Euro
10.1402
0.81%
Dolar
8.6468
1.42%
Altın
487.98
1.55%
Borsa
1.419
0.1%
Bitcoin
413.712
-0.84%
22ºC
İstanbul
Gök gürültülü sağanak yağış 22 C

  Başbakan Davutoğlu'ndan sanatçılara emeklilik müjdesi

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, 32 eylem planından oluşan Kültür Paketi'ni açıklayarak, Sanatçıya Vefa projesini hayata geçireceklerini söyledi.
  • AA
  • 22.04.2016 - 03:39
  Başbakan Davutoğlu'ndan sanatçılara emeklilik müjdesi

  Başbakan Davutoğlu ndan sanatçılara emeklilik müjdesi #1

  Davutoğlu, Ankara Palas’ta Kültür Paketi’ni açıkladığı toplantıda sözlerine Atilla Özdemiroğlu’na Allah’tan rahmet dileyerek başladı. Toplantıya Orhan Gencebay, Yavuz Bingöl, Ercan Saatçi, Metin Şentürk’ün de aralarında olduğu sanatçılar katıldı.

  32 eylem planından oluşan pakette yer alan düzenlemeler özetle şöyle:

  SANATÇIYA VEFA

  Emekliliği gelmiş sanatçılar geriye dönük borçlandırılarak emekli olmaları kolaylaştırılacak. Sosyal güvenliği olmayan sanatçıların emekli olmalarına yönelik çalışma başlatılacak. Telif hakları yasası mayısta Meclis’e sevk edilecek. Davutoğlu, sanatçılara emekliliğe ilişkin, “Yıllarını sanata adamış sanatçılarımızın evsiz, barksız bir şekilde bin bir zorlukla hayata tutunmaya çalışması hepimizi derinden üzüyor. Yadigar Ejder, Yüksel Gözen, Sami Hazinses, Kazancı Bedih gibi sanatçılarımızın yaşadığı mağduriyetleri hepimiz biliyoruz. Sami Hazinses’in hazin vedası da yüreğimizde bir acı” dedi.

  TARİHİ KENTLERE 'ÖNGÖRÜM' ALANLARI

  “İnsan Merkezli Kültür Odaklı Şehir Yenileme ve Koruma Programı” hayata geçirilecek. Şehirlerin tarihi bölgeleri, bütüncül bir yaklaşımla, kültürel kimlik korunarak yenilenecek. Kültür yapılarının modern şehir alanlarından kaybolmasını engellemek için “öngörüm alanları” belirlenecek. Davutoğlu, bu başlık altında Bursa İznik, İstanbul Tarihi Yarımada, Diyarbakır Sur, Amasya, Mardin ve Edirne gibi şehirlerin tarihi bölgelerine ilişkin düzenlemeleri örnek gösterdi.

  İSTANBUL ANKARA'YA KÜLLİYE

  Ankara’daki AKM alanında arkeoloji, güzel sanatlar ve geleneksel sanatları içerisinde barındıran müzelerin bulunduğu bir külliye yapılacak. İstanbul’da Hasdal Kışlası’nda İslam eserleri, arkeoloji, güzel sanatlar ve geleneksel sanatları içerisinde barından müze kompleksi, yazma eserler kütüphanesi ve restorasyon teknikleri araştırma ve uygulama merkezinin yer alacağı kültür külliyesi yapılacak.

  DEPOLARDAKİ ESERLER ÖZEL MÜZELERE

  Müzelerde 225 bin eser sergilenirken depolarda 2.9 milyon eser bekletiliyor. Sağlanacak destekle bu eserler özel müzelerde sergilenecek. Bu yıl 18 müze açılacak.

  KÜTÜPHANE SEFERBERLİĞİ

  Kütüphane yapımına destek sağlayan kişi ve kurumlara teşvik sağlanacak. Râmi Kışlası 10 milyon kitapla Türkiye’nin en büyük kütüphanesi olacak. 30 büyükşehirde 1 milyon kitaplık kütüphaneler kurulacak.

  KÜLTÜR ALANINA BÜTÇE DESTEĞİ ARTACAK

  “Kültürkart” hayata geçirilecek. 81 ile tiyatro ve diğer sahne sanatlarıyla ilgili projelere destek verilecek. Özel tiyatrolara 2015’te verilen 4,5 milyon destek 9 milyon TL’ye çıkarılacak.

  DERS MÜFREDATINDA DEĞİŞİKLİK

  Şehir ve kültür konuları, ilköğretim ders programına alınacak.

  600 İSTİHDAM

  Gençlerin kültür ve turizm alanında iş alışkanlıklarını geliştirmeye dönük olarak bin 200 genci, 6 aylık süreyle geçici olarak istihdam edeceklerini açıklayan Davutoğlu, “Bu gençlerimizin 730’u ören yerlerimizde, 470’i de havaalanlarında turizm faaliyetlerine destek olacaklar. Kültür ve Turizm Bakanlığımızda istihdam edilmek üzere 600 kişilik yeni kadro açıyoruz. Bunların 200’ü kütüphaneci, 100’ü sanat tarihçisi, 100’ü arkeolog olacak. 200 kişi de restorasyon ve şehirlerin yeniden inşası projelerinde görevlendirilecek” ifadesini kullandı.

  DAVUTOĞLU: TAKSİM MALESEF ESTETİK DEĞİL

  Başbakan Davutoğlu, yıllardır kapalı olan Taksim’deki Atatürk Kültür Merkezi’ne ilişkin soruya da şu yanıtı verdi:

  “Taksim Meydanı üzerinde, 2013’te yaşadığımız olaylardan da hareketle ifade ediyorum, ideolojik çatışma alanı, siyasal görüş ayrılıklarının yansıdığı bir meydan olarak ele almamak durumundayız. Dünyada çok güzel meydanlar vardır. İstanbul’un güzel bir meydana ihtiyacı var ama Taksim ve civarındaki yapılaşmalarda bu özellikleri görmek kolay değil. Atatürk Kültürü Merkezi o anlamda hem statik problemler yaşanan, binanın yapısı gereği, hem hukuki bazı süreçlerin olduğu bir konu. Bulunduğu şekliyle güçlendirme opsiyonu kadar, oraya İstanbul’un ihtiyacı olan büyük bir sanat merkezinin, bir opera salonu veya benzer bir şeyin, yine istişare edilerek yapılması ihtimallerini de hiçbir sansür veya zihnimizde bir önyargı taşımadan konuşmak durumundayız. Taksim Meydanı ve etrafındaki yapılaşmalar, bu anlamda modern Türkiye’nin önemli alanlarından biridir. Ama estetik olarak da herhalde hiç kimsenin ‘dünyanın en iyi meydanlarından biridir ve olduğu gibi korunmalıdır’ diyebileceği bir özelliğe sahip değildir. Maalesef İstanbul’u temsil eden bir estetik yapıya sahip değil. Otel, diğer yapılar... İstanbul’u güzel meydanlara kavuşturalım. İstanbul tarihi bilen bütün dostlarımızla ele alıp birlikte değerlendirebiliriz.”

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir