Dolar
7.2836
-0.7372%
Euro
8.5507
-0.7544%
Altın
2005.4
-1.0934%
Borsa
1090.45
1.3881%
G. Altın
469.687
-1.8313%
Bitcoin
85400.87
-1.9504%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 26 C
  Göbeklitepe'de giriş ücretine zam geldi

  Göbeklitepe'de giriş ücretine zam geldi

  Dünyanın en eski tapınak merkezi olarak nitelendirilen Şanlıurfa'daki Göbeklitepe'nin 20 lira olan giriş ücreti 36 liraya yükseltilirken, sinevizyon gösterisi ile 42 lira oldu.
  • İHA
  • 03.09.2019 - 00:00
  Göbeklitepe'de giriş ücretine zam geldi

  Birleşmiş Milletler (BM) Bilim, Eğitim ve Kültür Teşkilatının (UNESCO) ’Dünya Mirası Geçici Listesi’ndeki varlıklar arasında bulunan, dünyanın bilinen en eski tapınak merkezi Göbeklitepe’de giriş ücreti 36 liraya yükseldi.

  Göbeklitepe 1 milyon turiste hazır

  REHBER YOK, SİNEVİZYONLA ÜCRET 42 LİRA

  Ören yerini gezen ziyaretçilere herhangi bir rehberin tahsis edilmediği Göbeklitepe’de sinevizyon gösterisinin izlenmesiyle birlikte bu ücretin 42 lira yükselmesi tepkilere neden oldu. Yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği, 1995’ten beri yürütülen kazı çalışmalarında neolitik döneme ait, boyları 3-6 metre, ağırlıkları da 40-60 ton olan, yabani hayvan figürlü "T" biçimli dikili taşları ve 8-30 metre çapında dairesel ve dikdörtgen şekilli dünyanın en eski tapınak kalıntıları ve yaklaşık 12 bin yıl öncesine ait olduğu belirtilen 65 santimetre uzunluğunda insan heykeli gibi çeşitli tarihi eserleri görmek isteyenler, 36 lira ücret ödeyerek alanı gezebiliyor.

  Göbeklitepe de giriş ücretine zam geldi #1

  GİRİŞ ÜCRETİ ARTINCA ZİYARETÇİ SAYISI AZALDI

  Bu yılın ilk 7 ayında 2 milyon 100 bin üzerinde yerli ve yabancı turistin gezdiği Göbeklitepe’de giriş ücretinin 36 lira yükselmesi nedeniyle bazı ziyaretçilerin, ören yerini gezmekten vazgeçtikleri öğrenildi.

  Bölgesel Turist Rehberleri Oda Başkanı Müslüm Çoban, Göbeklitepe’yi görmeleri için götürdüğü 45 kişilik bir gezi grubunun 3’te 1’inin fiyatın yüksek olmasından dolayı kazı alanını görmeden döndüğünü anlattı.

  Göbeklitepe de giriş ücretine zam geldi #2

  "BAKANLIK, AVRUPA'DAKİ MÜZELERLE KIYASLIYOR"

  Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 1 yıl içerisinde iki defa zam yapmasının alışılmamış bir durum olduğunun belirten Müslüm Çoban, ilk zammın yüzde 20, ikinci zammın ise 50 oranında olduğunu aktardı. Sinevizyonla birlikte ücretin 42 lirayı bulduğuna dile getiren Çoban, “4 kişilik bir aile görmeye geldiği zaman büyük bir meblağ tutuyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı müze kart almaya teşvik ediyor. Ancak çoğu misafirlerimiz sadece yılda birkaç geziye giden insanlardır. O bakımdan müze kart almayı pek düşünmüyorlar. Müze ve ören yerleri giriş ücretlerinin çok fazla artması vatandaşlarımızı zorluyor. Tabii bakanlık bunu Avrupa’daki müze ve ören yerleriyle kıyaslıyor ama Türkiye’deki yaşam standartlarıyla Avrupa’daki yaşam standartları eşit değil. Göbeklitepe kazı alanında Kültür ve Turizm Bakanlığı rehber görevlendirme kararı alırsa, biz Şanlıurfa Rehberler Odası olarak iş birliği yapmaya hazırız." dedi.

  Göbeklitepe de giriş ücretine zam geldi #3

  "ÜCRET ÇOK, REHBER YOK"

  Göbeklitepe’yi görmek için Hakkari’den geldiğini söyleyen Mücahit Kahraman, Şanlıurfa’ya yol güzergahlarındaki kentleri gezerek geldiklerini buraya geldiklerini söyledi. Giriş ücretini çok yüksek bulduğunu belirten Kahraman, “Ücret konusunda iyileştirme yapılmalı diye düşünüyorum. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarihi mekânları halkın ziyaret etmesi adına kolaylık sağlaması gerekiyor. Halk da gelip buraları görmek istiyor. Bu fiyat Şanlıurfa’nın misafirperverliğine de yakışmıyor. Biz hiç 42 lira diye beklemiyorduk. Yani 10 ile 20 lira arasında bir fiyat bekliyorduk. Şanlıurfa’ya tekrardan gelirim ancak Göbeklitepe’yi tekrardan ziyaret etmem. Çevremdeki insanlara da gelip Göbeklitepe’yi görmeleri konusunda tavsiyede bulunurum, ancak giriş ücretini duyduktan sonra geleceklerini zannetmiyorum.” şeklinde konuştu.

  Göbeklitepe'nin maketi Cannes'de görücüye çıkacak

  "SEYRETMEKLE YETİNDİK"

  İstanbul’dan Göbeklitepe’yi görmeye geldiklerini belirten Bünyamin Kapucu da Göbeklitepe’nin atmosferini çok merak ettiklerini söyledi. Kapucu, “Ancak maalesef burayı sadece seyretmekle yetindik. Çünkü kazı alanında rehber yok. Sadece girişe bir gişe kurulmuş. Gişede de sadece para almayı biliyorlar. Yani insanlar burada gördüklerini anlamlandırma noktasında soru soracağı bir kimse yok. En azından burada birkaç rehber olmalıydı. Giriş için 36 lira alınıyor. Fiyatı çok yüksek bulduk. Biz 5 kişi geldik. Bir hizmette görmedik. Dünyanın her tarafından milyonlarca insan burayı görmeye geliyor. Ama buradaki tarihi anlatacak bir rehber dahi bulamıyorlar. Fiyatı çok yüksek bulduk, ancak görmeden geri dönmekte çok büyük talihsizlik olurdu diye mecburen ödedik. Burası dünyanın kaderini belirleyen bir yer, ancak tanıtım eksikliğinden dolayı sönük kalıyor. Burada dünyaya yön veren bir tarih var. Fakat ciddi anlamda tanıtım eksikliği var.” diye konuştu.

  Görüş Bildir