Petrol
112.31
0.61%
Euro
17.6075
0.74%
Dolar
16.8294
0.45%
Altın
976.81
0.08%
Borsa
2469
1.05%
Bitcoin
330.789
2.38%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 24 C

  Bilecik'te seramik ustası, hurda demir ve çelikten kılıç, bıçak ve kılıf üretiyor

  Bilecik'te bir seramik fabrikasında iklimlendirme ustası olarak çalışan Sezer Sargıl, hurda demir ve çelik parçalarından işlemeli kılıç, bıçak ve kılıf üretiyor.
  • AA
  • 26.01.2021 - 00:06
  • Güncelleme : 26.01.2021 - 08:38
  Bilecik'te seramik ustası, hurda demir ve çelikten kılıç, bıçak ve kılıf üretiyor

  Bilecik Merkez Avcılık ve Atıcılık İhtisas Kulübü Derneği Başkanı da olan 44 yaşındaki Sezer Sargıl, çocukluğundan itibaren tarihe meraklı olduğunu söyledi.

  CÜNEY ARKIN FİLMLERİYLE KILIÇLARA MERAKI BAŞLADI

  Kılıçlara merakının, ünlü aktör Cüneyt Arkın'ın filmleriyle başladığını belirten Sargıl, "O sahneleri izlediğimde hep bir kılıcım olsun isterdim. Mesleğimin yanında hobi olarak bu işe başladım, her geçen gün de bu sanatı bir üst seviyeye taşımaya çalıştım." ifadelerini kullandı.

  Bilecik'te seramik ustası, hurda demir ve çelikten kılıç, bıçak ve kılıf üretiyor-Video

  Bilecik te seramik ustası, hurda demir ve çelikten kılıç, bıçak ve kılıf üretiyor #1

  EVİNİN BİR BÖLÜMÜNÜ ATÖLYEYE DÖNÜŞTÜRDÜ

  Evinin balkonunda başladığı kılıç ve bıçak yapımında kendisini geliştirdiğini anlatan Sargıl, ürünlerinin beğenilmesiyle evinin bir bölümünü atölyeye dönüştürerek asıl işinden kalan zamanının büyük bölümünü burada geçirdiğini ifade etti.

  Bilecik te seramik ustası, hurda demir ve çelikten kılıç, bıçak ve kılıf üretiyor #2

  HURDALARI İŞLEYİP SÜSLÜYOR

  Sargıl, öncelikle kitaplardan edindiği bilgilerle çizim yaptığını aktararak, şöyle devam etti:

  "Hurda malzemeleri burada eğe ile işliyor, üzerine süslemeler yapıyorum. Sadece kılıç değil, kılıf da hazırlıyorum. Çizim yapıldıktan sonra araç parçaları, tren rayları ve daha birçok metalden bıçak ve kılıç yapıyorum. Serüven bıçakla başladı, daha sonra kılıçla devam ettim."

  Bilecik te seramik ustası, hurda demir ve çelikten kılıç, bıçak ve kılıf üretiyor #3

  BİR KILIÇ İÇİN 4 AY UĞRAŞIYOR

  Hurda parçalarını birbirine ekleyerek, kaynatarak ve döverek işlediğini, bir kılıcın üretimi için yaklaşık 4 ay çalıştığını söyleyen Sargıl, yaptığı kılıçlardan bazılarını siyasetçilere, dizi ve filmlerde kullanılmak üzere sanatçılara hediye ettiğini dile getirdi.

  "KİTAPLARDAN OKUYARAK ÖĞRENDİM"

  Tarihteki bazı önemli isimlere ait kılıçların replikalarını çalıştığını da dile getiren Sargıl, "Bu işin eğitimini almadım, sadece kitaplardan okuyarak öğrendiğimle buralara geldim. Bu atölyeye geldiğimde her şeyi unutuyorum. Bir komutanın savaşta askerlerine odaklandığı gibi ben de burada yapacağım kılıca yöneliyorum." diye konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir