Dolar
6.8111
0.0161%
Euro
7.6013
0.432%
Altın
1738.84
-0.0471%
Borsa
108214.08
0.8836%
G. Altın
380.825
-0.028%
Bitcoin
68726.71
4.9777%
19ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 19 C

  Şanlıurfa müzeler şehri oluyor

  Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Şanlıurfa, arkeolojiden mozaiğe, mutfaktan müziğe kadar ardı ardına açılan tematik müzelerle adından söz ettiriyor.
  • AA
  • 26.07.2018 - 12:52

  Şanlıurfa müzeler şehri oluyor

  Tarihi ve kültürel özellikleriyle ön plana çıkan Şanlıurfa, sayısı 13'e ulaşan tematik müzeleriyle turizm potansiyelini artırmayı hedefliyor.

  Binlerce yıldır farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan Güneydoğu'nun önemli kültür ve tarih kenti Şanlıurfa, adeta açık hava müzesini andırıyor.

  Özellikle kültür turları kapsamında her yıl yerli ve yabancı binlerce turistin ziyaret ettiği Şanlıurfa, arkeolojiden mozaiğe, mutfaktan müziğe kadar ardı ardına açılan müzelerle de adından söz ettiriyor.

  TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK MÜZESİ UNVANI

  Şehirde en çok ilgiyi, Türkiye'nin en büyük müzesi unvanını alan ve ziyaretçilerine insanlığın ilk çağlarından günümüze kadar uzanan serüvenini, tarihi eser, canlandırma ve imitasyonlarla yaklaşık 70 bin eseri görme imkanı sunan Şanlıurfa Müze Kompleksi çekiyor.

  FARKLI BİR ATMOSFER SUNUYOR

  Roma dönemine ait sarayın tabanına işlenen Savaşçı Amazon Kraliçeleri mozaiklerinin bulunduğu Haleplibahçe Mozaik Müzesi de ziyaretçilerine farklı bir atmosfer yaşatıyor.

  Birçok ses ve saz sanatçısı ile bestekarın yetiştiği kentte, İbrahim Tatlıses ve Müslüm Gürses adına kurulan müzelerde ise müzik aletleri, plak ve kasetler gibi çeşitli eşyalar sergileniyor.

  Kentin düşman işgalinden kurtuluşu sırasında kullanılan savaş malzemeleri ise Kurtuluş Müzesi'nde ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor.

  Tarih boyunca var olan geleneksel damak tadının korunmaya çalışıldığı şehirde kurulan Mutfak Müzesi'nde de kentin meşhur lezzetleri tanıtılıyor.

  ŞEHRİN KÜLTÜRÜ TANITILIYOR

  Urfa Kent Müzesi'nde ise şehrin sosyal yaşantısından mutfağına kadar geçmişten günümüze gelenek ve görenekler çeşitli eserler aracılığıyla yansıtılıyor. Şehrin merkezinde bulunan El Sanatları Müzesi de meraklıların uğrak yerleri arasında bulunuyor.

  Şanlıurfa Oyun ve Oyuncak Müzesi'nde de farklı tarihlere ait yaklaşık bin çeşit oyuncak yer alıyor. Kentte, Kur'an-ı Kerim esas alınarak hazırlanan Peygamberler Tarihi Müzesi ile Tarım Müzesi de kısa süre içerisinde kapılarını ziyaretçilere açacak.

  Proje çalışması tamamlanan Şanlıurfa Basın Müzesi ile Tasavvuf Müzesi ise gelecek aylarda hizmete sunulacak.

  Görüş Bildir