Euro
10.3819
-0.23%
Dolar
8.6894
-0.22%
Altın
498.31
0.25%
Borsa
1.404
-0.48%
Bitcoin
296.571
2.00%
28ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 28 C
  Deri tabakalarını sanat eserlerine dönüştürüyor

  Deri tabakalarını sanat eserlerine dönüştürüyor

  Kütahya'da Dr. Öğretim Üyesi Birnaz Er'in, deri tabakalarının üzerine geleneksel Selçuklu, Osmanlı ve Türk motiflerini özel keski ve bıçaklarla işleyerek yaptığı tablo ve panolar beğeni topluyor.
  • AA
  • 22.12.2018 - 14:13
  • Güncelleme : 22.12.2018 - 16:50

  Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Güzel Sanatlar Meslek Yüksekokulu Geleneksel El Sanatları Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Birnaz Er'in, tabakalar halinde aldığı derilere geleneksel Türk motiflerini işleyerek yaptığı tablo, pano ve takılar yoğun ilgi görüyor.

  DERİDEN SANAT

  Er, genellikle sığır derisinden imal edilen vaketa derileri tabaka halinde alıp, işleyerek sanat eserleri ortaya çıkarıyor.

  Deri tabakalarının üzerine geleneksel Selçuklu, Osmanlı ve Türk motiflerini özel keski ve bıçaklarla işleyen Er, bazı çalışmalarında ise motifleri boyalarla renklendirerek tablolar yapıyor.

  Deri tabakalarını sanat eserlerine dönüştürüyor #1

  USTALARDAN ÖĞRENDİ

  Birnaz Er, Ankara'da öğrenim gördüğü meslek lisesinde deriyle tanıştığını belirterek, atölyelerdeki ustalardan öğrendikleriyle çalışmalar yapmaya başladığını, sonrasında Gazi Üniversitesi Dekoratif Ürünler Öğretmenliği Bölümü'nde bunu ilerlettiğini kaydetti.

  DERİYE TUTKUYLA BAĞLI

  İlk dokunduğu andan itibaren derinin kendisi için bir tutku olduğunu aktaran Er, 2009 yılından bu yana görev yaptığı Geleneksel El Sanatları Bölümü'nde çalışmalarını sürdürdüğünü bildirdi.

  Deri tabakalarını sanat eserlerine dönüştürüyor #2

  AKADEMİK ÇALIŞMALARINI DERİ ÜZERİNE YAPIYOR

  Er, "Deri atölyelerindeki ustalarla çalışmalar yaptım. Çeşitli deneyimler elde ettim. Orada derinin birçok aşamalarını görme fırsatım oldu. Akademik çalışmalarımın tamamına yakını genelde deri üzerine" dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir