Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
321.138
-0.03%
27ºC
İstanbul
Güneşli 27 C
  Kurumuş ağaç yapraklarından sanat eserleri üretiyor

  Kurumuş ağaç yapraklarından sanat eserleri üretiyor

  Samsun'da yaşayan Bahar Değirmenci, doğadan topladığı yaprakları çeşitli figürlerle süsleyerek sanat eserine dönüştürüyor.
  • AA
  • 05.11.2018 - 15:10
  • Güncelleme : 05.11.2018 - 15:36

  Samsun'un 19 Mayıs ilçesinde yaşayan Bahar Değirmenci, sonbahar aylarında Kızılırmak Deltası başta olmak üzere ormanlara giderek, ağaçlardan dökülen yaprakları toplayıp evine getiriyor.

  ESERLERİNİ SERGİLEYECEK

  Evinin 2 odasını atölye haline getiren Bahar Değirmenci, burada, yaprakların üzerine hayvan ve çeşitli figürleri resmediyor.

  Bugüne kadar pek çok sergi açan Değirmenci, yaptığı eserleri İstanbul ve Ankara'da da sergilemeyi planlıyor.

  Kurumuş ağaç yapraklarından sanat eserleri üretiyor #1

  "GERİ DÖNÜŞÜME ÖNEM VERİYORUM"

  Yaklaşık 20 yıldır tekstil ve doğadaki materyaller üzerine tasarım çalışmaları yapan Bahar Değirmenci, doğanın her mevsim farklı güzellikler yansıttığını anlattı.

  Doğadaki yaşamı son bulan materyalleri bir araya getirerek insanlara tekrar hatırlatmak amacıyla çeşitli çalışmalar yaptığını belirten Bahar Değirmenci, doğayı çok sevdiğini, geri dönüşüme büyük önem verdiğini söyledi.

  Kurumuş ağaç yapraklarından sanat eserleri üretiyor #2

  YAPRAKLARDAN RESİM VE TABLO YAPIYOR

  Doğada ömrünü tamamlamış kuruyan ağaç yapraklarını toplayarak boyadığını belirten Bahar Değirmenci, "Yaprakları renklendiriyor ve resimler yaparak tablo haline getiriyorum. Doğa başlı başına bir tablo gibi. UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde bulunan Kızılırmak Deltası'nın her alanı, ayrı bir doğal güzellik. Yaptığım eserlere özellikle Kızılırmak Deltası'nın doğal güzelliklerini, kuş türlerini yansıtıyorum" dedi.

  Kurumuş ağaç yapraklarından sanat eserleri üretiyor #3

  HAYAL GÜCÜNE DAYANARAK YAPIYOR

  Yaprakların üzerine akrilik boya ile resimler yaptığını vurgulayan Bahar Değirmenci, tamamen hayal gücüne dayalı olarak yaprakları sanat eserine dönüştürmesinin insanların beğenisini kazandığını söyledi.

  Evindeki bir odada, doğadan topladığı materyalleri biriktirip sınıflandırdığını anlatan Değirmenci, diğer odada ise çalışmalarını gerçekleştirdiğini vurguladı.

  DOĞANIN GÜZELLİĞİNİ HATIRLATIYOR

  Bahar Değirmenci, "Kimsenin farkında olmadığı, gelip geçenlerin üzerine bastığı, rüzgarın savurduğu ağaç yaprakları çok farklı bir sanat eserine dönüşüyor. Tablolarımın amacı doğanın güzelliğini insanlara tekrar hatırlatmak. Eserlerimle Kızılırmak Deltası'nın tanıtımına da katkıda bulunmak istiyorum" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir