Euro
9.8748
1.08%
Dolar
8.1876
0.99%
Altın
472.12
1.79%
Borsa
1.33
-2.55%
Bitcoin
454.889
-0.03%
13ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 13 C

  Çanakkale'de temel kazısından tarihi kuyu çıktı

  Çanakkale Bayremiç'e bağlı Kuşçayır köyünde, köy odası yapılması için başlatılan inşaatın temel kazısında tarihi kuyu bulundu.
  • İHA
  • 30.04.2015 - 10:07
  Çanakkale'de temel kazısından tarihi kuyu çıktı

  Çanakkale’nin Bayramiç ilçesine bağlı Kuşçayır köyünde muhtarlık tarafından köy odası yapılması için başlatılan inşaatın temel kazısında, eski döneme ait olduğu sanılan kuyu bulundu. İnşaat çalışmaları durdurulurken tarihi değerinin bulunup bulunmadığının belirlenmesi için kuyuda arkeologların inceleme yapacağı belirtildi.

  Çanakkale de temel kazısından tarihi kuyu çıktı #1

  KUYU BULUNDU

  Bayramiç’e 12 kilometre mesafedeki Kuşçayır Köyü Meydanı’nda, 100 metrekare alanda, muhtarlık tarafından inşaat çalışması başlatıldı. Köy odası ve berber dükkanı için yapılan inşaatın kazılan temel çukurunda eski döneme ait olduğu sanılan bir kuyuya rastlandı.

  Çanakkale de temel kazısından tarihi kuyu çıktı #2

  Kuyunun içindeki toprak ve taşlar, içindeki suyla birlikte temele yayıldı. Haber verilmesiyle köye gelen jandarma, çalışmayı durdurup alanı güvenlik şeridiyle çevirdi. Konu, Çanakkale Müze Müdürlüğü’ne bildirildi. Arkeologlar kuyuda inceleme ve araştırma yapacak. Bulunan kuyunun tarihi değerinin olup olmadığının belirlenmesi sonrası inşaata devam edilip edilemeyeceğine karar verileceği kaydedildi.

  Çanakkale de temel kazısından tarihi kuyu çıktı #3

  ARKEOLOGLAR BEKLENİYOR

  Köy Muhtarı 42 yaşındaki Niyazi Sezgin, "Temel sırasında kuyuya rastlandık. Su bir türlü kesilemedi. Jandarma gelerek inşaatı mühürledi. Arkeologların gelip kuyuyu incelemesini bekliyoruz" dedi.

  Çanakkale de temel kazısından tarihi kuyu çıktı #4

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir