Petrol
113.55
-0.25%
Euro
17.4919
-0.35%
Dolar
16.6217
-0.36%
Altın
972.99
-0.32%
Borsa
249
-1.54%
Bitcoin
342.553
-1.38%
21ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 21 C

  Buenos Aires metrosunda Endülüs sanatı

  Arjantin'in başkentinde bir metro durağında 'Allah'tan başka galip yoktur' düsturu da içeren Endülüs mirası İslami motifler dikkat çekiyor.
  • AA
  • 16.02.2016 - 23:58
  Buenos Aires metrosunda Endülüs sanatı

  buenos aires metro

  Buenos Aires metrosunda Endülüs sanatı #2

  Independencia metro durağında, İspanya'daki Elhamra Sarayı ile özdeşleşen "Allah'tan başka galip yoktur" (La Galibe İllallah) düsturunun da yer aldığı Endülüs mirası İslami motiflerle bezeli duvar süslemeleri görenlerin ilgisini çekiyor.

  Şehirdeki altı metro hattında farklı temalarda süslemeler kullanılırken, 1935'te inşa edilen "C" hattındaki metro duraklarının duvarlarında İspanya'nın farklı bölgelerinden manzaralar bulunuyor.

  Buenos Aires metrosunda Endülüs sanatı

  ÇİNİLER SEVİLLA'DAN TAŞINDI

  Independencia durağındaki sanatsal unsurların, mimar Martin S. Noel ve mühendis Manuel Escasany tarafından yapıldığı bilinse de duraktaki duvar süslemeleri ve dekorasyonda asıl yetkili ismin İspanyol mühendis Don Rafael Benjumea Burin olduğu belirtiliyor.

  İspanya’nın Endülüs özerk bölgesindeki Sevilla kentinde doğan Burin'in, şehirde İslami dönemden kalan estetik mirastan ve özellikle çini sanatından etkilendiği ifade ediliyor.

  Burin, bu nedenle Endülüs mimarisinin yanı sıra İslam sanatının en önemli yapıları arasında bulunan Granada’daki (Gırnata) Elhamra Sarayı ile özdeşleşen "La Galibe İllallah" düsturu ve diğer İslami motiflerin yer aldığı çinilerin orijinal kopyalarını, metro duraklarındaki süslemelerde kullanılmak üzere Buenos Aires'e getirdi.

  Buenos Aires metrosunda Endülüs sanatı #3

  DÜNYADA ÖRNEĞİ YOK

  Süslemelere dair AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Arjantin İslam Merkezi Tarihi Çalışmalar Direktörü Ricardo Elia, "Allah’tan başka galip yoktur" (La Galibe İllallah) yazısının Arapça kaligrafi şeklinde dünyada sadece Buenos Aires'teki bu metro durağında yer aldığını söyledi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir