Euro
15.2497
-0.34%
Dolar
13.4800
-0.20%
Altın
798.3760
-0.26%
Borsa
1928
0.92%
Bitcoin
489.892
0.83%
-2ºC
İstanbul
Bulutlu -2 C

  Trabzonlu bakır ustasının devasa ürünleri

  Trabzonlu bakır ustası Ali Çavuş, ürettiği ve dükkanının önünde sergilediği devasa boyutlardaki salep kazanı, demlik ve ibrikleri ile kent sakinlerinin ilgisini çekiyor.
  • AA
  • 24.12.2020 - 22:49
  • Güncelleme : 24.12.2020 - 23:20
  Trabzonlu bakır ustasının devasa ürünleri

  61 yaşındaki bakır ustası Ali Çavuş, Trabzon'un Ortahisar ilçesine bağlı Kazancılar Sokak Bakırcılar Çarşısı'ndaki dükkanda bakırcılık yapan dedesi ve babasının yanında, küçük yaşlarda meslekle tanıştı. İlkokul ve ortaokul çağlarında dükkanda çalışarak mesleği öğrenen Çavuş, "özel ve değerli bir sanat" olarak nitelendirdiği bakırcılıkta yarım asrı geride bıraktı.

  OBAMA'YA HEDİYE İÇİN DEMLİK BİLE YAPTI

  Çavuş, 2012 yılında dönemin ABD Başkanı Barack Obama'ya hediye etmek üzere, 4 aylık çalışma ve tamamen el işçiliğiyle, 2 metre boyunda ve 80 kilogram ağırlığında demlik yaptı.

  Çavuş, demliği Obama'ya ulaştırma girişimlerinden sonuç alamayınca, eserini, bir arkadaşına ait otelin önünde sergilenmek üzere verdi.

  Trabzonlu bakır ustasının devasa ürünleri-Foto Galeri

  Trabzonlu bakır ustasının devasa ürünleri-Video

  Trabzonlu bakır ustasının devasa ürünleri #1

  BİRÇOK ANI DEMLİĞİ VE İBRİK ÜRETTİ

  Bunun yanı sıra Sümela Manastırı anısına salep kazanı, Trabzon'daki 11. Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları anısına 1,4 metre boyunda hamsi logolu demlik, Osmanlı padişahları Kanuni Sultan Süleyman ve Yavuz Sultan Selim ile Hürrem Sultan anısına ibrikler yapan Çavuş, dünyada kalıcı eser bırakmak için ürettiği devasa ürünleri, dükkanının önünde sergiliyor. Çavuş'un yaptığı 3 ibrikten biri de dükkanın içinde yer alıyor.

  Trabzonlu bakır ustasının devasa ürünleri #2

  "BENDEN SONRA DA KONUŞULSUN İSTEDİM"

  Çavuş, bakırın, dünyanın en değerli madeni olduğunu belirterek, "Bir daha dünyaya gelecek olsam yine bakırcı olurum. Bu madeni işlemekten ve insanlara sunmaktan keyif alıyorum." dedi.

  Çok uzun yıllar bakırcılık yapan dedesi ve babasından geriye eser olarak sadece bakraç ve maşrapa kaldığını, kendisinin de geride bir eser bırakmak istediğini dile getiren Çavuş, "Bu dünyaya öyle bir şey bırakayım ki benden sonra bile konuşulsun istedim." ifadesini kullandı.

  Trabzonlu bakır ustasının devasa ürünleri #3

  FOTOĞRAF ÇEKTİRMEK İÇİN SIRAYA GİREN VAR

  Çavuş, yaptığı eserlerin büyük ilgi gördüğüne işaret ederek, şunları söyledi:

  "Trabzon'da düzenlenen Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları için yaptığım 10 bin bardaklık demlik büyük ilgi gördü. Obama için dünyanın en büyük demliğini yaptım. Bu eserleri yaparken 'Bana yardımcı olun, bana destek olun, tek başıma yapamam' dedim. Bana 'delirdin mi, bir kiloluk bakraç varken 100 kiloluk bakraç yaptın, otur yerinde' dediler ama ben kafama koydum ve yaptım. İnsanlar fotoğraf çektirme sırasına girdiler."

  Trabzonlu bakır ustasının devasa ürünleri #4

  Eserlerini 4-5 yıldır dükkanının dışında bıraktığını, içeri almadığını anlatan Çavuş, insanların çok ilgisini çektiğini kaydetti.

  SEYİT ONBAŞI'NIN KALDIRDIĞI TOP MERMİSİNİ YAPMAK İSTİYOR

  Çavuş, sağlığı el verdiği sürece mesleğini sürdüreceğini vurgulayarak, "Aklımda tek bir şey var, Seyit Onbaşı'nın anısına bakırdan 2,5 metrelik bir top mermisi yapmak, üzerine de portresini işlemek. Askerde rütbem onbaşıydı. Altına da 'Onbaşı Ali Çavuş' yazmayı çok istiyorum. Bir yardımcı bulabilirsem yapacağım." diye konuştu.

  Trabzonlu bakır ustasının devasa ürünleri #5

  Trabzonlu bakır ustasının devasa ürünleri #6


  Görüş Bildir