Petrol
112.04
0.10%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
482.334
1.41%
14ºC
İstanbul
Açık 14 C

  Apollon Tapınağı mitolojik farelerine kavuştu

  Mitolojiye göre 2 bin yıl önce Apollon Smintheus Kutsal Alanı'nda yaşadığı rivayet edilen farelerin, 73 adet minyatür heykeli yapılarak tapınağın basamaklarına konuldu.
  • AA
  • 08.09.2018 - 13:29
  Apollon Tapınağı mitolojik farelerine kavuştu

  Çanakkale'nin Ayvacık ilçesine bağlı Gülpınar köyünde bulunan ve mitolojiye göre 2 bin yıl önce Apollon Smintheus Kutsal Alanı'nda yaşadığı rivayet edilen fareler, minyatür heykellerle canlandırılarak tapınağın basamaklarına yerleştirildi.

  Ziyaretçileri tapınağın basamaklarında karşılayan ve büyük ilgi gören 73 adet fare heykelinden, 100 adet daha yaptırılacak.

  38 YILDIR ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

  Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü adına bölgedeki kazı çalışmalarının başkanlığını yürüten Prof. Dr. Coşkun Özgünel,  yaptığı açıklamada, 1980 yılından bu yana bölgede çalıştıklarını hatırlattı.

  Apollon Tapınağı mitolojik farelerine kavuştu #1

  HOMEROS'UN DESTANINDA YER ALDI

  Bölgenin Troia Savaşları'na da büyük katkısı olduğunu dile getiren Coşkun Özgünel, buradaki Apollon Smintheus Tapınağı'nın frizlerinde, Homeros'un İlyada destanında anlattığı Troia Savaşları'nın betimlendiğine işaret etti.

  FARELERİN BÖLGE İÇİN ÖNEMİ

  Coşkun Özgünel, "Bizim burada tapınağımız kadar önemli bir de farelerimiz var. Bu fareler de Apollon kültürüyle ilgili. Smintheus bu bölgede 'fare' adı ile anılıyor. Apollon'un da birçok önemli görevleri var. Bu fareli Apollon'un en büyük görevi halkına zulmeden idarecileri cezalandırmak. Tarlaları, çiftçileri rahatsız eden, yok eden fareleri de oklarıyla öldürmek. Veba mikrobunu, daha çok halkına eziyet edenlere oklarıyla veriyor ve onları cezalandırıyor. Bu anlamda Apollon'un fareleri bölge içinde çok önemli. Biz de bu konuya dikkati çekmek için minyatür fareler hazırladık ve onları tapınağın zemininden üst noktaya kadar olan alana yerleştirdik." dedi

  Apollon Tapınağı mitolojik farelerine kavuştu #2

  "FARELERİ GÖRENLER ŞAŞIRIYOR"

  Coşkun Özgünel, "Burada Apollon'un bölgemiz için çok önemli olan mitolojik fareleri için gerçek boyutta yani tarla faresi olarak tabir ettiğimiz büyüklükte fare heykelleri yaptırdık. İlk etapta 73 adet heykeli tapınak çevresine yerleştirdik. Önümüzdeki süreçte 100 adet daha yaptıracağız. Buraya gelenler fareleri görünce çok şaşırdılar. Çok ilgilerini çekti. Fareleri ve tapınağı fotoğraflayıp cep telefonlarıyla arkadaşlarına gönderiyorlar. Bu paylaşımlar bizi de çok sevindirdi." şeklinde konuştu.

  Apollon Tapınağı mitolojik farelerine kavuştu #3


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir