Petrol
110.88
-0.03%
Euro
17.0332
-0.02%
Dolar
15.9371
0.07%
Altın
949.45
0.07%
Borsa
2381
0.36%
Bitcoin
470.926
-3.13%
15ºC
İstanbul
Çok bulutlu 15 C

  Polonya Türk Filmleri Haftası başladı

  Türk filmlerini Polonyalı sinemaseverlere ulaştırmak amaçlı düzenlenen Polonya Türk Filmleri Haftası başladı.
  • 13.10.2014 - 13:51
  Polonya Türk Filmleri Haftası başladı

  pollonya

  Türk filmlerini Polonyalı sinemaseverlere ulaştırmak adına organize ettiği Polonya Türk Filmleri Haftası, 4 Ekim saat 20:00'de Yılmaz Erdoğan'ın Kelebeğin Rüyası filminin Varşova'da 350 kişilik Kinoteka sinema salonundaki özel gösterimi ile başladı.

  GÖSTERİDEN ÖNCE KOKTEYL VERİLDİ

  Davetlilerin tamamının bulunduğu gösterimin ardından Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Yusuf Ziya Özkan’ın katılımıyla kokteyl verildi. Gösterimden önce Radisson Blu otelde yapılan basın toplantısında etkinliğe filmleriyle katılan yönetmenlerden, Semir Aslanyürek, Yüksel Aksu, Kamil Koç, İsmail Güneş ve Mehmet Bahadır Er’in yanısıra sinema yazarları Burçak Evren ve İhsan Kabil konuşmacı olarak yer aldı.

  Polonya Türk Filmleri Haftası başladı #2

  AÇILIŞ KONUŞMASINI BÜYÜKELÇİ YAPTI

  Toplantı etkinliğin hamiliğini de gerçekleştiren Varşova Büyükelçisi Prof. Yusuf Ziya Özcan’ın açılış konuşması ile başladı. Büyükelçi konuşmasında Türkiye-Polonya arasındaki diplomatik ilişkilerin 600’üncü Türk Sineması’nın yüzüncü yıl kutlamalarına vurgu yaptı. Türk Sineması’nın son yirmi yılda gelişim çizgisine değinen Yusuf Ziya Özcan, Polonya’lı sinema severlerin Türk sinemasına gösterdikleri ilgiden memnuniyetini dile getirdi.

  Polonya Türk Filmleri Haftası başladı #3

  TÜRKİYE'DEN KATILAN HERKESE TEŞEKKÜR ETTİ

  "Türkiye-Polonya ilişkilerinin kültür sanat ve sinema köprüsüyle kendini dinamize ederek yeniden şekillenmesi"nin önemine değinen Büyükelçi, bayramı ailelerinin yanında geçirmek yerine ülke tanıtımına katkıda bulunarak bu etkinlikte yer almayı tercih ettikleri için etkinliğe Türkiye’den katılan herkese çok teşekkür etti.

  "BÜYÜKELÇİMİZ'E ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM"

  Büyükelçi’nin açılış konuşmasının ardından söz alan Uluslarası Boğaziçi Sinema Derneği Başkanı Kamil Koç, "Etkinliği desteklediği için Sinema Genel Müdürlüğü’ne ve bu etkinliğin gerçekleşmesinde işlerin detayları ile dahi şahsen ilgilenen, en ufak bir sıkıntımızda anında çözüm üreterek sinemamıza verdiği değeri her an bize hissettiren sayın Büyükelçimiz’e çok teşekkür ediyorum" diyerek söze başladı. Diğer teşekkürlerin ardından film haftası programında yer alan filmleri, yönetmenlerini, panel ve diğer etkinliklerin içeriğini tanıttı.

  Polonya Türk Filmleri Haftası başladı #4

  GÖSTERİM TAKVİMİNDE YER ALAN FİLMLER

  Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla 3-10 Ekim tarihleri arasında Polonya'da Varşova, Krakow ve Lodz olmak üzere üç ayrı şehirde eş zamanlı gösterim ve etkinliklerin yapılacağı festivalde Nuri Bilge Ceylan'ın Kış Uykusu, Kamil Koç'un Asfalt Çiçekleri, Yeşim Ustaoğlu'nunAraf, Erdem Tepegöz'ün Zerre, İsmail Güneş'in Ateşin Düştüğü Yer, Mahmut Fazıl Coşkun'un Yozgat Blues, Yüksel Aksu'nun Dondurmam Gaymak, Semir Aslanyürek'in Lal, Mehmet Bahadır Er ve Maryna Gorbach'ın Sev Beni isimli filmler gösterim takviminde yer alıyor.

  TÜRK SİNEMASI PANELİ GİBİ ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLER DÜZENLENİYOR

  Polonya Türk Filmleri Haftası kapsamında; gösterimlerin ardından filmlerin yönetmenleri ile izleyiciler arasında soru-cevap söyleşileri, Türkiye'den kısa filmlerle oluşturulan özel bir seçki, "Türk Sineması" paneli gibi çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

  Polonya Türk Filmleri Haftası başladı #5

  SALONDA EĞLENCELİ DAKİKALAR YAŞANDI

  Tüm katılımcıların söz aldığı basın toplantısında, katılan gazetecilerin büyük çoğunluğunun Türk sinemasını yakından takip eden sinema yazarlarından oluşması basın toplantısını dinleyenler açısından da keyifli hale getirdi. Özellikle Yüksel Aksu’nun kişisel film serüvenini anlatması basın mensuplarının ve salonda yer alan herkese neşeli dakikalar yaşattı.

  İSTANBUL MEDYA AKADEMİSİ ÖĞRETİM GÖREVLİSİ DE HEYETTEYDİ

  Türkiye’den Polonya’ya gelen heyette Polonya sinema okulları ile ortak çalışma görüşmeleri yapmak üzere İstanbul Medya Akademisi öğretim görevlisi ve UBSD Eğitim Komisyonu Başkanı Elif Eda Karagöz, Kısa Filmciler, Sinema Genel Müdürlüğü temsilcisi ve Türkiye’den gazeteciler yer aldı.

  Polonya Türk Filmleri Haftası başladı #6

  Polonya Türk Filmleri Haftası başladı #7


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir