Euro
10.1657
0.25%
Dolar
8.6659
0.22%
Altın
491.16
0.64%
Borsa
1.39
-2.05%
Bitcoin
383.140
-7.10%
28ºC
İstanbul
Güneşli 28 C

  Zeynep Oral'ın Kürtçe ihbarı iddiasına polisten yalanlama

  Altın Portakal'da ödül alan yönetmen Zeynep Oral'ın sahnede yaptığı eleştiriye Antalya polisi yanıt verdi..
  • 14.10.2012 - 00:39
  Zeynep Oral'ın Kürtçe ihbarı iddiasına polisten yalanlama

  Zeynep Oral ın Kürtçe ihbarı iddiasına polisten yalanlama #1

  49'uncu Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin dün akşamki kapanış töreninde "En iyi ilk belgesel film" ödülünü alan yönetmen Zeynep Oral'ın sahnede yaptığı ve polisi eleştiren konuşmasına Antalya Emniyet Müdürlüğü yazılı açıklamayla cevap verdi.

  İddialara ilişkin inceleme yapıldığı belirtilen açıklamada, "11.10.2012 günü bir vatandaşımızın şüpheli şahıs ihbarı üzerine, Konyaaltı sahiline intikal eden görevlilerimizin, Polis Vazife ve Selahiyet Kanununun Durdurma ve Kimlik Sorma Madde 4/A- ya istinaden ihbara konu olan şüpheli şahsın kimlik kontrolünü yapmak kaydıyla söz konusu ihbarı değerlendirmiş oldukları anlaşılmıştır. Yönetmen Zeynep Oral tarafından yapılan açıklama gerçeği yansıtmamaktadır" denildi.

  KÜRSÜDE NE SÖYLEDİ

  "En iyi ilk belgesel film" ödülünü alan Oral, "Burada olduğuma hâlâ inanamıyorum. Çok sevinçliyim. Sadece küçük bir şey söylemek istiyorum. Biz iki yönetmen arkadaşımızla, Bülent Öztürk ve Cenker Ekemen ile Konyaaltı sahilinde kot pantolonlarımızla oturuyorduk ve filmlerden konuşuyorduk. Yanımıza iki sivil polis geldi ve bizi aramızda Kürtçe konuşmakla suçladı. İki kişi galiba ihbar etmiş. Biz Kürtçe bilmiyoruz ama bilsek de bu bir suç değil aslında. Bunun festivalle bir alakası yok. Sadece zihniyetlerimizin değişmesi lazım" demişti.

  YÖNETMEN ZEYNEP ORAL KİMDİR?

  2012'de Yaşar Üniversitesi'nin İletişim Fakültesi'ne bağlı Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü mezun olan Zeynep Oral'ın (23) iki transseksüel kadının hikâyesini anlattığı "Ben, Sen, O..." belgesel filmi 19'uncu Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali'nde ve 49'uncu Altın Portakal Film Festivali'nde "En İyi Belgesel" ödülünü kazandı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir