Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
441.983
0.56%
29ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 29 C
  Bin yıllık fresklere özel koruma

  Bin yıllık fresklere özel koruma

  Kapadokya bölgesinde, bin yıllık geçmişe sahip Karanlık Kilise'deki freskler, ışıksız ortamda özel önlemler alınarak orijinal haliyle korunuyor.
  • AA
  • 10.09.2018 - 11:58
  • Güncelleme : 10.09.2018 - 17:04

  Türkiye'nin kültür, tarih ve doğal zenginliklerini barındıran önemli turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesinde bulunan tarihi Karanlık Kilise'deki Hz. İsa'nın doğumundan ölümüne kadar yaşamının işlendiği freskler, özel önlemlerle korunuyor.

  RESTORE EDİLDİ

  Kapadokya'da 11'inci yüzyıl sonlarında kazıcı aletler kullanılarak tüf kayaların oyulmasıyla yapılan kilise, 1987 yılında ziyarete kapatılıp Türk, Fransız, İtalyan ve Polonyalı restoratörler tarafından 8 yıllık bir çalışma ile restore edildikten sonra ziyarete açıldı.

  Bin yıllık fresklere özel koruma #1

  İNANÇ MERKEZLERİ

  Göreme Açık Hava Müzesi içindeki Karanlık Kilise, İncil'in yanı sıra Musevilerin kutsal kitabı Tevrat'ta anlatılan bazı olayların da fresklere (Kireç suyunda eritilmiş madeni boyalarla yapılan duvar resmi) işlendiği nadir inanç merkezleri arasında yer alıyor.

  ZİYARETÇİLERDEN YOĞUN İLGİ

  Kilisedeki, yaklaşık bin yıl önce resmedilmiş, Meryem Ana'nın gizlenmesi, İsa peygamberin doğumu, Beytüllahim'e yolculuk, vaftiz, Lazarus'un diriltilmesi, Kudüs'e giriş, son akşam yemeği, ihanet, çarmıhtaki İsa, havarilerin takdisi ve görevlendirilmesi, İsa'nın göğe çıkışı, İbrahim peygamberin misafirperverliği, üç Yahudi gencin yakılması ve aziz tasvirlerini içeren freskler ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

  Bin yıllık fresklere özel koruma #2

  GÖRÜNTÜ ALMAK YASAK

  Kayadan oyma kavisli bir merdivenden girilen, merkezi kubbe, dört sütun ve üç apsisten oluşan kilisenin duvar ve tavan kısımlarındaki orijinal freskleri oluşturan renk pigmentlerinin suni ışıktan zarar görmemesi amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığınca fotoğraf ve kamera kullanımına yönelik yasak uygulanıyor.

  Bin yıllık fresklere özel koruma #3

  İNSAN NEFESİNDEN ETKİLENİYORLAR

  Tek küçük pencere olması nedeniyle asırlarca ışıksız ve karanlıkta kalan frekslerin canlılığını muhafaza etmesi için kiliseyi aynı anda ancak 15 kişinin ziyaret etmesine izin veriliyor.

  Fresklerin insan nefesinden bile olumsuz etkilenmesi nedeniyle ziyaretlerin 3 dakikayla kısıtlı tutulduğu kiliseyi görebilmek için ek ücret ödemek gerekiyor.

  Bin yıllık fresklere özel koruma #4


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir