Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
324.753
-0.15%
30ºC
İstanbul
Güneşli 30 C

  Erzurum'da Türkiye'nin ilk buz müzesi açıldı

  Türkiye'nin tek buz müzesi olma özelliğini taşıyan 'Ata Buz Müzesi', 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anısına açıldı.
  • AA
  • 16.07.2020 - 02:01
  Erzurum'da Türkiye'nin ilk buz müzesi açıldı

  Atatürk Üniversitesi ile Kuzey Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) iş birliğinde yapılan ve Güzel Sanatlar Fakültesi bünyesinde açılan müze, 18 aylık çalışma sürecinin sonunda tamamlandı.

  Ata Buz Müzesi; Fairbanks, Moskova, Bristol, New York, Jeju Adası ve Harbin gibi birçok dünya kentinde bulunan buz müzelerinin yanında Türkiye'nin tek buz müzesi olma özelliğini taşıyor.

  Erzurum da Türkiye nin ilk buz müzesi açıldı #1

  12 AY BOYUNCA HEYKEL YAPILACAK

  Sıfırın altında 5 derecede 12 ay boyunca buzdan heykellerin yapılacağı ve sergileneceği müzede; 8 buz üretim makinesi, 16 buz kalıp makinesi, 400 metrekarelik sergi alanı yer alıyor.

  Erzurum da Türkiye nin ilk buz müzesi açıldı #2

  15 TEMMUZ ANISINA AÇILDI

  15 Temmuz darbe girişiminde gösterilen direnişi, birlikteliği ve iradeyi belleklerde diri tutmak, şehitleri yad etmek, verilen mücadeleye dikkat çekmek için hazırlanan "Maan-Ice Sergisi", buz malzeme ile üretilen eserleri ziyaretçileriyle buluşturuyor.

  Müze, ziyaretçilerine ses, ışık ve müzik eşliğinde görsel şölen sunuyor.

  Erzurum da Türkiye nin ilk buz müzesi açıldı #3

  BUZDAN HEYKELLER, TOPLUMSAL RUHU TEMSİL EDİYOR

  Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı ise müzeyle, 15 Temmuz gibi donarak belleklerde kalan vahim tarihin hatırasını canlı tutmayı amaçladıklarını söyledi.

  Erzurum da Türkiye nin ilk buz müzesi açıldı #4

  TOPLUMSAL RUHU TEMSİL EDİYOR

  Maan-Ice Sergisi'nin, ilki 15 Temmuz 2019'da gerçekleştirilen heykel sergisinin devamı niteliğinde olduğunu hatırlatan Çomaklı, "Sergi 15 Temmuz sürecinin devamında oluşan toplumsal ruhu temsile taşıyarak, bu geleneğin devamının sağlanmasını hedefliyor. Yaşananlardan ders çıkararak vatanın bölünmez bütünlüğünün önemini, düşmanın pusuda oluşunu, birlik ve beraberliğin bize verdiği gücü her zaman hatırlayabilmek ve bunu gelecek nesillere o günkü canlılığıyla aktarabilmek için müzemizi bu tarihte açmayı uygun bulduk." diye konuştu.

  Erzurum da Türkiye nin ilk buz müzesi açıldı #5

  Konuşmaların ardından Memiş, Sekmen, Çomaklı, Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Mustafa Çetin, Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Ünal Bingül, AK Parti İl Başkanı Mehmet Emin Öz ve Erzurum Baro Başkanı Talat Göğebakan açılış kurdelesini keserek sergiyi gezdi.

  Erzurum da Türkiye nin ilk buz müzesi açıldı #6

  Erzurum da Türkiye nin ilk buz müzesi açıldı #7

  Erzurum da Türkiye nin ilk buz müzesi açıldı #8

  Erzurum da Türkiye nin ilk buz müzesi açıldı #9


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir