlat Selçuklu Mezarlığı'na ziyaretçi akını

  Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısının ardından Bitlis’in Ahlat ilçesindeki Selçuklu Meydan Mezarlığı ziyaretçi akınına uğruyor.
  • İHA
  • 21.11.2018 - 09:47
  • Güncelleme : 21.11.2018 - 15:13

  Anadolu'nun, Orhun Abideleri olarak da bilinen ve dünyanın en büyük Türk-İslam mezarlığı olan Ahlat Selçuklu Meydan Mezarlığı, yılın her mevsiminde yerli ve yabancı turist yoğunluğu yaşıyor.

  ZİYARETÇİ AKINI

  210 dönümlük alan üzerinde kurulu bulunan ve boyları 4,5 metreye kadar varan, üzerindeki yazı ve şekillerle her biri bir sanat eseri niteliği taşıyan mezar taşlarını bünyesinde barındıran tarihi mezarlık, çok sayıda ziyaretçi ağırlıyor.

  Ahlat Selçuklu Mezarlığı na ziyaretçi akını #1

  ERDOĞAN TAVSİYE ETTİ

  Özellikle ağustos ayında Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyaretinin ve"Tavsiye ediyorum, Ahlat’a muhakkak gidin" çağrısının ardından Ahlat Selçuklu Meydan Mezarlığı çok sayıda ziyaretçi çekiyor.

  Ahlat Selçuklu Mezarlığı na ziyaretçi akını #2

  AHLAT'IN TANITIMINA KATKI SUNUYORLAR

  Yerli ve yabancı turistlerin yanı sıra gezgin ve fotoğraf sanatçılarının da uğrak mekanı olan Ahlat Selçuklu Meydan Mezarlığı büyük ilgi görüyor.

  Mezarlığı ziyaret eden fotoğraf sanatçıları, sosyal medya üzerinden çektikleri fotoğrafları paylaşarak ilçenin tanıtımına da katkı sağlıyor.

  Ahlat Selçuklu Mezarlığı na ziyaretçi akını #3

  "TARİHİ DOKU BENİ ÇOK ETKİLEDİ"

  Fotoğraf sanatçısı Abdullah Tezer, "Türkiye’nin çeşitli şehirlerini gezip fotoğraflıyorum. Ahlat’ı ve Selçuklu Mezarlığı'nı çok merak ediyordum. Nasip oldu, Ahlat’a da geldim. Gerçekten bin yıl öncesinden buraya kadar taşınmış olması ve mezarlığın bu kadar büyük olması, tarihi dokunun korunması, mezar taşlarındaki ince işçilik beni çok etkiledi. Günümüze kadar korunmuş olmasından ziyade bundan sonra da korunması ve ileriki nesillere taşınmasını temenni ediyorum. Herkesin de gelip görmesini tavsiye ediyorum" dedi.

     İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir