Petrol
104.15
1.34%
Euro
17.4606
-0.04%
Dolar
17.0029
0.17%
Altın
967.68
0.50%
Borsa
2371
1.46%
Bitcoin
344.795
1.02%
22ºC
İstanbul
Açık 22 C

  Karabük'te çevreden topladığı kalıntılarla müze açtı

  Safranbolu ilçesinde, Recai Demirsöz'ün çevreden topladığı tarihi kalıntılarla açtığı müze, 21 yıldır hizmet veriyor.
  • İHA
  • 28.06.2020 - 22:34
  Karabük'te çevreden topladığı kalıntılarla müze açtı

  Osmanlı döneminden kalma han, hamam, konak, cami, çeşme ve konaklarla açık hava müzesini andıran Safranbolu'ya bağlı Üçbölük köyünde yaşayan 64 yaşındaki Recai Demirsöz, yaşadığı ve çevre köylerden topladığı tarihi kalıntılarla 1999 yılında müze açmaya karar verdi. Safranbolu Kaymakamlığı'na başvuran Demirsöz’e, kaymakamlığın da desteğiyle köyde atıl durumda bulunan tek katlı bina onarılarak müzeye dönüştürüldü.

  2 BİN 500 YILLIK TARİH

  2 bin 500 yıllık bir geçmişe sahip olan bölge; Paflagonlar, Erken Bizans ve Rumlara ev sahipliği yapması dolayısıyla tarihi kalıntıların çok olduğu bir yer olma özelliği taşıyor.

  Müze bahçesinde tarihi mezar taşları ile kalıntıların yanı sıra, eski tarım aletleri, ev eşyaları ve kitaplar gibi materyaller yer alıyor.

  Karabük te çevreden topladığı kalıntılarla müze açtı #1

  21 YIL ÖNCE BAŞLADI

  Demirsöz, Üçbölük Köyü Kültür ve Sanat Merkezi binasının 21 yıl önce kendilerine atıl olarak verildiğini söyledi.

  Binanın onarıldığını ve çevre düzenlemesinin yapılmasının ardından müze olarak hizmet vermeye başladığını ifade eden Demirsöz, "Ben isterim ki her köyde böyle bir etnografya müzesi olsun. Çevremizde böyle kalıntılar var. Genelde define avcıları bunları tahrip ediyor, onları kurtarıp getirdim. 21 yıldır kendi çabamla burada müzecilik yapıyorum." dedi.

  Karabük te çevreden topladığı kalıntılarla müze açtı #2

  PAFLANGONLAR VE ERKEN BİZANS'A AİT KALINTILAR

  Genelde çevrede tarihi kalıntıların bulunduğunu aktaran Demirsöz, şunları kaydetti:

  "Buraya 2 bin 500 yıl önce Paflagonlar gelmiş, ardından Erken Bizans, sonra Rumlar. Fakat Rumlardan herhangi bir kalıntısı yok burada. Genelde Paflagonya ve Erken Bizans dönemine ait kalıntılar var. Rumlar ev düzenine geçmişler, onların bıraktıkları herhangi bir şey kalmamış. Paflagonlar, Karabük tarafından girmişler, burada bağcılığı geliştirmişler."


  Karabük te çevreden topladığı kalıntılarla müze açtı #3

  YILDA 200-300 ZİYARETÇİSİ VAR

  Tarihi kalıntıların define avcıları tarafından tamamen tahrip edildiğini vurgulayan Demirsöz, "Bende uçları falan kaldı. Diğerleri de tarım aletleri. Üniversitenin arkeoloji bölümü tarafından buralara araştırma yapılıyor. Burada ilk önceleri yadırgandı. Zamanla herkes alıştı. Senede 200-300 ziyaretçi alıyordum, bu virüs dolayısıyla fazla giden gelen olmuyor." diye konuştu.

  Demirsöz, emekli maaşı ile geçindiğini, müzenin çatı problemi olduğunu, bunun onarımını yapmakta zorlandığını sözlerine ekledi.

  Karabük te çevreden topladığı kalıntılarla müze açtı #4

  Karabük te çevreden topladığı kalıntılarla müze açtı #5

  Karabük te çevreden topladığı kalıntılarla müze açtı #6


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir