Petrol
97.94
-1.67%
Euro
18.3991
-0.72%
Dolar
17.9239
-0.08%
Altın
1.038
0.53%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
434.392
0.00%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C

  Zerzevan Kalesi yıl boyu objektiflere yansıyacak

  Diyarbakır'ın Çınar ilçesi yakınlarında bulunan ve kazı çalışmaları süren Roma dönemine ait Zerzevan Kalesi, bir yıl boyunca farklı ışık ve açılardan amatör fotoğrafçılarca görüntülenecek.
  • AA
  • 19.09.2018 - 12:44
  • Güncelleme : 19.09.2018 - 12:58
  Zerzevan Kalesi yıl boyu objektiflere yansıyacak

  Diyarbakır'ın Çınar ilçesi yakınlarında bulunan ve kazı çalışmaları devam eden Roma dönemine ait Zerzevan Kalesi, yıl boyu fotoğraflanacak.

  İlçeye 13 kilometre uzaklıktaki Demirölçek Mahallesi yakınlarında bulunan, Roma İmparatorluğu döneminde "askeri yerleşim" olarak kullanılan Zerzevan Kalesi'nde Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinesinde 2014'te başlatılan kazı sürüyor.

  ZİYARETÇİLERDEN BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR

  60 dönümlük alan üzerinde 12-15 metre yüksekliğinde ve 1200 metre uzunluğunda sur kalıntısı, 21 metre yüksekliğinde gözetleme ve savunma kulesi, kilise, yönetim binası, konutlar, tahıl ve silah depoları, yer altı ibadethanesi, sığınaklar, kaya mezarları, su kanalları ile 54 su sarnıcının yer aldığı kale, yerli ve yabancı turistlerden büyük ilgi görüyor.

  Zerzevan Kalesi yıl boyu objektiflere yansıyacak #1

  FOTOĞRAFLAR SERGİLENECEK

  Kaleye ilgi gösterenler arasında Diyarbakır Fotoğrafçılar Derneği üyeleri de bulunuyor. Derneğin hazırladığı proje ile tarihi kale, bir yıl boyunca farklı ışık ve açılarda amatör fotoğrafçılarca görüntülenecek. Gerçekleştirilecek çalışma sonucu çekilen fotoğraflar, sergilenecek.

  9 AYDA 320 BİN ZİYARETÇİ

  Kazı ekibi başkanı Dr. Öğretim Üyesi Aytaç Coşkun, kalede yürütülen çalışmalarla bölgenin tarihi açısından önemli sonuçlara ulaştıklarını söyledi.

  Tarihe ışık tutan Zerzevan Kalesi'nin turizmde de önemli gelişmeler sağladığını dile getiren Coşkun, bu yılın 9 ayında ziyaretçi sayısının 320 bine ulaştığını, yıl sonuna kadar bu sayının 600 bini geçmesini umut ettiklerini söyledi.

  Zerzevan Kalesi yıl boyu objektiflere yansıyacak #2

  AÇIK HAVA MÜZESİ KONUMUNDA

  Aytaç Coskun, "Doğuda en iyi korunan Roma sınır garnizonu olduğu için kale ilgi çekiyor. Dünyada son Mithras tapınağı bu kalede bulunmaktadır. Kalede yer altı ve yer üstü şehri bulunuyor. Kale bir açık hava müzesi durumunda. Ziyaretçileriyle önemli etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Diyarbakır'da fotoğrafçıların açık hava müzesi olan kalede çekimler yapması ilin ve bölgenin tanıtımı açısından önemli. Aylarca fotoğrafçılar burada çalışma yürütecek." dedi.

  ZERZEVAN KALESİ

  Askeri yerleşim antik yol güzergahında, 124 metre yükseklikteki kayalık bir tepede bulunan Zerzevan Kalesi, Amida ile Dara arasında stratejik bir noktada yer alıyor.

  Yerleşim konumu itibarıyla bütün vadiye hakim, antik ticaret yolu üzerinde, geniş bir alanı kontrol altında tutan, stratejik bir Roma sınır garnizonu olan kale aynı zamanda Roma-Sasani arasındaki büyük mücadelelere de sahne oldu.

  Roma'daki ismi "Samachi" olan yerleşimin ilk inşa edildiği dönem hakkında devam eden kazılar ile kesin bilgilere ulaşılacak.

  Yerleşimin surları ve yapıları Anastasios I (milattan sonra 491-518) ve Justinianos I (milattan sonra 527-565) dönemlerinde onarılarak bazı kısımları ise yeniden inşa edilerek mevcut haline getirildi.

  Zerzevan Kalesi yıl boyu objektiflere yansıyacak #3


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir