Petrol
110.24
-1.17%
Euro
16.22
0.66%
Dolar
15.56
0.54%
Altın
921.68
0.00%
Borsa
2416
-0.13%
Bitcoin
474.605
-0.65%
20ºC
İstanbul
Güneşli 20 C

  Gazze'de topladığı taşlarla koleksiyon yaptı

  İsrail ablukası altındaki Gazze'de yaşayan Filistinli Ramazan Ahmed, hobi olarak başladığı ve 13 yıl boyunca topladığı taş ve kaya parçalarıyla büyük bir koleksiyon oluşturdu.
  • AA
  • 22.10.2019 - 07:45
  Gazze'de topladığı taşlarla koleksiyon yaptı

  Gazze'nin güneyindeki Han Yunus kentinde yaşayan Ahmed'in oluşturduğu koleksiyonda, yaklaşık 1,5 tonluk değerli taş bulunuyor.

  Ahmed, başlangıçta topladıklarının değerli taş olduğunu bilmediğini, ancak Gazze'deki İslam Üniversitesi Tarih ve Arkeoloji Bölümü Başkanı Gassan Veşşah ile Ürdünlü tarihi eser uzmanı Gassan Şakir'e gösterdiğinde, evindeki "büyük hazine"nin farkına vardığını söyledi.

  Gazze de topladığı taşlarla koleksiyon yaptı #1

  ARTIK EVE SIĞMIYORLAR

  Ahmed, taş ve kaya numunelerini evinde ahşap raflarda ve odalarda sakladığını, ancak evinin küçük gelmesi nedeniyle 300 kadar taşı İslam Üniversitesi'nin müzesine gönderdiğini belirtti.

  İnsanların Gazze'de bulunan taş ve kayaların kıymetini bilmemesinden üzüntü duyduğunu anlatan Ahmed, bu taşların kırılarak inşaat malzemesi haline getirildiğine dikkati çekti.

  Gazze de topladığı taşlarla koleksiyon yaptı #2

  Ahmed, Gazze'deki Turizm ve Tarihi Eser Bakanlığı'na durumu bildirdiğini ve bakanlığın da buna engel olmak için harekete geçtiğini ifade etti.

  Hobisinin yanı sıra taş ve kaya parçalarını özel bir alet kullanarak işleyen Ahmed, topladığı taşları sergileyebileceği bir mekana sahip olmak istediğini sözlerine ekledi.

  Gazze de topladığı taşlarla koleksiyon yaptı #3

  DEĞERLİ TAŞLARDAN OLUŞAN BİR "HAZİNE"

  Ahmed'in evinde oluşturduğu taş koleksiyonunda Yemen akik taşı, Suudi Arabistan Müzesi'nde bir numunesi bulunan siccil taşı ile kristal ve şeffaf taşlar bulunuyor.

  Gazze de topladığı taşlarla koleksiyon yaptı #4

  Koleksiyonda ayrıca, dünya üzerinde çok ender rastlanan aydan düşen gök taşları, eski çağlara ait ve üzerinde farklı şekiller bulunan taşlar ile ömrü 160 yıllık bir taş değirmen yer alıyor.

  Gazze de topladığı taşlarla koleksiyon yaptı #5

  Ramazan Ahmed, zaman zaman sahil kenarına ve taş kırma tesislerine gidip oradaki taşları toplayarak ya da halk pazarlarından ender bulunan taşları satın alarak hobisini sürdürüyor.

  Gazze de topladığı taşlarla koleksiyon yaptı #6

  Gazze de topladığı taşlarla koleksiyon yaptı #7


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir