Euro
11.0758
-0.04%
Dolar
9.5181
0.19%
Altın
545.78
0.1%
Borsa
1.455
1.58%
Bitcoin
594.286
-1.09%
13ºC
İstanbul
Açık 13 C

  Esma'ül Hüsna koleksiyonu dünyayı gezecek

  Mustafa Cemil Efe'nin yazdığı Esma'ül Hüsna koleksiyonunu yurt içi ve yurt dışında sanat severlerle buluşturuyor.
  • 24.01.2015 - 11:50
  Esma'ül Hüsna koleksiyonu dünyayı gezecek

  erd

  Muhammet Hanifi Kutluoğlu koleksiyonundan ünlü hattat Mustafa Cemil Efe'nin, Allah'ın 99 isminin yazıldığı Esma'ül Hüsna sergisi Ebubekir Mete'nin küratörlüğünde Kumbaracı4 İslam Eserleri Sanat Galerisi tarafından sanat severlerle buluşturulacak.

  Türkiye'de 7 şehirde sanat severlerle buluşacak olan sergi yurt dışında 7 farklı ülkede Geleneksel Türk sanatı Hat'ı dünyaya tanıtacak.

  ÖZEL KOLEKSİYON

  Serginin küratörü Ebubekir Mete Esma'ül Hüsna serigilerinin şimdiye kadar hep farklı sanatçıların eserlerinden oluşacak şekilde yapıldığını Türkiye'nin ilk ve tek Türk İslam Eserleri Sanat Galerisi olarak yine bir ilke imza atarak sadece tek bir hattın kaleminden çıkan çok özel bir koleksiyonu Türkiye ve dünyada sanat severlerle buluşturmanın gururu yaşadıkların belirtti. Mete, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun "Elhamdülillah ki artık bu sanatlar sahipsiz değil, artık kağıt ile kalemi buluşturan, hat sanatını gelecek nesillere intikal ettiren sanatçılar var. Kağıt ve kalem artık emanet olarak sahipsiz değil" açıklamalarını kendileri için çok önemli olduğunu ifade ederek Hat sanatına hizmet etmenin kendileri için kutsal olduğunu söyledi.

  Esma ül Hüsna koleksiyonu dünyayı gezecek #2

  İLK SERGİ BEYOĞLU'NDA

  İlk sergilerinin Beyoğlu Belediyesi ve Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan'ın katkılarıyla 18-28 Şubat arasında Beyoğlu Sanat Galesi'nde olacağını belirten Ebubekir Mete, "Beyoğlu Belediyesi ve sayın Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan'a hat sanatına katkılarından dolayı şükranlarımızı sunuyorum" dedi.

  NECİP FAZIL'IN ŞİİRİNİN OSMANLICA HAT TABLOSUNU YAZMIŞTI

  Kumbaracı4'ün ortaklarından Erhan Geyik ise 3 senedir galeri olarak faaliyet gösterdiklerini belirterek, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakan olduğu dönemdeki ABD seyahatinde Barack Obama’ya bir hat tablosu hediye etmesi bütün dünyaya bir mesajdı bizce. O eseri yazan hattat Mustafa Cemil Efe aynı zamanda Başbakanlık devir teslim töreninde Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’nun Sayın Cumhurbaşkanımıza hediye ettiği üstat Necip Fazıl’ın ‘Utansın’ şiirinin Osmanlıca hat tablosunu da yazan sanatkardır. Dönemimizin en iyi hattatlarından olan, genç kuşağın temsilcisi Mustafa Cemil Efe'nin bir çok devlet başkanı, bakanlar, milletvekilleri ve koleksiyonerlerde eserleri bulunuyor. Ayrıca yeni yapılan Cumhurbaşkanlığı köşkünde beş tanesi kabul salonunda, iki tanesi de Cumhurbaşkanı’nın ofisinde olmak üzere yedi adet yazısı bulunuyor. Değerli sanatçımız Mustafa Cemil Efe'nin her biri ayrı güzellikte olan eserlerini Türkiye ve dünyada sergileyecek olmanın gururunu yaşıyoruz" dedi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir