Euro
8.9558
-0.15%
Dolar
7.3989
-0.35%
Altın
413.9
0.39%
Borsa
1.471
-1.13%
Bitcoin
345.490
-0.89%
4ºC
İstanbul
Açık 4 C

  Van Gölü'nde çekilen suların altından 3 bin yıllık kale çıktı

  Van Gölü'nde yağışların az olması nedeniyle su seviyesinin 2 metre çekilmesi sonrası, tarihi Urartulara dayanan Erciş Kalesi'nin kalıntıları gün yüzüne çıktı.
  • DHA
  • 08.09.2020 - 07:20
  Van Gölü'nde çekilen suların altından 3 bin yıllık kale çıktı

   

  Van Gölü havzası, binlerce yıllık bereketli toprakları ve tarihi barındıran hazinesiyle doğa ve tarih severleri sürekli cezbediyor. Bölgede yağışların azlığından suların çekilmesiyle, antik bir kalenin kalıntıları oartaya çıktı.

  SULAR ÇEKİLDİ, TARİHİ KALE GÜN YÜZÜNE ÇIKTI

  Van'ın Erciş ilçesine bağlı Çelebibağ Mahallesi'nde Van Gölü'ndeki su çekilmesi, batık şehirlere ait kalıntıların ortaya çıkmasını sağladı. Bölgede yağışların az olması nedeniyle, su seviyesinin belirli periyotlarda değiştiği Van Gölü'nde, 2 metreyi geçen çekilme, sular altında kalan tarihi Erciş kalesini gün yüzüne çıkardı.

  Van Gölü nde çekilen suların altından 3 bin yıllık kale çıktı #1

  Van Gölü'nde çekilen suların altından 3 bin yıllık kale çıktı ViDEO

  URARTULAR'DAN GÜNÜMÜZE GELEN MİRAS

  Urartu Krallığı zamanında Van Gölü sahilinde inşa edilen ve Osmanlı döneminde de onarımdan geçirilerek kullanılan kaledeki kalıntılar su altında varlığını koruyor. Erciş ilçesinin 1840'lı yıllara kadar da Çelebibağ kıyılarında yerleştiği, ancak su seviyesinin yükselmesiyle ilçenin zamanla yerleşimini değiştirmek zorunda kaldığı belirtiliyor.

  Van Gölü nde çekilen suların altından 3 bin yıllık kale çıktı #2

  HER DEVLET DÖNEMİNDE ONARIMI YAPILDI

  Gölün çekilmesiyle ortaya çıkan kalede incelemelerde bulunan Araştırmacı-Yazar Selahattin Koşar, Urartu Krallığı zamanında Van Gölü kıyısında inşa edilen kalenin, Osmanlı ve Selçuklu İmparatorluğu, Karakoyunlu Devleti döneminde de onarımı yapılarak kullanıldığını belirtti.

  Van Gölü nde çekilen suların altından 3 bin yıllık kale çıktı #3

  "SULTAN SÜLEYMAN DA BURADA KONAKLADI"

  Bölgenin tarihi üzerine kitap yazan Koşar, kalenin Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi’nde de geçtiğini belirterek şöyle konuştu:

  "Kanuni Sultan Süleyman'ın da İran seferi sırasında burada bir hafta konakladığına dair bilgiler var. Van gölü kenarında düz bir alanda yöredeki beyaz taşlar ile yapılan 1000 yıllık tarihi kale. Osmanlı ve Selçuklu İmparatorluğu döneminde onarımı yapıldıktan sonra yerli halk kale çevresindeki yapılarda yaşamış. Van Gölü sularının 1841 yıllarında yükselmeye başlamasıyla, burada yaşayan insanlar, bugünkü Erciş bölgesinde Alkanat, Gölağzı ve Tekevler Mahallesi’ne yerleşmiş. Kalenin, Van gölündeki suyun yükselmenin etkisiyle tamamen su altında kalmış, Van'da 23 Ekim 2011'de yaşanan depremin de etkisiyle büyük hasara uğramış. 2014 yılında Van Gölü’nün çekilmesiyle yeniden ortaya çıkan ve Osmanlı ve Selçuklu İmparatorluğu'nun Erciş'teki tek eseri olan kaledeki belirli bölümlerin restorasyondan geçirilmesi gerekir. Yapılacak restorasyonla kalenin turizme kazandırılması gerekiyor"

  Van Gölü nde çekilen suların altından 3 bin yıllık kale çıktı #4

  Van Gölü nde çekilen suların altından 3 bin yıllık kale çıktı #5

  Van Gölü nde çekilen suların altından 3 bin yıllık kale çıktı #6

  Van Gölü nde çekilen suların altından 3 bin yıllık kale çıktı #7

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir