Euro
10.4288
1.16%
Dolar
8.8674
1.2%
Altın
499.22
1.7%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
384.655
1.49%
24ºC
İstanbul
Güneşli 24 C
  Türkiye'de bir dönem edebiyat dergileri

  Türkiye'de bir dönem edebiyat dergileri

  Türkiye'de özellikle 1950'li yıllarda çoğalan edebiyat dergilerinin varlığı, günümüzde etkisini yitirmiş bulunuyor.
  • Haber Merkezi
  • 21.01.2019 - 10:58
  • Güncelleme : 02.06.2021 - 13:37

  Edebiyat dergileri, Türkiye’de modernleşme hareketinin başlangıcı sayılan Tanzimat döneminden bu yana, edebî tür ve tekniklerin gelişiminde önemli rol oynuyor. 50’ler ise edebiyat dergilerinin altın yılları olarak kayıtlara geçiyor.

  DERGİLERİN EDEBİYATA KATKISI

  1950’li yıllarda yayınlanan Hisar, Mavi, Pazar Postası, Varlık ve Yeditepe dergilerinin yazınsal anlayışları o dönem okurlara farklı perspektifler sunuyordu. Bu dergiler, edebî değerlerin oluşturulmasında, korunmasında ve değiştirilmesinde önemli rol oynadı.

  Türkiye de bir dönem edebiyat dergileri #1

  ŞİİRDE MODERNİST BİÇİM

  Yazar Aslı Uçar, "Köy romanı türünün geliştiği, öyküde ve şiirde modernist biçimlerin denendiği 1950’lerde, edebiyat dergilerinin yazınsal üretim ve tüketim koşullarını nasıl etkilediğini görmek lazım." dedi.

  DERGİLER O YILLARDA DAHA ÇOK SATIYOR

  Türkiye nüfusunun yaklaşık 25 milyon, okur-yazar oranının ise yaklaşık yüzde 40 olduğunu düşündüğümüzde o dönemdeki tirajların bugünkü edebiyat dergisi tirajlarından çok daha yüksek olduğunu anlayabiliyoruz.

  Türkiye de bir dönem edebiyat dergileri #2

  YAZARLARIN ELEŞTİRİLERİNDE SINIR YOK

  Can Yücel, Tarık Buğra, Melih Cevdet Anday, Nurullah Ataç, Orhan Kemal, Attilâ İlhan, Yaşar Nabi, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Memet Fuat, Orhan Veli, Behçet Necatigil, Cahit Sıtkı Tarancı, Yaşar Kemal, Mehmet Çınarlı, Peyami Safa… Yazarlar birbirlerini destekliyor, iğneliyor ya da yazılarında oldukça sert ifadelere yer verebiliyorlardı.

  GÜNÜMÜZDE EDEBİYAT DERGİLERİ

  Yarım asır önce Türkiye'de varlığını sürdüren ve edebiyat dünyasını derinlemesine inceleyen, farklı yazarların bir arada toplandığı edebiyat dergileri, günümüzde çok fazla varlık göstermiyor.

  Onun yerine mizah dergileri ve gençlerin yoğun olarak talep ettiği karikatür dergileri bulunuyor.

  Türkiye de bir dönem edebiyat dergileri #3  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir